Prvá pomoc - keď neznesiteľne bolia zuby

Studená zmrzlina, horúca káva či "lepkavá" sladkosť? To všetko sú nepriatelia zubov, na ktorých zareagujú po svojom. Bolesťou. Občas príšernou.

21.10.2015 06:00
bolesť zuba, zub, chorý zub, pokazený zub Foto:
... a bolí!
debata

Príčiny bolesti zubov sú rôzne, zakaždým je však napadnutá ochranná vrstva. V zdravých ústach sú zuby chránené sklovinou, čeľustnými kosťami a ďasnami pred baktériami a škodlivými kyselinami. Ak sa však niektorá z týchto ochranných vrstiev poškodí alebo zničí, bolesť zuba je na svete.

Nedostatočná zubná hygiena

Môže viesť k povlakom na zuboch a tým priaznivo prispieť k hromadeniu baktérií. Ak sa spoja so zvyškami sladkých jedál, vytvoria kyseliny, ktoré sa nakoniec prederú cez zubnú sklovinu a v konečnom dôsledku sú zodpovedné za zubný kaz. Aj v prípade zápale ďasien hrá nedostatočná ústna hygiena ústrednú rolu. Nevraviac o tom, že podráždenie a poranenie ďasien môže viesť k zápalu. Bez liečby hrozí aj paradentitída. Kto má často pokazené a boľavé zuby, mal by sa zamyslieť nad svojím imunitným systémom či technikou čistenia zubov. O tom, či nás zuby budú boliesť, rozhoduje aj stres, nezdravá strava a fajčenie.

Aby zuby neboleli…

Aby k bolesti zubov nedošlo, je priam nevyhnutné dodržiavať niekoľko jednoduchých, no veľmi užitočných rád. Na špici stojí už spomínaná ústna hygiena. Začína sa každé ráno správnou starostlivosťou o chrup.

Cibuľu nakrájajte nadrobno, zabaľte do gázy a... Foto: SHUTTERSTOCK
cibuľa Cibuľu nakrájajte nadrobno, zabaľte do gázy a priložte k boľavému zubu.

Preventívne tipy:

Zuby si čistite dvakrát denne, aspoň tri minúty Okrem zubnej kefky používajte aj zubnú niť a špeciálne medzizubné kefky Zubnú kefku meňte raz za tri mesiace Zubná pasta obsahujúca fluorid posilňuje zubnú sklovinu. Ale pozor, vyhýbajte sa agresívnym zosvetľovačom a leštiacim prostriedkom v pastách Ústne vody pomáhajú pri liečbe zápalu ďasien Po kyslých potravinách vyčkajte tridsať minút, až potom si zuby umyte, inak hrozí „útok“ na zubnú sklovinu

Domáce prostriedky pri bolestiach

Bolesti zubov sú vždy dôvodom na návštevu zubára, avšak sú aj prípady, kedy to len tak nejde. Napríklad na lyžovačke, dovolenke v zahraničí, počas chrípky, v tehotenstve a podobne. Našťastie tu máme kopec efektívnych domácich prostriedkov, ktoré môžu byť prvou pomocou pri akútnych bolestiach.

Akupresúra
Bod, ktorý má tlmiť zubnú bolesť, sa nachádza v priehlbine medzi nosom a hornou perou. Tlačte naň dve až tri minúty – bolesť by sa mala zmierniť.

Cibuľa
Pre svoje protizápalové pôsobenie pomáha nielen pri bolestiach zubov, ale aj uší. Zabaľte na kocky pokrájanú cibuľu do gázy a priložte si ju s vankúšikom na líce. Rovnako si však môžete plátok cibule vložiť do úst k boľavému zubu.

Klinček
Jeho éterický olej zmierňuje bolesť. Vatový tampón pokvapkajte klinčekovou silicou a priložte si ho na zub.

Výplachy
Pomáha aj výplach šalviovým či kamilkovým čajom. Na vytiahnutie bolesti zo zuba je dobrý aj alkohol a za studena lisovaný slnečnicový alebo sezamový olej. Malé množstvo oleja udržte niekoľko minút v ústach, potom vypľujte. Uvedené tekutiny majú antibakteriálny účinok.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #cibuľa #zubný kaz #sklovina #klinček #povlak #bolesť zuba #zápal ďasien