Čo pomáha pri vybočenom palci?

Hallux valgus (vybočený palec) patrí k najčastejším deformitám nôh. Akú rolu hrajú vysoké topánky a kedy je čas na operáciu?

21.07.2018 09:00
debata
V prípade genetickej predispozície existujú... Foto: SHUTTERSTOCK
palec, boľavý palec, vybočený palec V prípade genetickej predispozície existujú špeciálne cvičenia a fyzioterapia ako prevencia.

Hallux valgus (vybočený palec) je deformita kĺbu palca na nohe a postihuje predovšetkým ženy. Čas na operáciu je vtedy, keď začnú byť bolesti silné.

Čo sa deje v nohe?

Typická deformácia chodidla je spôsobená tým, že sa prvá predpriehlavková kosť posúva krivo, smerom von. Vzniká charakteristická hrča na vnútornej strane chodidiel. Palce sa pohybujú smerom k ostatným prstom a dokonca sa môžu tlačiť nad alebo pod druhý prst.

Čo je príčinou?

Veľkú rolu pri vzniku halluxu valgusu hrajú gény. Ak mala vybočený palec mama či babka, riziko je veľké. Vplyv topánok je až na druhom mieste – kto nosí celý život úzke špicaté topánky, tiež sa môže dopracovať k vybočeným palcom.

Príznaky halluxu

V prvom rade, deformácia chodidla je estetický problém, ktorý sťaží kúpu vhodných topánok. Posúvaním predpriehlavkovej kosti sa naštrbí celá klenba nohy, následkom sú bolesti pri chodení. Predpriehlavková kosť leží na zemi, čo vedie k bolestiam.

Prevencia

V prípade genetickej predispozície (ak mala hallux mama či babka), existujú preventívne špeciálne cvičenia a fyzioterapia. Dá sa využiť aj čas počas umývania zubov. Posilňujte klenbu nohy tým, že sa postavíte viackrát na špičky, pohybujte prstami.

Čo prinesú ortopedické pomôcky?

Vložky do topánok alebo dlahy môžu prsty priniesť do správnej pozície, trvalo však toho veľa nezmenia. Je možné, že priebeh sa spomalí, ale ak je tu genetická predispozícia, tieto pomôcky halluxu, žiaľ, nezabránia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bolesť #gény #chodidlo #vybočený palec #hallux valgus