10 rád, ako zachrániť ľudský život

Ak neviete podať prvú pomoc, tu je malý návod, čo robiť.

22.10.2018 06:00
prvá pomoc, lekárnička Foto:
Vy ste teraz tí, ktorí môžu zachrániť život!
debata (6)

VLASTNÁ BEZPEČNOSŤ

1. Pomáhajte vtedy, ak neohrozujete seba alebo niekoho iného. Pri autonehode používajte výstražné svetlá, reflexnú vestu a výstražný trojuholník.

PRIVOLANIE POMOCI

2. Pri autonehode volajte tiesňovú linku 112 (ak viete, že potrebujete výlučne sanitku, radšej 155). Poskytnite všetky dostupné informácie o nehode alebo požiadajte o pomoc pri poskytovaní prvej pomoci, kým prídu záchranári.

Video

ZASTAVENIE KRVNÉHO OBEHU A DÝCHANIA

3. Ak ste na mieste sami, zavolajte o pomoc, kontaktujte tiesňovú linku, telefón dajte na hlasné odpočúvanie. Položte postihnutého na pevnú podložku. Stláčajte hrudník 30-krát a potom 2-krát vdýchnite do úst. Opakujte až do príchodu záchrannej služby.

VEĽKÉ VONKAJŠIE KRVÁCANIE

4. Univerzálnou prvou pomocou pri veľkom krvácaní je tlak v rane prstami alebo dlaňou ruky. Na ranu tlačte bez prestania. Malú ranu ošetrite tlakovým obväzom. Ak obväz preteká, použite ďalšiu vrstvu obväzov. Pri veľkých ranách neprestávajte tlačiť na ranu. Ak môžete, postihnutého dopravte do nemocnice. Ak ste sami, volajte tiesňovú linku.

POPÁLENINY

5. Popáleniny okamžite ochlaďte/oplachujte veľkým množstvom studenej vody. Po ochladení prikryte nepriľnavým obväzom. Pri väčších popáleninách postihnutého čo najskôr dopravte do nemocnice.

BEZVEDOMIE

6. Ak nemusíte, s postihnutým v bezvedomí nehýbte. Zistite prítomnosť dýchania. Ak dýcha, volajte tiesňovú linku a sledujte stav dýchania a vedomia. Ak nedýcha alebo prestane dýchať a leží na bruchu, otočte ho opatrne na chrbát a okamžite začnite s kardiopulmonálnou resuscitáciou­ (KPR).

KARDIOPULMONÁLNA RESUSCITÁCIA a AED

7. Tridsať stlačení hrudníka asi do hĺbky 5–6 cm striedajte s dvoma vdychmi do úst postihnutého. Ak je dostupný automatický externý defibrilátor (AED), použite aj ten. Resuscitujte až do príchodu záchranárov.

ZÁCHRANNÁ REŤAZ

8. Nezabudnite, záchranári prídu na miesto nehody najskôr do 10 – 30 minút.

OCHOTA POMÔCŤ

9. Vy ste teraz tí, ktorí môžu zachrániť život!

KURZ PRVEJ POMOCI

10. Certifikát alebo povolenie na záchranu života nepotrebujete, príďte však na kurz prvej pomoci SČK a získajte tak odvahu a sebavedomie v tom, čo je potrebné a správne urobiť. Viac na www.redcross.sk v časti Kurzy.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #prvá pomoc