Na bolesť chrbtice pomôžu vitamíny a SM

Človek vzpriamený sa mení na človeka sediaceho a najmä s tým súvisí väčšina problémov s chrbticou. V živočíšnej ríši je neúrazové ochorenie chrbtice veľmi zriedkavé. Zato v ríši ľudí sa z dôvodu bolestí chrbta v ambulanciách praktických lekárov vypíše takmer 40 % péeniek.

, 29.04.2016 06:00
chrbát, chrbtic, cvičenie Foto:
Na SM cvičenie sa využívajú vlastnosti gumového lana (tzv. expandéra),
debata (12)

Na bolesť chrbtice jestvuje množstvo rád, ako správne sedieť, ako cvičiť. Počuli ste však už o SM? Táto úsmevná skratka možno v niekom evokuje celkom inú aktivitu, ktorá s bolesťou takisto súvisí, tentoraz však ide o systém stabilizácie a mobilizácie chrbtice. Jeho autorom je český lekár MUDr. Richard Smíšek a toto cvičenie sa opiera o tridsať rokov postupného vývoja a mnohoročné klinické skúsenosti v prípade pacientov s bolesťami chrbtice v bedrovej, hrudnej aj krčnej oblasti, u pacientov s akútnym výhrezom medzistavcovej platničky aj v prípade skolióz.

Bolesť je následkom nesprávneho držania tela, nesprávnej chôdze, ochabnutia chrbtových aj brušných svalov a poruchy tzv. špirálovej stabilizácie chrbtice. SM systém je veľmi jednoduchý, a pritom veľmi účinný systém, ako bolestiam chrbtice nielen predchádzať, ale aj sa zbaviť už jestvujúcej bolesti. Vychádza z dôkladného anatomického poznania pohybového aparátu človeka a jeho funkcií. Za základný prirodzený pohybový prejav človeka považuje chôdzu. Na jej podrobnej analýze je založený systém cvikov.

„Stabilizáciou sa rozumie posilnenie dôležitých svalových skupín, ktoré udržiavajú chrbticu v prirodzenej polohe. Mobilizácia sa dá jednoducho vysvetliť ako odstránenie blokád stavcov chrbtice. Vinou zlých návykov v rámci držania tela sú špirálové svalové reťazce ochabnuté, ale zároveň veľmi preťažujeme vertikálne svalové reťazce,“ vysvetľuje MUDr. Jiří Hnátek, vedúci lekár kúpeľov v Luhačoviciach. „To spôsobuje stláčanie stavcov a neúmernú námahu pre medzistavcové platničky. Priestory medzi stavcami sa zmenšujú a výsledkom sú bolesti chrbtice, dráždenie koreňových nervov a v krajnom prípade výhrez platničky.“

Toto cvičenie v niektorých kúpeľoch predpisujú odborní kúpeľní lekári ako skupinové cvičenie spoločne s ďalšími procedúrami a rehabilitáciou. Je vhodné pre ženy, mužov, deti aj seniorov. Metódu používajú aj mnohí športovci vrátane vrcholových, ktorí cvičenie SM zaraďujú do svojho kondičného tréningu nielen pre zlepšenie športového výkonu, ale aby predišli preťaženiu a degenerácii chrbtice a veľkých kĺbov.

Na SM cvičenie sa využívajú vlastnosti gumového lana (tzv. expandéra), ktoré je ukončené pútkami na uchopenie, respektíve pripevnenie ku končatinám. Elastické lano umožňuje rozsiahly pohyb končatín proti malej, postupne narastajúcej sile, ktorá počas cvičenia aktivuje stabilizačné svalové špirály a umožňuje správne držanie tela. Expandér možno zachytiť napríklad o nohu stola, radiátor, očko navŕtané do steny, o konár stromu a podobne.

SM systém pozostáva z dvanástich cvikov. Cvičenie je jednoduché a dobre zapamätateľné. Naťahujú a uvoľňujú sa ním svaly s tendenciou ku skracovaniu a k napätiu (napr. dlhý sval chrbta) a posilňujú sa ochabnuté svaly (medzilopatkové, brušné, sedacie). Dôležitú úlohu zohráva voľný pohyb v ramennom a panvovom pletenci s aktívnym zapojením brušnej steny. K rovnakému svalovému prepojeniu ako v prípade tohto cvičenia dochádza aj počas správne koordinovanej chôdze. Ak sa SM cvičí správne, jednotlivé stavce chrbtice sa uvoľnia vďaka „predĺženiu“ chrbtice vo zvislej osi. „Najdôležitejší na SM cvičení je však fakt, že pomocou svalových špirálových reťazcov vytvára v tele silu v smere nahor, ktorá odľahčuje tlak na medzistavcové platničky a kĺby. To umožňuje ich výživu, regeneráciu a liečbu,“ dodáva MUDr. Hnátek. Metóda je založená na pravidelnom, každodennom, individuálnom cvičení. Lekári, fyzioterapeuti a tréneri sú len odborní poradcovia, ktorí naučia vykonávať cviky správne. Motiváciu a kvalitu možno zlepšiť pravidelným cvičením v skupine, ktoré vedie profesionálny cvičiteľ. Okrem SM sa za veľmi prospešné športy, ktoré pomáhajú automatizácii špirálovej stabilizácie, považuje chôdza, nordic walking a beh na lyžiach.

„Béčkové“ trio

Málo známym, vedecky potvrdeným faktom v liečbe bolestí pohybového aparátu je užívanie vitamínov skupiny B. Béčka sú stará a známa skupina vitamínov rozpustných vo vode, pričom oficiálne ich je dvanásť. Protibolestivý účinok však majú najmä tri, a to B1, B6 a B12. „Pridanie vysokých dávok týchto vitamínov k nesteroidným analgetikám má protibolestivý účinok a skracuje dĺžku liečby,“ tvrdí praktický lekár MUDr. Peter Makara. „Polovičná dávka nesteroidných analgetík a vysoké dávky spomínaných druhov vitamínov B má rovnaký efekt ako plná dávka nesteroidných analgetík. Pritom znížime nežiaduce účinky nesteroidných analgetík na minimum.“ Vysokodávkovaná schéma v jednej kapsule obsahuje 40 mg benfotiamínu (v tuku rozpustná podoba vitamínu B 1), 90 mg vitamínu B6 a 250 mikrogramov vitamínu B12.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #chrbát #vitamíny #bolesť chrbtice