Čo by mal obsahovať jedálniček
- Vitamín A môžete doplniť konzumáciou pečene, mrkvy, marhúľ, manga, sladkých zemiakov a ananásového melónu. Všetky tieto potraviny sú zdrojmi betakaroténu.
- Bohatým zdrojom vitamínu C sú červené a žlté papriky, kivi, pomaranče, kel kučeravý, kapusta, šípky a čierne ríbezle.
- Vitamín E sa nachádza v avokáde, orechoch, slnečnicových semenách a olivovom oleji.
- Selén nájdete vo všetkých druhoch rýb, mäse, celozrnnom pečive, obilninách, vajciach a pivovarských kvasniciach.
- Kolagén je najlepšie dodávať vo forme kolagénnych peptidov, ktorých by malo byť v dennej dávke 3– až 10-tisíc mg.
- Potrava ľudí, ktorých často trápia zápalové ochorenia kĺbov, by mala navyše ešte obsahovať potraviny s obsahom nenasýtených mastných kyselín, pretože účinkujú proti zápalom (losos, makrela, sardinky, pstruh a podobne).
Ako starnú naše kĺby
25 až 30 rokov veku: Kĺby sú obvykle v relatívne neporušenom stave, ak sú viditeľné nejaké ťažkosti, bývajú záležitosťou vrcholových športovcov, prípadne aj tých, ktorí šport prevádzkujú rekreačne. Kosť je v tejto fáze ľudského života tvrdá, bez okrajových výrastkov, chrupavka hladká s pravidelnou štruktúrou. Kĺb je plne pohyblivý.
Okolo 40 rokov veku: V tomto období prichádzajú prvé príznaky poškodenia. Na kostiach možno zaznamenať okrajové výrastky, znižuje sa regenerácia chrupavky, dochádza k jej úbytku, objavujú sa praskliny. Kĺb postupne stráca svoju mechanicko-elastickú funkciu, dostavuje sa pocit rannej stuhnutosti, pridružujú sa bolesti a zhoršuje sa pohyblivosť.
50 až 60 rokov veku: V tomto období života a neskôr sa už zvyčajne stupňujú ťažkosti a množia prejavy pokročilej artrózy. Najčastejšie sú postihnuté nosné kĺby (kolená a bedrá). Na kostiach bývajú početné okrajové výrastky, dochádza k obnaženiu kosti pod chrupavkou.
Chrupavka postupne ubúda, až úplne zmizne. Typická je zdurená výstelka kĺbu, opuchy, strata mechanicko-elastickej funkcie, silná bolestivosť, ktorá mierou zodpovedajúcou postihnutiu znižuje aj pohyblivosť.