Čo o prechladnutí možno ešte neviete

Prečo prechladneme predovšetkým na jeseň a v zime? Môžeme sa nakaziť podávaním rúk? Ako je to s bozkávaním? Pomôže pri nádche horúci čaj s citrónom? Toto sú najväčšie mýty o nádche.

, 10.01.2018 06:00
žena, prechladnutie Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Je bozkávanie zakázané?

Nie! Riziko nákazy je pri podávaní rúk oveľa vyššie! Patogény majú malú šancu na prenos z úst do úst, pretože sa rýchlo „prepláchnu“ do črevného traktu, kde sú neškodné.

Pri kýchaní a kašľaní ruku pred ústa

Áno aj nie. V zásade chránite pred nákazou ostatných, ale týmto štýlom pristanú baktérie na ruke, a keď si ju medzičasom neumyjete, „odovzdáte“ baktérie ďalej pri podávaní ruky, chytaní kľučky, tyči v mestskej hromadnej dopravy a podobne. Preto je určite lepšie kýchať a kašľať do predlaktia alebo do vreckovky.

Pomôže horúci čaj s citrónom?

Áno aj nie. Citróny síce obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ale keď už sme chorí, veľa nám nepomôžu. Navyše, teplo zničí vitamín. Takže ak ovocie, potom radšej čerstvé a ak radi pijete horúce nápoje, potom radšej bez citrónu.

Z chladu ochorieme

Áno aj nie. Chlad sám osebe zvyšuje riziko infekcie, veľa vírusov a baktérií neobľubuje chlad. Avšak sliznice sa vysušia rýchlejšie vo vykúrenom vzduchu, čo môže spôsobiť, že sa patogény dostanú do voľného pohybu. Náš imunitný systém chlad skutočne oslabuje.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #imunita #vírus #prechladnutie #vitamín C #infekčné choroby #vreckovka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy