Senná nádcha - ako sa prejavuje a čo s ňou

, 28.03.2016 06:00
kvety, lúka, alergia, nádcha, senná, leto, nos,...
Ilustračné foto. Autor:

Začína sa to po jarnej prechádzke. Nádcha, pálenie očí. Príznaky ako pri chrípke alebo prechladnutí. Alebo je to senná nádcha?

Alergiu spúšťajú bielkovinové zložky niektorých peľov, ktoré sa dostanú do ovzdušia prostredníctvom kvitnúcich stromov alebo bylín, a to vo veľkom množstve.

Ako telo reaguje na peľ?

Alergická reakcia sama o sebe je v dôsledku alergénov, ktoré sa viažu na špecifické protilátky v tkanive a v krvi. Tento kontakt má za následok uvoľňovanie látok, ktoré môžu spôsobiť zápal. Pri sennej nádche sú zvyčajne dráždené spojivky a nosová sliznica.

Príznaky pri sennej nádche

Ak vás predovšetkým alergia nikdy netrápila, nedajú sa príznaky sennej nádchy určiť na prvýkrát správne. Pripomínajú totiž chrípku. Musia slziace oči a plný nos poukazovať hneď na sennú nádchu? Nemusia.

Upchatý nos
Najčastejším príznakom je upchatý nos alebo nádcha a zápal nosovej sliznice.

Červené oči
Červené, svrbiace a slziace oči sú typickým príznakom sennej nádchy.

Kašeľ
Pri sennej nádche je obvykle kašeľ odpoveďou imunitného systému na alergické dráždenie organizmu.

Vyrážky, ekzém
V niektorých prípadoch sennú nádchu sprevádza aj ekzém, svrbenie, opuch alebo vyrážky na tvári.

Čo pomáha?

Najlepšou prevenciou je vyhnúť sa peľovým regiónom. Žiaľ, to sa nedá, pomôže však, ak sa vyhneme kvitnúcim poliam a lúkam. Ak je senná nádcha príliš stresujúca, pomáha znecitlivenie. Pacientom sa očkujú antialergické látky vo vysokej koncentrácii. Imunitný systém sa naučí prestať reagovať pri nachladnutí, kašli, zápale spojiviek a vyrážkami na alergény (hyposenzibili­zácia). Prvé úspechy sa prejavia po roku. 90 percent prípadov je po troch rokoch bez ťažkostí.

Ak reakcie nevyzerajú tak zle, alternatívnym opatrením proti prvým príznakom sennej nádchy môže byť medová kúra.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kašeľ #peľ #ovzdušie #senná nádcha #upchatý nos #spojivky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku