Pitie krvi je v prírode bežné: Najznámejší upíri

Jestvuje nespočetné množstvo upírov najmä v podobe hmyzu, ktoré nám vedia "osladiť" život. Aj človek však ústami prijíma krv alebo niektoré jej časti a ani si to neuvedomuje. A jestvuje aj psychická deviácia, keď má postihnutý neovládateľnú chuť na krv.

25.09.2016 10:00
debata (1)
Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
upír, krv Ilustračné foto.

Komu chutí krv

Komár: Štípu nás len spárené samičky, ktoré potrebujú dávku krvi na to, aby mohli zniesť vajíčka. Komária samička je schopná v priebehu 3 – 15 minút nasať až do štyroch mg krvi a prakticky zdvojnásobiť svoju hmotnosť. Hoci sa o tom málo vie, aj komáre na Slovensku môžu prenášať rôzne virózy (známy je vírus Ťahyňa nazvaný podľa východoslovenskej dediny). Obyvatelia v povodí Dunaja či Moravy majú dokonca proti tejto infekcii vytvorené protilátky.

Kliešť: Ak si samička komára luxus sať krv môže dovoliť len sekundy, kliešť dokáže byť dlhé hodiny nenápadný, lebo imunitná reakcia nášho tela na jeho sliny nie je taká búrlivá. Krvou sa živí každé vývojové štádium (aj larva a nymfa). Nacicaná samička násobí svoju hmotnosť až 200-krát. Kliešte prenášajú nebezpečnú kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu.

Voš: Voš detská žije vo vlasoch, na ktorých sa drží pomocou akýchsi pazúrikov. Živí sa prúdiacou krvou z pokožky hlavy (najmä na dobre prekrvenej oblasti za ušami a na zátylku), potravu prijíma každé dve-tri hodiny. Jej uhryznutie je príčinou svrbenia a úporného škrabania sa vo vlasoch.

Pacienti s Renfieldovým syndrómom
Ide o psychickú poruchu (klinický vampirizmus), keď má postihnutý jedinec neovládateľnú chuť na krv. Človek sa s touto poruchou môže narodiť alebo môže vzniknúť po vážnejšom traumatickom zážitku. Chorobu identifikoval v roku 1992 klinický psychológ Richard Noll.

Pijavica: Aj u nás sa tento krvilačný parazit využíva na liečbu. Hovorí sa tomu hirudoterapia. Pijavica lekárska sa na zdravotnícke účely chová v špecializovaných liahňach v sterilných podmienkach. Nelieči len tým, že vysaje z tela "zlú krv“, ako sa kedysi verilo, ale práve tým, že z jej slinných žliaz sa do organizmu dostáva množstvo biologicky aktívnych látok.

Netopiere: Krv cicajúce sa živia krvou veľkých zvierat, iné požierajú malé živočíchy. Všetky u nás žijúce netopiere sa však živia výhradne hmyzom. Sú teda často neprávom označované za krvilačných vampírov. Jeden dokáže za noc uloviť až 3-tisíc komárov, čo z neho robí užitočného tvora.

Masajovia: Tento pomerne veľký nomádsky kmeň žijúci v Keni a Tanzánii je známy tým, že dobytku, ktorý chová, narezáva krčné tepny a „púšťa mu žilou“. Masajovia zvykli piť teplú krv, alebo teplé mlieko a zmes krvi známu ako saroi, hoci dnes je to už častejšie folklór.

Z krvi sa vyrábajú lieky

Tepelne spracovaná krv je súčasťou mnohých jedál, napríklad známych krvavničiek. Niekedy však krv ústami prijímame aj bez toho, že by sme si to uvedomovali. Napríklad živočíšne (tzv. aktívne) uhlie, ktoré sa používa pri hnačkách, kedysi takisto obsahovalo krv. Z krvi alebo jej zložiek sa vyrábajú aj lieky, napr. niektoré imunomodulačné z bravčových leukocytov (bielych krviniek), ktoré sa prijímajú ústami. Z krvi sa však vyrábajú transfúzne lieky, ktoré sú dôležitou súčasťou liečby chronických ochorení, ako je hemofília, niektoré druhy anémií, pri výrobe očkovacích látok, terapii popálenín a podobne. Väčšinou sa však podávajú do žily alebo injekčne pod kožu.

Bezradní v poradni

Môžem darovať krv, ak užívam hormonálnu antikoncepciu?
Žena užívajúca hormonálnu antikoncepciu môže darovať krv.

Z nadmerného slnenia sa mi vyhodil herpes na ústach. Kedy môžem darovať krv?
Krv možno opäť darovať dva týždne po vymiznutí príznakov herpesu.

Po kúpaní v bazéne som dostala kvasinkovú infekciu. Je možné darovať krv?
Počas problémov a liečby kvasinkovej infekcie (mykózy) nie je vhodné darovať krv. Po preliečení je potrebné počkať s darovaním krvi aspoň dva týždne, aby sa liek vylúčil z organizmu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #upír #komár #kliešť #krv #voš #netopier #Toto je moja krv #seriál Tisíc a jedna kvapka #pijavica