Výnimočná odroda rumančeka uľahčuje trávenie aj upokojuje

Vedcom z Prešovskej univerzity sa podarilo vyšľachtiť novú, ojedinelú odrodu rumančeka kamilkového s názvom Lianka.

17.07.2018 10:00
rumancek Foto:
Rumanček kamilkový má podľa vedcov široké spektrum liečebných účinkov.
debata
Jej jedinečnosť spočíva predovšetkým v dostatočnom obsahu, stabilite a značných množstvách liečebne najúčinnejších zložiek. K tomu sa navyše pridávajú sofistikované technológie zberu, pozberovej úpravy, extrakcií a destilácií, ktoré sa na východnom Slovensku aktívne využívajú.

„Selekcii našej odrody predchádzalo 25-ročné obdobie štúdia vnútrodruhovej variability rumančeka kamilkového s dôrazom na obsahové látky silice a existenciu štyroch základných chemických typov pre tento rastlinný druh. Využili sa tiež skúsenosti z výskumu slovenských diploidných a tetraploidných odrôd, ktoré majú vysoký obsah silice so značným podielom žiadaných komponentov," približuje originálne vlastnosti danej odrody doc. RNDr. Ivan Šalamon, CSc., ktorý sa na jej vyšľachtení podieľal. "Výsledkom šľachtiteľskej práce sa stala odroda rumančeka kamilkového Lianka, vyznačujúca sa veľmi vysokým obsahom bisabololu (52 až 55 %) a chamazulénu (18 až 19 %) v silici. Jej obsah v suchých kvetných rumančekových úboroch je na úrovni 0,75 až 0,85 %.“

Široké spektrum liečebných účinkov

Vo svete sa šľachtiteľskej práci rumančeka kamilkového venuje veľká pozornosť. Štúdie poukázali na značné spektrum liečebných účinkov, počnúc uľahčovaním trávenia a napomáhaním pri plynatosti, upokojovaním nervovej sústavy, tzn. znižovaním stresu, nervozity a podráždenosti.

Rovnako pomáha pri liečbe žalúdočných vredov a hemoroidov, skracuje čas hojenia rán, odrenín, popálenín a natiahnutých svalov, eliminuje menštruačné kŕče, prináša úľavu pri zápalových ochoreniach kĺbov, stimuluje činnosť bielych krviniek a činnosť imunitného systému, obnovuje črevnú mikroflóru, podporuje potenie pri chrípke a prechladnutiach, je nápomocný pri liečení kožných vyrážok, prospieva vlasom – dáva im pevnosť, lesk a svetlejší nádych a aktívne pomáha pri bolesti hrdla a nádche. Výskyt tohto rastlinného druhu a jeho prírodných látok je však veľmi vzácny.

Celkovým prínosom novej odrody Lianka je jej prínos pre prax v podobe zaslúženej pozornosti pestovateľov a spracovateľov rumančeka kamilkového na celom svete (Čile, USA, Irán, Egypt, Nepál, India, Albánsko, Juhoafrická republika, Austrália a krajiny EÚ).

Šľachtili ju tri roky

Proces šľachtenia trval tri roky. Jeho výsledkom je udelenie právnej ochrany na danú odrodu zo strany Úradu Spoločenstva pre odrody rastlín (CPVO) sídliaceho vo Francúzsku.

Zo strany vedeckých pracovníkov Fakulty prírodných a humanitných vied Prešovskej univerzity ide o ďalší z významných úspechov, keď len prednedávnom prišli s objavom invázneho druhu muchy, ktorá napadá nedozreté zdravé ovocie. Vlani vyšľachtili nový unikátny druh mäty piepornej s názvom Kristínka, s veľmi vysokým obsahom mentolu a pred dvomi rokmi sa zaslúžili o priznanie patentu za vypracovanie unikátnej technológie izolácie prírodných látok z plodov liečivých rastlín.

debata chyba
Viac na túto tému: #imunitný systém #liečivé účinky #rumanček #menštruačné bolesti