Čo o prechladnutí možno ešte neviete

, 10.01.2018 06:00
žena, prechladnutie
Ilustračné foto. Autor:

Prečo prechladneme predovšetkým na jeseň a v zime? Môžeme sa nakaziť podávaním rúk? Ako je to s bozkávaním? Pomôže pri nádche horúci čaj s citrónom? Toto sú najväčšie mýty o nádche.

Je bozkávanie zakázané?

Nie! Riziko nákazy je pri podávaní rúk oveľa vyššie! Patogény majú malú šancu na prenos z úst do úst, pretože sa rýchlo „prepláchnu“ do črevného traktu, kde sú neškodné.

Pri kýchaní a kašľaní ruku pred ústa

Áno aj nie. V zásade chránite pred nákazou ostatných, ale týmto štýlom pristanú baktérie na ruke, a keď si ju medzičasom neumyjete, „odovzdáte“ baktérie ďalej pri podávaní ruky, chytaní kľučky, tyči v mestskej hromadnej dopravy a podobne. Preto je určite lepšie kýchať a kašľať do predlaktia alebo do vreckovky.

Pomôže horúci čaj s citrónom?

Áno aj nie. Citróny síce obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ale keď už sme chorí, veľa nám nepomôžu. Navyše, teplo zničí vitamín. Takže ak ovocie, potom radšej čerstvé a ak radi pijete horúce nápoje, potom radšej bez citrónu.

Z chladu ochorieme

Áno aj nie. Chlad sám osebe zvyšuje riziko infekcie, veľa vírusov a baktérií neobľubuje chlad. Avšak sliznice sa vysušia rýchlejšie vo vykúrenom vzduchu, čo môže spôsobiť, že sa patogény dostanú do voľného pohybu. Náš imunitný systém chlad skutočne oslabuje.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#imunita #vírus #prechladnutie #vitamín C #infekčné choroby #vreckovka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku