Nekašlite na iných, kašlite do rúška!

, 15.03.2018 06:00
rúško, nádcha, chrípka, choroba, imunita
Rúško by sme však mohli a mali nosiť nielen na vlastnú ochranu, ale aj na ochranu iných pred kvapôčkovou infekciou. Autor:

Lekárske rúško máme v mysli zakódované ako niečo, čo majú na tvári chirurgovia počas operácie. Šírenie chrípky či iných vírusových infekcií však môžeme obmedziť nielen častým umývaním rúk, správnym smrkaním a kašľaním, vetraním či upratovaním, ale aj nosením rúšok. Hovorí sa tomu respiračná hygiena.

V Ázii je rúško na tvári pomerne bežným javom. Ľudia sa tak chránia pred smogom, často majú rúška policajti na križovatkách alebo jazdci na skútroch. Chránia tak seba. Špeciálne v Japonsku zas nosia v metre či v inej verejnej doprave ľudia, ktorí sú chorí a chcú, naopak, chrániť ostatných. Čiže nešíriť kvapôčkovú nákazu. Takáto ohľaduplnosť je už znakom vysokej vyspelosti.

Na Slovensku nosia rúška okrem lekárov obyčajne iba onkologickí pacienti. V Národnom onkologickom ústave v Bratislave nie je nič výnimočné stretnúť človeka bez vlasov s rúškom na tvári. Onkopacienti majú často po chemoterapiách narušenú imunitu a sú nútení nosiť rúško aj mimo priestorov nemocnice. Chránia tak – seba! „Do obchodu, do divadla či za lekárom som svojho času chodievala len s rúškom na tvári,“ hovorí Oľa Obernauerová z Brezna, ktorá je po transplantácii krvotvorných buniek následkom rakoviny lymfatických ciest. „To, že vzbudzujeme pohľady iných, je v poriadku. Ja sa nehanbím a chodievala som aj bez parochne. Ale keď nejaká pani pri regáli s pečivom zdesene hodí pri pohľade na mňa rožky naspäť, drgne do svojho muža a rýchlo ho ťahá preč, tak to zabolí. Ľuďom treba vysvetliť, že plešatý človek s rúškom nehryzie.“

„Všade je to normálne, iba u nás sa vás ľudia stránia, keď vidia človeka s rúškom,“ hovorí Alena Untermayerová z Bratislavy, ktorá bojuje s podobnou onkologickou diagnózou. „Raz ma taxikár takmer nezobral do auta, vraj som chorá a on sa bojí, aby som ho nenakazila! Tak som mu vysvetlila, že to ja sa chránim pred ním! Koľkokrát si ľudia v supermarkete pri pokladnici posúvali svoj nákup na páse čo najďalej od môjho, keď uvideli, že mám rúško cez tvár. Akoby som mala lepru. A pokladníčky mi nikdy nedali drobné do dlane, ale položili ich na pult. Jedného dňa však po zaplatení pokladníčka vyšla spoza pokladnice a pred všetkými ľuďmi ma tuho objala. Plakala som od dojatia. Dala tak všetkým najavo, že nie som nebezpečná. Od toho dňa mi všetky tamojšie pokladníčky, čo to videli, dávali výdavok do dlane.“

Rúško by sme však mohli a mali nosiť nielen na vlastnú ochranu, ale aj na ochranu iných pred kvapôčkovou infekciou. V minulosti počas veľkej epidémie chrípky odporúčala epidemiologička MUDr. Zuzana Krištúfková z Bratislavy nosenie rúšok počas chrípkových epidémií a pandémií. "Každý, kto sa cíti byť chorý, by si mal nasadiť rúško, ísť domov a ostať tam až do uzdravenia. Najdôležitejšie je, aby rúška nosili chorí ľudia chrániac tak okolie – v čase epidémie v dopravných prostriedkoch, v zdravotníckych zariadeniach – nielen zdravotnícky personál,“ zdôrazňovala.

Na ochranu pred prachom či mikroorganizmami, ale aj na ochranu okolia stačia klasické lekárske masky. V zásade nie je nevyhnutné dodržiavať podmienku, že po jednom použití zahodiť, nejde predsa o sterilnú operačnú sálu. Rúško by si však nemalo požičiavať viacero chorých ľudí. Pozor, jestvujú aj rúška s ventilom, tzv. respirátory, ktoré vôbec nie sú vhodné pre chorých ľudí na ochranu okolia, pretože prepúšťajú obsah toho, čo človek vydýchne. V minulosti bola pre prípad pandémie chrípky vyvinutá dokonca ochranná protivírusová respiračná maska Acti Protect s protivírusovou vrstvou. Tá nielen filtruje vzduch, ale zároveň ničí vírusy chrípky. Ochranná vrstva si však zachováva protivírusovú aktivitu len počas 24 hodín. Ak však nič iné nemáte poruke, úplne najjednoduchšie je v dopravnom prostriedku previazať si cez ústa a nos šál alebo bežnú šatku.

Jana Kadaňková z Prešova šije tzv. veselé rúška z rôznych farebných bavlnených materiálov, ktoré sa dajú prať aj žehliť pri vysokej teplote. Majú bezlatexové gumičky a bavlnené šnúrky a tvarovací nosový drôtik. „Veselé rúška vznikli v decembri 2015, keď moje deti chytili virózu. Obehala som hádam všetky lekárne a zdravotnícke potreby, no detské rúška na tvár som nenašla. Ako vynaliezavá mama a krajčírka som sadla k stroju a rúška na ústa im ušila. Fíííha, to bolo radosti, drobci ich nechceli zložiť z tváre a išli s nimi aj spať,“ smeje sa pani Kadaňková. „Niekedy v marci 2016 som sa veselým rúškam začala venovať naplno. Je veľa detí a dospelých s obyčajnou chrípkou, ale aj s vážnejšími ochoreniami, ktorí ich potrebujú. Takisto veľa pediatrov musí používať rúško na tvár, a tak majú možnosť svojich pacientov rozveseliť.“ Jej rúška si možno objednať na www.veseleruska.sk. „Chcem priniesť trošku veselosti do liečebného procesu, odbúrať strach z bielych plášťov, urobiť z nutnosti prednosť, veselý doplnok, aby sa chorí nehanbili nosiť rúško na tvár (najmä deti). A takisto by bolo dobré rozvinúť povedomie o ohľaduplnosti voči zdravým počas vlastného respiračného ochorenia,“ dodáva.

V čase chrípky dodržiavajte hygienické pravidlá

  • často a dôkladne si umývajte ruky
  • používajte dezinfekčné gély alebo vreckovky
  • kašlite a kýchajte do rúška, do rukáva (nie do dlane!) alebo si na miestach s vysokou koncentráciou ľudí previažte cez nos a ústa šál
  • ak môžete, nechytajte kľučky rukou (použite rukáv, lakeť, papierovú utierku)
  • vodovodné kohútiky a pákové batérie na verejných toaletách zatvorte papierovou utierkou
  • ak nosíte rúško, nosový drôtik treba vždy vyformovať podľa tvaru tváre končekmi prstov oboch rúk od vrcholu nosa smerom nadol po oboch stranách, okuliare by sa mali nasadiť až následne

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#chrípka #kašeľ #infekcia dýchacích orgánov #prenos vírusov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku