Ako zvládať „jesenné ochorenia“

Chrípka je jedným z najčastejších infekčných ochorení, ktoré môžu u niektorých rizikových skupín viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

, 17.11.2016 06:00
žena, kašeľ, ochorenie, chrípka Foto:
Ilustračné foto.

Chrípka

Jej nástup je zvyčajne náhly, z plného zdravia. Často sa začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 až 40 °C, chorý má bolesti svalov, kĺbov, suchý dráždivý kašeľ, nádchu a škriabanie v hrdle. V našich klimatických podmienkach sa očakáva začiatok chrípkovej sezóny v mesiaci október. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva radia: „Dať sa zaočkovať je najúčinnejší spôsob, ako chrípke predísť. Princípom očkovania je tvorba špecifických ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia spôsobeného chrípkovými vírusmi, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú nepriaznivé dôsledky chrípky.“

Rizikové skupiny, ktorým sa odporúča očkovanie proti chrípke: najvyššia priorita – tehotné ženy, priorita (bez konkrétneho poradia) – deti vo veku 6 mesiacov až 5 rokov, staršie osoby (59-ročné a staršie), zdravotnícki pracovníci, osoby so špecifickým chronickým ochorením dýchacieho systému, napr. astma, srdcovocievneho systému, napr. ischemická choroba srdca, endokrinného systému, napr. diabetes mellitus, pečene, napr. cirhóza pečene, obličiek, napr. chronické zlyhávanie obličiek, neurologickým a neuromuskulárnym, napr. Parkinsonova choroba.

Prechladnutie a iné respiračné ochorenia

S poklesom vonkajších teplôt sa vo zvýšenej miere prejavujú okrem chrípky aj iné respiračné ochorenia, ktoré sú najčastejšie spôsobené rinovírusmi, adenovírusmi, respiračno-syncyciálnym vírusom, prípadne baktériou Mycoplasma pneumoniae.

Rinovírusy

Príčinou nádchy sú najčastejšie rinovírusy. U zdravého človeka nádcha trvá 7 až 10 dní, hoci u ľudí s oslabeným imunitným systémom, s astmou alebo s ochorením pľúc a dýchacích ciest môžu tieto vírusy vyvolať aj závažné ochorenie, napr. zápal pľúc. Dospelé osoby majú nádchu priemerne dva až trikrát ročne, u detí je to dokonca častejšie. Ochorenie sa prenáša vzduchom a úzkym kontaktom. Vírusy pretrvávajú na rukách. Neumytými rukami sa neodporúča dotýkať sa očí, nosa a úst. Častým a dostatočne dlhým umývaním rúk vodou a mydlom (20 sekúnd) sa dá nádche predísť. V prípade, že voda a mydlo nie sú k dispozícii, je vhodné použiť dezinfekčný gél na báze alkoholu.

Adenovírusy

Môžu spôsobovať bežnú nádchu, bolesť hrdla, zápal priedušiek, zápal pľúc, hnačku, zápal spojiviek, horúčku, zápal močového mechúra, zápal žalúdka a čriev (gastroenteritída) a neurologické ochorenia. Len zriedka ide o závažné ochorenie či úmrtie. U detí alebo osôb s oslabeným imunitným systémom, s ochorením pľúc alebo srdca je zvýšené riziko vzniku závažného ochorenia vyvolaného adenovírusmi. Prevenciou je vyhýbanie sa kontaktu s chorými ľuďmi a časté umývanie rúk.

Respiračno-syncyciálny vírus (RSV)

Je vírus, ktorý napáda pľúca a dýchacie cesty. U zdravých osôb sa infekcia zvyčajne prejaví miernymi príznakmi pripomínajúcimi nádchu, prechladnutie alebo chrípku s vyzdravením do jedného až dvoch týždňov. Závažný priebeh môže nastať u novorodencov, dojčiat a u starších osôb. Vakcína proti RSV zatiaľ nie je k dispozícii. V prevencii sa uplatňujú rovnaké opatrenia ako pri iných respiračných ochoreniach, teda časté umývanie rúk, vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami, časté vetranie a podobne.

Mycoplasma pneumoniae

Je baktéria, ktorá spôsobuje ochorenia horných a dolných dýchacích ciest u detí aj dospelých. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou a úzkym kontaktom. Infekcia sa najčastejšie prejavuje malátnosťou, horúčkou, bolesťou hlavy, kašľom a u detí mladších než päť rokov aj nádchou a chrčaním alebo sipotom. Je jednou z príčin zápalu pľúc získaného v komunite. Okrem toho môže spôsobiť komplikácie postihujúce nervový systém.

Alergie

Peľová sezóna zvyčajne trvá do konca októbra. „Dominantné zastúpenie bude mať v tomto období peľ ambrózie (silný alergén) a slabo alergizujúcej pŕhľavy. „Sezóna tráv“ sa síce skončila, ale ich peľ sa naďalej vyskytuje v ovzduší v nižších koncentráciách. Peľ paliny (bylina so striebornosivými listami a malými žltými kvetmi) sa bude vyskytovať už len v nižších hladinách. Pokles denných hladín peľu, samozrejme, ovplyvní ochladenie a zrážky. Vlhko a teplo prinesie nárast denných koncentrácií spór vzdušných húb," konštatovala Mária Zámečníková z odboru objektivizácie faktorov životných podmienok ÚVZ SR. Alergiu nepodceňujte, aj jej „mierne príznaky“ môžu ohroziť zdravie a citlivejším jedincom dokážu spôsobiť rôzne komplikácie. Je dobré vedieť, kedy a kde sa nachádzajú jednotlivé alergény, aby ste sa im mohli vyhnúť. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, kde je koordinačné centrum PIS (Peľová informačná služba), zbiera výsledky z monitorovacích staníc v rámci regionálnych úradov. Centrum vypracováva komplexné prognózy, ktoré uverejňuje na stránke www.alergia.sk. Na tejto stránke sa nachádzajú podrobnosti o peľovej situácii na území celého Slovenska. Informácie ohľadom alergie a jej liečby je nutné konzultovať v alergologických ambulanciách s odborným lekárom.

Depresia

Na jeseň začína ubúdať aj z množstva slnečného svitu, čo ovplyvňuje náladu, vyvoláva únavu či apatiu. Za najlepší prostriedok, ako sa vyhnúť možnému depresívnemu stavu, považuje docent Róbert Ochaba, vedúci odboru podpory zdravia ÚVZ SR, jednoznačne športovú aktivitu: „Pohyb dokázateľne zlepšuje náladu vďaka uvoľňovaniu endorfínov, tzv. hormónov šťastia. Fyzická aktivita má dlhodobo priaznivý vplyv na ľudí, ktorí majú sklony k negatívnym myšlienkam. Odporúčam cvičenie, najlepšie pravidelné, beh, ale vhodné sú aj dlhšie prechádzky.“ Pri vážnejších stavoch je potrebná odborná pomoc lekára.

Zdroj: Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH, MHA, hlavný hygienik Slovenskej republiky

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #depresia #chrípka #prechladnutie #alergie