Viac ako 16 rokov pozorovania
Vedci z lekárskej univerzity Karolinska Intitutet v Štokholme mali 16 rokov „posvietené“ na viac ako 75-tisíc ľudí rôzneho veku. Sledovali, aký má konzumácia mäsa vplyv na ich dĺžku života. Za týmto účelom zhromažďovali ľudí podľa stravovacích návykov a rozdeľovali ich do skupín.
Výrazne častejšie
„Na konci pozorovacieho obdobia sa ukázalo, že úmrtnosť v skupine s najvyššou konzumáciou mäsa (nad 117 gramov na deň) je o 21 percent vyššia, ako v skupine s najnižšou konzumáciou mäsa (pod 46 gramov na deň),“ uviedol Kurt Widhalm, prezident Rakúskeho akademického inštitútu pre výživu. „Najmä k úmrtiam v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení ako je srdcový infarkt a mŕtvica dochádza u osôb s vysokou konzumáciou mäsa výrazne častejšie.“
Zelenina a ovocie nepomôžu
Súčasťou štúdie bolo aj pozorovanie, či by spotreba ovocia a zeleniny mohla negatívne účinky vysokej spotreby mäsa vykompenzovať. „Tu prišli autori štúdie k záveru, že to tak nie je: Zvýšená mortalita bola u všetkých osôb s vysokou spotrebou mäsa rovnaká,“ povedal Widhalm. „Znamená to teda: Na to, aby sme si štatisticky zreteľne znížili dĺžku života, už stačia dve klobásky alebo jeden rezeň denne. Odhliadnuc od toho, či sa inak stravujeme zdravo a jeme veľa ovocia a zeleniny.“
Maximálne dve porcie týždenne
Nadmerná konzumácia mäsa škodí zdraviu, jedálniček treba prehodnotiť a zaradiť doň namiesto mäsa viac zdraviu prospešných potravín ako je ovocie, zelenina, ryby a celozrnné produkty. „Týždenne by sme mali zjesť maximálne dve porcie červeného mäsa (bravčové, hovädzie alebo teľacie). Spracované mäsové produkty ako je klobása a šunka, by sme mali, (ak vôbec!), konzumovať len raz týždenne, ale porcia by nemala prekročiť 50 gramov,“ povedal ďalej Widhalm. „Všetko, čo je nad rámec, preukázateľne škodí zdraviu,“ doplnil.