„Vzťah človeka k noseniu kontaktných šošoviek sa za ostatné roky zmenil. Pred pätnástimi rokmi ľudia ešte rešpektovali názory očného lekára. Šošovky neboli jediným dioptrickým riešením. Predstavovali iba alternatívu korekcie videnia. Nosili ich pár hodín počas dňa, večer a cez víkendy si ich vybrali. Dnes si ich ľudia namiesto 6 až 8 hodín denne v očiach nechávajú 12 až 14 hodín. Občas s nimi zaspia a nevyberú si ich ani počas víkendov. To môže spôsobiť katastrofu, v niektorých prípadoch aj oko natrvalo poškodiť,“ upozorňuje očná lekárka a chirurgička Adriana Smorádková z očnej kliniky NeoVízia.
Za najvážnejší prečin považujú oční lekári nosenie šošoviek bez pravidelnej lekárskej kontroly. „Človek, ktorý dlhodobo nosí kontaktné šošovky a s dioptrickými okuliarmi ich takmer vôbec nestrieda, by mal podstúpiť kontrolu zraku každé tri mesiace,“ vystríhajú.
Kritické sú wellnessy a bazény. Až 76 % nositeľov kontaktných šošoviek s nimi pokojne skočí do bazéna či do teplých bazénov vo wellnesse. „Práve pri vode a vo vlhkom prostredí prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Pre nositeľov šošoviek predstavujú výraznejšie riziko – oko pod kontaktnou šošovkou trpí nedostatkom výživy. Rohovke chýba kyslík, doslova sa nemá ako ,nadýchnuť'. Baktéria sa na oslabenej rohovke cíti ako doma. Vďaka šošovke sa lepšie ,nalepí' na oko a drobnými trhlinkami si ľahšie vytvorí prístupové cesty do ostatných štruktúr v oku. Môže ho kontaminovať a vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním, slzením, vredmi či zjazvením rohovky. Infekcia môže skončiť transplantáciou rohovky a v kritických prípadoch až slepotou,“ vymenúva možné závažné problémy očná lekárka a chirurgička Miriam Záhorcová. „Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyte vo vode. Navyše, často sa s nimi nemusíte ani kúpať či ponárať. Zdrojom akantaméb bývajú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky.“
„Nositelia šošoviek riziká ich nadmerného používania často nevidia. V ambulanciách však pričasto riešime ich následky. Približne 20 % našich pacientov, ktorí prichádzajú s túžbou zbaviť sa dioptrií laserom či vnútroočným zákrokom, má problémy z ich dlhodobého nosenia. Najčastejšie ide o opakované zápaly rohovky a spojovky. Opakujú sa aj prípady mladých ľudí okolo tridsiatky. Kontaktné šošovky nosia od pätnástich a okolo dvadsaťpäťky už majú problém si ich vôbec nasadiť.
Kvôli opakovaným zápalom ich už neznesú, volia okuliare a ešte častejšie finálne riešenie v podobe laserového odstránenia dioptrií,“ vraví Adriana Smorádková. Upozorňuje na dôležitosť dodržiavania základných pravidiel: nechať ich v očiach maximálne osem až desať hodín denne, cez víkend ich úplne odložiť. Opatrní by ste mali podľa nej byť aj na stanovačkách, chatách, na cestách do exotických krajín či kamkoľvek do zahraničia a všade tam, kde sú zhoršené hygienické podmienky. Na takéto situácie sú vhodné jednodňové šošovky. Ráno si ich nasadíte, večer vyberiete a vyhodíte, aby nedošlo ku kontaminácii z vonkajšieho prostredia či z roztokov.
Ak sa pri nosení šošoviek vyskytne zdravotný problém, v ľahších prípadoch pomôže liečba umelými slzami a na určitý čas vysadenie kontaktných šošoviek. Vážnejšie prípady môžu skončiť doživotným zákazom nosenia kontaktných šošoviek, zdĺhavou liečbou antibiotikami, kortikosteroidmi, amniovou membránou. V kritických prípadoch až transplantáciou rohovky. „V mnohých prípadoch hrozí zahojenie jazvou, čo natrvalo zhoršuje videnie,“ vystríha doktorka Smorádková.
Desatoro správneho nosenia
- So šošovkami neplávať a neponárať sa pod vodu.
- So šošovkami sa nesprchovať.
- Nepoužívať ich na miestach s rizikom kontaminácie – na farmách, pri práci s koňmi, vo wellnesse a spa.
- Po ôsmich až desiatich hodinách ich vybrať z očí.
- Cez víkend nechať oči oddýchnuť a nosiť dioptrické okuliare.
- Minimálne raz mesačne si vymeniť aj puzdrá na šošovky.
- Na cestách, pri športe, pri pobyte vo vode či vo wellnesse používať jednodňové balenia.
- V prípade vypadnutia šošovky z oka a chýbajúceho puzdra s roztokom ich nikdy neoplachujte vo vode. Použite radšej vlastné sliny.
- Kupujte overené značky u očného lekára, v optike alebo overenej internetovej predajni. Pozor na nízke ceny a neoverené materiály v množstve webshopov.
- Minimálne raz za rok podstúpte kompletné očné vyšetrenie na očnej klinike, zamerané na kontrolu stavu očných rohoviek.