Reiši: cisárska huba nesmrteľnosti

Liečivé huby majú dlhú históriu terapeutického používania a ich zdravotné účinky sú už po stáročia jedným z pilierov východnej medicíny. Na prastaré vedomosti ázijských liečiteľov nadviazal aj moderný farmaceutický výskum.

02.01.2015 06:00
lekár, čínska medicína Foto:
Hubu nazývanú reiši na svete poznajú pod mnohými názvami. Reiši je japonský názov. V Ázii ju volajú aj Ling Zhi.
debata

Hubu nazývanú reiši na svete poznajú pod mnohými názvami. Reiši je japonský názov. V Ázii ju volajú aj Ling Zhi. Na Západe sa používa aj latinský názov Ganoderma lucidum. Pôvabné slovenské pomenovanie Lesklokôrka lesklá nie je veľmi rozšírené. A potom sú tu ešte prívlastky: kráľovná húb, cisárska huba nesmrteľnosti, zázračná huba či huba večnej mladosti. Všetky vyjadrujú fakt, že táto špecifická huba je skvelým antioxidantom a odporúča sa ako podporná terapia predovšetkým ľuďom, ktorým diagnostikovali rakovinu.

Tajomstvo pozitívnych účinkov

Najstaršie písomné zmienky o liečivých účinkoch húb pochádzajú z obdobia pred piatimi tisíckami rokov z Indie. Pri múmii ľadového muža Ötziho, ktorá sa našla v ľadovci na hraniciach Talianska a Rakúska, sa našli sušené huby. Už v dávnej minulosti boli teda predmetom mimoriadneho záujmu človeka.

Tajomstvom pozitívnych účinkov húb sú glukány. Ide o polysacharidy, ktoré dokážu stimulovať aktivitu rôznych buniek ľudského imunitného systému. Na báze glukánov sú založené takmer všetky voľne dostupné prírodné liečivé extrakty s imunostimulačným účinkom. Z plodníc a podhubia reiši bolo izolovaných až 50 polysacharidov – glukánov. Okrem glukánov v nej možno nájsť aj imunoproteíny a nukleozidy. Veľmi cennou zložkou sú aj triterpenoidy, ktoré majú protizápalový účinok a potláčajú rast niektorých nádorov. Chránia pred poškodením pečeň a majú protizrážanlivý účinok pri prevencii trombóz i pozitívny vplyv na znižovanie obsahu tukov v krvi. Výťažky z reiši pomáhajú pri artritídach, zápale priedušiek, astme, vysokom krvnom tlaku, cukrovke či žalúdočných vredoch.

Špeciálna technológia prípravy

Reiši obsahuje látky pôsobiace imunostimulačne, antibakteriálne a antivirálne. Uplatnenie nachádza takisto pri obnovovaní sily organizmu po operáciách a veľkom fyzickom i duševnom vyčerpaní. Prírodný antioxidant, ktorý pôsobí proti voľným radikálom, účinkuje ako prevencia proti starnutiu. Takisto znižuje vedľajšie toxické účinky chemoterapie a rádioterapie.

Ideálny spôsob, ako z liečivých húb, ktoré u nás nerastú, získať čo najviac prospešných látok, je užiť ich vo forme prášku získaného procesom lyofilizácie. Tepelnou úpravou totiž dochádza k rozkladu účinných látok. Lyofilizácia je sušenie, počas ktorého sa surovina najskôr zmrazí a následne sa z nej špeciálnym spôsobom odstráni ľad. Ten sa nestihne dostať do tekutého stavu, ale mení sa priamo na vodné pary. Touto technológiou získaný hubový prášok je stopercentne prírodným produktom, ktorý má mimoriadnu mikrobiologickú čistotu, pričom sa plne zachovajú vlastnosti čerstvej huby, jej chuť, vôňa, farba, bielkoviny, vitamíny i minerálne zložky. Pri procese lyofilizácie sa v žiadnej etape výroby nepridávajú konzervačné látky ani enzýmy. Lyofilizáty sú nenahraditeľným jedlom kozmonautov.

Jedna želatínová kapsula obsahuje prášok z celej huby reiši bez prímesí. Užíva sa 3–6 mesiacov, aj dlhodobo.

Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
reiši, cisárska huba Ilustračné foto.

Reiši môže pomôcť

  • posilniť imunitný systém
  • zvýšiť odolnosť voči stresu
  • pri srdcovo-cievnych chorobách a vysokom krvnom tlaku
  • ako podporný prostriedok pri liečbe rakoviny
  • pri diagnózach ako lupus, ložiskové vypadávanie vlasov, sklerodermia, reumatizmus, migréna
  • pri respiračných ochoreniach ako astma a chronická bronchitída
  • ako podporná liečba pri hepatitíde

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #čínska medicína #cisárska huba #reiši