Som nula. A pozitívna. Poznať si svoju krvnú skupinu má význam

Je stále mnoho ľudí, ktorí netušia, akú majú krvnú skupinu. Zdravotná poisťovňa toto zisťovanie všeobecnému lekárovi nehradí - ak ide len o číru zvedavosť pacienta. Poznať svoju krvnú skupinu však má svoj význam. Najlepší spôsob, ako ju zistiť, je stať sa darcom krvi.

, 15.09.2015 06:00
krv, krvná skupina, laboratórium, skúmavka Foto:
Keramická platnička s jamkami na overenie krvnej skupiny v laboratóriu.
2

Na Festivale zdravia, ktorý prebieha po celý august a september v 24 mestách na Slovensku, je takisto možnosť preveriť si zdravotný stav a zistiť svoju krvnú skupinu. Údaj o krvnej skupine totiž pacient naozaj nemá v zdravotnej dokumentácii, ak nepotreboval dostávať transfúzne lieky. Pritom každý darca má bezplatne vyšetrenú krvnú skupinu v AB0 a takisto Rh systéme.

ČÍSLO

143 a 155 g/l je priemerná hladina hemoglobínu u žien a u mužov

Je známe, že na Slovensku je najrozšírenejšia krvná skupina A a po nej nasleduje nulka. Na svete je najčastejšia nula, ktorá sa považuje aj za najstaršiu krvnú skupinu patriacu prapôvodným lovcom mamutov. Až neskôr začali ľudia pestovať obilie a na povrch červených krviniek „naberali“ iné antigény. Za najmladšiu krvnú skupinu sa považuje najzriedkavejšia AB. V zásade by sa dalo povedať, že smerom na západ pribúda „áčkovej“ skupiny, smerom na sever „nulky“ a smerom na východ nositeľov krvnej skupiny B.

Systém Rh je takisto dôležitý ľudský krvný skupinový systém. Pri transfúzii krvi sa naň musí takisto veľmi prísne prihliadať. Dnes je známych vyše 30 krvných skupinových systémov, ale žiadny z nich nemá takú schopnosť vyvolať imunitnú reakciu ako antigény systému AB0 a Rh. V našej populácii je asi 85 % Rh pozitívnych a 15 % Rh negatívnych ľudí. Naopak, veľmi zriedkavo sa Rh negatívne osoby vyskytujú u Ázijcov. Tam sa hovorí len o jednom percente populácie. Aby to však nebolo také jednoduché, v transfúziológii sa musia zohľadňovať aj iné antigény na červených krvinkách. Rh systém má totiž veľa antigénov. Niektoré sú klinicky významné, iné nie. Aj preto sa medzi darcom a príjemcom krvi vždy robí tzv. krížová skúška.

Rozšírenosť krvných skupín na Slovensku

 • A má 42 %
 • 0 má 38 %
 • B má 13 %
 • AB má 7 %

Kedysi mali ľudia zapísanú svoju krvnú skupinu v občianskom preukaze. Dnes majú krvnú skupinu povinne vyšetrenú jedine príslušníci armády. Prečo však poznať svoju krvnú skupinu? Veď ak sa niečo stane, aj tak nikto transfúziu nepodá bez dôsledného overenia zhody medzi darcom a príjemcom. Je dobré to vedieť, ak niekto z blízkych potrebuje krv. Majiteľ konkrétnej krvnej skupiny môže reagovať na výzvu. Takisto je dobré poznať krvnú skupinu z hľadiska dedičnosti. Pri veľkej nekompatibilite krvných skupín môže vzniknúť hemolytická choroba novorodencov. Budúca matka by mala vedieť, či nie je Rh negatívna. Dnes by automaticky všetky Rh negatívne budúce mamičky v 28. týždni prvého tehotenstva mali dostať injekciu tzv. Rhegy. Tá je tvorená protilátkami, ktorých úlohou je zabrániť imunizácii matky, ak čaká Rh pozitívne dieťa. A na záver: Nie ste zvedaví, čo koluje vo vašich žilách? Stačí vám vedieť len to, že je červená?

Bezradní v poradni

Cestujem do zahraničia a chcela by som darovať krv skôr, ako o štyri mesiace. Môžem?
Raz do roka je možné skrátiť interval medzi darovaním u mužov z troch na dva a u žien zo štyroch na tri mesiace, ale celkový počet odberov krvi v roku má byť zachovaný (muži 4-krát, ženy 3-krát).

Prečo nemôže darovať krv človek s Downovým syndrómom (DS), ktorý chápe, o čo ide a túži pomáhať iným?
Toto odhodlanie je obdivuhodné, odborníci však musia dbať na to, aby neublížili darcovi ani príjemcovi. Človek s DS má vždy poruchu imunitného systému. To je hlavná príčina, prečo sa nemôže stať darcom.

Možno darovať krv po dovolenke v hoteli v Turecku?
Štandardná dovolenka v hotelovom komplexe v Turecku nie je kontraindikáciou darovania krvi.


Čitateľská hra k seriálu Tisíc a jedna kvapka

Denník Pravda (magazín Dobré zdravie) a zdravotná poisťovňa Dôvera (projekt Mojakrvnáskupi­na.sk) vyhlasujú súťaž:

ZOŽEŇ ČO NAJVIAC PRVODARCOV A VYHRAJ VÍKEND PRE DVOCH

logo Pravda
logo Dôvera - nepoužívať

Čo môžete vyhrať?

shutterstock 205318744

8× víkendový pobyt pre dve osoby, ktorý zahŕňa:

 • pobyt na 3 dni/2 noci;
 • ubytovanie v luxusnej dvojlôžkovej izbe Liečebného domu Poľana v Brusne;
 • plná penzia formou bufetovych stolov;
 • služby lekára: vstupná prehliadka, predpísanie procedúr;
 • procedúry: 3 liečebné procedúry denne pre každého;
 • neobmedzený vstup do fitnes, bazéna, sauny a parného kúpeľa;
 • platnosť preukazu do 31. júla 2016.

Cenu získajú piati z vás, ktorým sa podarí v termíne od 28. apríla 2015 do 30. novembra 2015 získať čo najviac ľudí, ktorí pred 28. aprílom 2015 ešte nikdy nedarovali krv. Rovnakým spôsobom budú odmenení traja vyžrebovaní prvodarcovia.

Ako sa zapojiť?
V termíne od 28. apríla 2015 do 30. novembra 2015 získajte čo najviac prvodarcov krvi. Zoberte so sebou na odber, zorganizujte odber alebo priveďte na odber priateľov, priateľky, spolužiakov, spolužiačky, kolegov či kolegyne z práce, kamarátov alebo kamarátky z internátu, rodinu, známych… Takisto môžete ísť darovať krv ako prvodarca bez toho, aby ste kohokoľvek organizovali.

Sú nejaké obmedzenia?
Do hry sa môžu zapojiť iba občania Slovenskej republiky.
Krv treba darovať na Slovensku.
Darcovia môžu byť poistení v ktorejkoľvek zdravotnej poisťovni.

Liečebný dom Poľana. Foto: Kúpele Brusno
Liečebný dom Poľana, Brusno Liečebný dom Poľana.

Čo treba urobiť?
Priveďte čo najviac prvodarcov, teda ľudí, ktorí ešte nikdy nedarovali krv, na odber a pošlite nám kópiu potvrdenia z odberového miesta (Transfúznej stanice), že ľudia, ktorých ste priviedli na odber alebo ste im zorganizovali odber, naozaj darovali krv. Na potvrdení musí byť uvedené, kto krv daroval, kde a kedy a že ide o prvodarcu + dopíšte vaše meno (vďaka komu sa stal prvodarcom). Môžete nám poslať aj spoločné fotografie s ,,vašimi prvodarcami“ z odberu alebo po odbere. Prvodarcov, samozrejme, nemusíte k odberu priviesť všetkých naraz, je iba na vás, ako sedem mesiacov určených na súťaž využijete.

Ak ste prvodarca, pošlite nám svoju kópiu potvrdenia z odberového miesta (Transfúznej stanice). Z potvrdenia musí byť jasné, že ste krv darovali prvýkrát v stanovenom období od 28. apríla do 30. novembra 2015. Môžete nám poslať aj fotografiu zo svojho odberu.

Dokedy potvrdenia poslať?
Do 30. novembra 2015 naskenované mailom (na pravda@pravda.sk) alebo poštou (Redakcia PRAVDA, Trnavská cesta 39/A, 831 04 Bratislava). Potvrdenia od všetkých ,,vašich prvodarcov“ pošlite naraz (v jednom maile alebo jednej obálke). Do predmetu mailu alebo na obálku uveďte Dobré zdravie: HRA – Tisíc a jedna kvapka.

Liečebný dom Poľana v Brusne. Foto: Kúpele Brusno
Liečebný dom Poľana v Brusne. Liečebný dom Poľana v Brusne.

Kedy sa určia víťazi?
V piatok 4. decembra 2015, vyžrebujú ich zástupcovia denníka Pravda a zdravotnej poisťovne Dôvera.

Ako zistím, či som vyhral?
Výhercov bude kontaktovať redakcia, ich mená zverejníme 16. decembra 2015 v magazíne Dobré zdravie denníka Pravda, na webe pravda.sk a na webe mojakrvnaskupina.sk

Ako a kedy môžem použiť výhru?
Je to len a len na vás – na výhercovi. Poukážka na pobyt (preukaz) bude platná vyše sedem mesiacov – do 31. júla 2016, znamená to, že pobyt využijete vtedy, kedy to bude najlepšie vyhovovať vám (po dohovore vopred s miestom pobytu).

Liečebný dom Poľana v Brusne. Foto: Kúpele Brusno
Liečebný dom Poľana v Brusne. Liečebný dom Poľana v Brusne.

Ako a kedy môžem použiť výhru?
Všetci, ktorí sa zapoja do súťaže, súhlasia so zverejnením svojho mena, priezviska, bydliska a fotografie v komunikácii na podporu darovania krvi (napr. v tlačovej správe, v denníku Pravda, magazíne Dobré zdravie, weboch pravda.sk a Mojakrvnáskupina.sk a pod..)

V Bratislave 27. apríla 2015, upravené o počet výhier a podmienky pre prvodarcov 27. augusta.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #krv #darcovstvo krvi #seriál Tisíc a jedna kvapka