Ako si správne čistiť zuby?

Ochorenia ústnej dutiny, predovšetkým zubný kaz a parodontóza, majú v súčasnosti charakter ochorení s hromadným výskytom. Ich prevencia je z tohto dôvodu neoddeliteľnou súčasťou stomatologickej lekárskej aj ošetrovateľskej činnosti.

06.05.2017 06:00
rodina, umývanie zubov Foto:
Ilustračné foto.
debata

Cieľom je predchádzať vzniku ochorení a zabrániť ich ďalšiemu šíreniu, vzniku lokálnych aj celkových komplikácií a trvalých následkov vedúcich k strate funkcií orgánov ústnej dutiny.

Prevenciu ochorení môžeme rozdeliť do troch fáz:

 1. Primárna prevencia – jej úlohou je zabrániť vzniku ochorení. Patria sem všetky aktivity smerujúce k udržaniu a upevneniu zdravia, zníženie alebo vylúčenie vplyvu faktorov vyvolávajúcich ochorenia. V súvislosti so zubným zdravím ide najmä o správnu dentálnu hygienu. Nepodceňujte ju.
 2. Sekundárna prevencia – jej formy, metódy a prostriedky sa uplatňujú vtedy, keď už ochorenie vzniklo. Zameriava sa na skoré zistenie chorobného procesu a jej hlavným cieľom je zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu, vzniku komplikácií a napomáhať včasnému liečeniu, uzdraveniu alebo stabilizácii tohto stavu.
 3. Terciárna prevencia – jej cieľom je eliminovať alebo zmenšiť negatívne následky porúch zdravia. V stomatológii ide o obnovenie funkcie orgánov ústnej dutiny. V záchovnej stomatológii je to rekonštrukcia defektov tvrdých zubných tkanív. Do terciárnej prevencie patria predovšetkým výkony stomatologickej protetiky. Všetky preventívne opatrenia vedú k zabezpečeniu morfologickej, funkčnej a estetickej dokonalosti orgánov ústnej dutiny.

Ako si správne čistiť zuby

 • pred čistením si ústa vypláchnite vodou, aby sa odstránili zvyšky jedla a zostatky z kyslých nápojov
 • kefkou netlačte príliš silno, môžete si poškodiť ďasno a zubné krčky
 • kefku vymeňte za novú vtedy, keď štetiny prestávajú držať svoj tvar a začínajú sa zohýbať do strán, pričom sa radšej rozhodnite pre kefku s mäkkými štetinkami
 • po chorobe ju ihneď vymeňte.

Dospelí

 1. Držte kefku pod uhlom 45 stupňov proti ďasnám. Jedna polovica štetín sa dotýka ďasien, druhá polovica zubov
 2. Veďte ju pomaly po oblúku hornej čeľuste odpredu dozadu, tlačte ňou na zuby len veľmi jemne a robte krúživé pohyby. Rovnakým spôsobom vyčistite druhú stranu oblúka.
 3. Presuňte sa na dolný rad zubov. Kefku ťahajte od ďasien k vrcholu zubov. Tento pohyb zaručí najlepšie odstránenie povlaku a baktérií zo zubov. Rovnako vyčistite aj opačnú stanu.
 4. Nezabúdajte ani na predné horné vnútorné plochy. Čistia sa ťažšie, chce to veľa trpezlivosti a cviku.
 5. Dajte si záležať na stoličkách, vyčistite si ich zo všetkých strán a presuňte sa na dolné vnútorné plochy
 6. Dĺžka čistenia zubov nerozhoduje, dôležité je to, ako si ich čistíme. Ak si zuby čistíte dva razy denne, treba to urobiť poriadne, teda mať správnu techniku. Správnou technikou sa rozumie: jemné krúživé pohyby, ktoré smerujú od ďasien k zubom, počas ktorých sa hlavička kefky pohybuje nielen po zuboch, ale aj v oblasti, kde sa stretávajú zuby a ďasná, dokážu odstrániť plak z povrchu zubov aj z oblasti ďasien. 7. Žiadna klasická zubná kefka však nedokáže vyčistiť ťažko prístupné miesta v priestore medzi zubami. Je preto nutné dočistiť zuby pomocou medzizubnej kefky, čo je vlastne tenký drôtik s jemnými štetinkami, ktorý sa ľahko zavedie do priestoru medzi zubami a vyčistí a vyleští aj toto ťažko prístupné miesto. Súčasťou čistenia zubov by mala byť aj zubná niť. Každý medzizubný priestor by sa mal čistiť minimálne jedenkrát denne, samozrejme najlepšie však po každom jedle.

Deti

 1. Začnite čo najskôr. Zoznámte deti so zubnou kefkou už od malička, aby ju považovali za neoddeliteľnú súčasť hygieny. V obchode dostanete aj kefku pre dojčatá, môžete im čistiť zúbky aj nadstavcom na prst.
 2. Zuby čistite zábavnou formou. Aby si dieťa na čistenie ľahšie zvyklo, skúste chutnú detskú pastu a veselú zubnú kefku s obrázkami, ktoré si vaše dieťa samo vyberie.
 3. Buďte svojmu dieťaťu príkladom. Ukážte mu, že si tiež pravidelne čistíte zuby. Naučte ho, ako si to spríjemniť – napríklad tým, že si ich budete čistiť pri obľúbenej piesni alebo napríklad pri presýpacích hodinách, ktoré odmerajú čas čistenia.
 4. Pomôžte si rozprávkami. Spievajte pesničky a rozprávajte rozprávky o Zúbkoch, Kazoch, Kazozuboch, zlých červíkoch, ktoré ničia zuby.
 5. Navštívte dentálnu hygieničku. Naučí dieťa správnu techniku čistenia a dôkladne vyčistí nielen povrch zubov, ale aj medzizubné priestory. Poradí, ktoré zubné pasty a kefky používať, ako ich správne používať.
 6. Nerobte zo zubára strašiaka. Používať ho ako vyhrážku naruší vzťah dieťaťa k stomatológovi.
 7. Nezabúdajte: Prvá návšteva zubára by mala byť po prvom roku života. Na preventívnu prehliadku treba chodiť dvakrát do roka.

Seniori

Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
Seniorka Ilustračné foto.

Aj keď si zuby čistíte pravidelne a používate dentálnu niť, môžete sa vo vyššom veku stretnúť s určitými problémami týkajúcimi sa zdravia ústnej dutiny. Nosenie umelého chrupu, užívanie liekov a celkové zdravotné ťažkosti sú problémy, ktoré sa týkajú mnohých ľudí vo vyššom veku.

Kazy a poškodenia na povrchu zubov sú bežnejšie u starších osôb. Preto je dôležité čistiť si zuby fluoridovou zubnou pastou, denne používať dentálnu niť a pravidelne navštevovať svojho zubného lekára.

S rastúcim vekom sa citlivé zuby stávajú čoraz väčším problémom. Ďasná časom prirodzene ustupujú a obnažujú tak tie časti zubov, ktoré nie sú chránené zubnou sklovinou. Tieto oblasti sú osobitne náchylné na bolesť pri konzumácii studených alebo horúcich jedál a nápojov. V závažných prípadoch môže dôjsť až k citlivosti na studený vzduch či na kyslé a sladké jedlá a nápoje. Ak trpíte citlivosťou zubov, vyskúšajte zubnú pastu na citlivé zuby. Ak problém pretrváva, navštívte svojho zubného lekára, keďže citlivosť môže byť príznakom nejakého závažnejšieho ochorenia, ako je napríklad zubný kaz alebo odštiepený či prasknutý zub.

Sucho v ústach spôsobené liekmi alebo určitými zdravotnými ťažkosťami je bežným problémom seniorov. Ak sa sucho v ústach nelieči, môže dôjsť k poškodeniu zubov. Váš zubný lekár môže odporučiť rôzne spôsoby obnovenia vlhkosti v ústach, ako aj vhodnú liečbu alebo lieky, ktoré pomôžu predísť problémom spojeným so suchom v ústach.

Ochorenia ako cukrovka, kardiovaskulárne choroby alebo rakovina môžu ovplyvniť zdravie ústnej dutiny. Oboznámte zubného lekára so všetkými zdravotnými problémami, ktoré máte, aby dokázal pochopiť celkovú situáciu a mohol zohľadniť vaše špeciálne požiadavky.

Umelý chrup uľahčuje mnohým seniorom život, ale vyžaduje si špeciálnu starostlivosť. Dôkladne dodržiavajte inštrukcie vášho zubného lekára a navštívte ho, ak vznikne nejaký problém. Osobám, ktoré majú umelý chrup dlhodobo, sa odporúča absolvovať kontrolu raz do roka.

Parodontitída je potenciálne vážne ochorenie, ktoré môže ovplyvniť ľudí v každom veku, ale najmä ľudí nad 40 rokov. Vážnosť parodontitídy môže zvýšiť množstvo faktorov: nevhodná strava, nesprávna ústna hygiena, systémové ochorenia ako cukrovka, ochorenie srdca a rakovina, environmentálne faktory ako stres a fajčenie, niektoré lieky, ktoré ovplyvňujú ochorenia ďasien. Pretože počiatočné štádiá parodontitídy sú zvratné, dôležité je ich skoré odhalenie. Pravidelné kontroly u zubného lekára zabezpečia jej skoré odhalenie a liečbu. Dobrou správou je, že správnou hygienou ústnej dutiny sa dá parodontitíde ľahko predísť.

Korunky a mostíky sa používajú na spevnenie poškodených zubov alebo ako náhrada chýbajúcich zubov. Zubná korunka slúži na úplné prikrytie alebo „uzavretie“ poškodeného zuba. Okrem spevnenia poškodeného zuba môže korunka zlepšiť jeho vzhľad, tvar alebo zarovnanie. Mostíky zvyčajne slúžia na náhradu jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov. Preklenujú miesto, kde chýbajú zuby. Mostíky sa pricementujú k prirodzeným zubom alebo k implantátom, ktoré sú v blízkosti prázdneho miesta.

Zdroj: colgate.com

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zuby #zubná hygiena #čistenie zubov