Slnenie znižuje niektoré negatívne účinky fajčenia

Slnenie môže obmedzovať niektoré škodlivé účinky fajčenia, ale za predpokladu, že sa slnku vystavujeme opatrne a v odporúčaných hodinách. Vyplýva to zo švédskej štúdie realizovanej na 30-tisíc ženách a zverejnenej na stránkach Journal of Internal Medicine. Experti však pripomínajú, že je potrebné dávať si pozor na dávky slnečného žiarenia a že je potrebné sa chrániť, píše taliansky denník La Repubblica.

08.06.2016 14:00
pláž, opaľovanie sa, slnko, pár Foto:
Experti radia vyhýbať sa slnku v hodinách najsilnejšieho žiarenia, medzi 11. a 14. hodinou.
debata

Slnko predlžuje život, ale len vtedy, ak sa mu vystavujeme s umiernenosťou. „Štúdia sa začala v roku 1990 a zahŕňala švédske ženy vo veku od dvadsaťpäť do šesťdesiatštyri rokov a celkom jasne preukázala, že vyhýbať sa slnku nie je dobré,“ uvádza prezident Talianskej spoločnosti pre dermatológiu Giampiero Girolomoni.

„Ženám, ktoré sa slnia, hrozí menšie riziko kardiovaskulárnych chorôb a žijú dlhšie, presnejšie o 0,6 až 2,1 roka, než ženy, ktoré sa slnku vyhýbajú. Tým sa to však nekončí. Slnenie kompenzuje škodlivé účinky fajčenia. Ide o to, že koža vystavená slnku produkuje väčšie množstvo vitamínu D,“ dodáva. Experti však varujú, že tieto pozitívne účinky možno dosiahnuť jedine vtedy, ak naberáme bronz s opatrnosťou.

Podľa výskumu nie je vitamín D jedinou prínosnou substanciou, ktorú koža po slnení produkuje. Kožné bunky vyrábajú beta endorfíny, ktoré prispievajú k pocitu radosti a uspokojenia a možno aj k istej závislosti, ktorú niektorí ľudia pociťujú, keď sa vystavujú slnku alebo umelým ultrafialovým lú­čom.

Koža stimulovaná slnkom vylučuje aj oxid dusnatý, ktorý znižuje krvný tlak. Osoby s miernou hypertenziou, ktoré sa vystavujú slnečným lúčom, si krvný tlak takto znižujú. Slnenie má však aj svoju odvrátenú stranu: ak sa vystavujeme slnku príliš, prispieva to k starnutiu kože a k vzniku kožných nádorov, ako sú epiteliom alebo melanóm. Príliš veľa slnka teda môže viesť k chorobám. Ako sa teda máme zachovať? „Všetko závisí od vlastností našej kože,“ vysvetľuje Girolomoni. „Ľudia s tmavou pleťou, ktorí sa na slnku nespália, sa mu môžu pokojne a bez problémov vystavovať. Ľudia so svetlou pleťou, ktorí sa ľahko spália, musia dávať väčší pozor a slniť sa opatrne,“ dodáva.

Experti radia vyhýbať sa slnku v hodinách najsilnejšieho žiarenia, medzi 11. a 14. hodinou, vystavovať sa slnku postupne, aby koža mala možnosť chrániť sa opálením, a používať vhodné opaľovacie krémy.

Predovšetkým u detí je nutné zabrániť spáleniu, ktoré je hlavným rizikovým faktorom melanómu, ktorý sa môže objaviť až o desať rokov. Ďalej je nevyhnutné používať opaľovacie krémy s ochranným faktorom minimálne 30, najlepšie však 50, obnovovať ochranu krémom každé dve hodiny, a ak sa dieťa kúpe, tak ešte skôr. Krémy treba používať v zodpovedajúcom množstve. Aj krémy s takzvanou totálnou ochranou chránia v skutočnosti len čiastočne. Opaľovacie krémy neslúžia na to, aby sme sa mohli na slnku zdržiavať dlhšie, ale na to, aby sme sa opaľovali správne. Tiež farebné tričká môžu slúžiť ako slnečný filter. A pokiaľ ide o pravidelný prísun vitamínu D predovšetkým v jesenných a zimných mesiacoch, je potrebné sa poradiť s lekárom.

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #slnko #fajčenie #opaľovanie #slnenie