Podľa prieskumov viac ako 60 % ľudí nevie o tejto chorobe a jej príznakoch takmer nič. „Príznaky a riziká rakoviny pankreasu môžu byť nejasné a sú často nezachytené, a preto je také dôležité rozpoznať rozhodujúce varovné príznaky tak zo strany lekárov, ako aj zo strany laickej verejnosti, " povedala Julie Fleshmanová, predsedníčka Svetovej organizácie rakoviny pankreasu (World Pancreatic Cancer Coalition).
Príčina vzniku ochorenia nie je zatiaľ celkom vysvetlená. Podľa výskumov sa na nej môžu podieľať fajčenie, genetické faktory, obezita, zlá životospráva a iné choroby, ako sú zápal slinivky, cirhóza pečene či diabetes.
Poznanie príznakov a rizík zostáva kľúčom k včasnej a život zachraňujúcej diagnostike. V súčasnosti neexistuje skríningový test alebo metóda včasnej detekcie rakoviny pankreasu, aj keď sa v týchto oblastiach uskutočňuje výskum. Je tiež dôležité, aby tí, ktorí rozpoznajú príznaky rakoviny pankreasu, počúvali svoje telo, bezodkladne vyhľadali lekársku pomoc a pri rozhovore so svojím lekárom nezabúdali na možnosť nebezpečnej rakoviny pankreasu. Výskum ukazuje, že pacienti diagnostikovaní včas a urgentne operovaní majú väčšiu pravdepodobnosť, že prežijú kritických päť rokov a budú mať šancu na pokojný život.
„Symptómy môžu zahŕňať’ úbytok na váhe, bolesť chrbta, bolesť brucha, žltú pokožku alebo oči, problémy s trávením, zmeny vo sfarbení stolice, diabetes a únava. V ranej fáze ochorenia sa tieto symptómy nemusia objavovať vôbec, neskôr sa nemusia objaviť naraz a môžu priebežne odznievať. Dôležité je nechať sa včas vyšetriť,“ konštatoval onkológ Jozef Dolník z Národného onkologického ústavu.
Dnes príde osem z 10 pacientov k lekárovi neskoro. Až 40 % má pri prvej diagnostike metastázy s odhadovaným prežívaním len 3 až 6 mesiacov, 40 % diagnostikovaných karcinómov je lokálne pokročilých s prežívaním 8 až 12 mesiacov. U 20 % pacientov pripadá do úvahy chirurgická liečba, pričom 10 až 30 % pacientov s resekciou sa dožíva 5 rokov.
Podľa onkológa jedinou dnes známou liečbou na tento typ rakoviny je úplné chirurgické odstránenie tumoru. „To však vieme ponúknuť len obmedzenému počtu pacientov,“ povedal.
Čo čaká pacienta po operácii? Rakovina pankreasu je systémové ochorenie ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu. Na Slovensku je možná chirurgická liečba v kombinácii s chemoterapiou. V USA tieto kombinujú aj s rádioterapiou, ktorá však podľa štatistických údajov dramatický nezvyšuje úspešnosť liečby. „Dnešné možnosti pooperačnej rehabilitácie sú obmedzené, ale pracujeme na ich rozšírení. Kvalitu života pacienta po operácii ovplyvňuje priamy dosah operačného výkonu, diabetes, zmeny v stravovaní, vplyv chemoterapie a farmakologickej liečby, ale najmä psychická záťaž spojená s ochorením a liečbou, preto okrem liečby bolesti a terapie symptómov je žiaduca aj intenzívna podpora rodiny a profesionálna psychologická podpora,“ dodal doktor Dolník.
Vedci sa spolu s lekármi snažia porozumieť tomuto ochoreniu lepšie a nájsť nové možnosti lokálnej a systémovej terapie. Progres nastal zavedením novej liečby. Hlbšie porozumenie chemickej komunikácii medzi rakovinovými bunkami a imunitným systémom môže viesť k novým terapeutickým prístupom cieleným na odstránenie rakovinových buniek, zvýšenie kvality a dĺžky života pacientov, preto sa intenzívne skúmajú možnosti imunoterapie.
Pankreas – hubovitá žľaza podlhovastého tvaru
- nachádza sa hlboko v bruchu medzi žalúdkom a chrbticou. Je veľký asi 15 cm. V organizme plní dve základné a mimoriadne dôležité funkcie: vytvára tráviace šťavy – enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať potravu v čreve, a produkuje hormóny – napr. inzulín
- najširšia časť pankreasu sa nazýva hlava, strednej časti hovoríme telo pankreasu a najužšia časť sa nazýva chvost
- rakovina pankreasu je mimoriadne zákerné zhubné ochorenie. U väčšiny pacientov sa ho podarí odhaliť až v čase, keď už je rakovina v pokročilom štádiu a rozšírila sa, čo znemožňuje úspešnú liečbu. V súčasnosti viac ako 95 % pacientov s rakovinou pankreasu zomiera
- karcinóm pankreasu je 13. najčastejším zhubným ochorením, no pre zlú prognózu mu patrí vo vyspelých krajinách 4. miesto v počte úmrtí
- z 20 pacientov s rakovinou pankreasu len 1 môže očakávať, že bude žiť ďalších 5 rokov
- medzi pacientov, ktorí bojovali s rakovinou pankreasu, patrí zakladateľ firmy Apple Steve Jobs, ktorému bolo ochorenie diagnostikované v roku 2003 a zomrel v roku 2011. Mal zriedkavý – neuroendokrinný typ nádoru pankreasu, ktorý je menej agresívny, no odmietol operáciu a 9 mesiacov sa „liečil“ prostriedkami alternatívnej medicíny, čo neskôr oľutoval. Rakovinu pankreasu mal aj známy herec Patrick Swayze, ktorý ochoreniu podľahol v roku 2009
- karcinóm pankreasu je jediný typ rakoviny, ktorej úmrtnosť u oboch pohlaví rastie
- podľa European Cancer Observatory je v súčasnosti v Európe viac ako 103 000 ľudí s rakovinou pankreasu
- na Slovensku bolo v roku 2007 novodiagnostikovaných spolu 793 pacientov a evidovalo sa 760 úmrtí na karcinóm pankreasu. V poslednom štatisticky spracovanom roku (2008) sa registrovalo 388 prípadov karcinómu pankreasu u mužov a 447 u žien, čo u oboch pohlaví spolu predstavuje 835 novodiagnostikovaných prípadov
- vzhľadom na zlú prognózu ochorenia vývoj úmrtnosti čiastočne kopíruje trendy incidencie, na mierne nižších hladinách. V poslednom štatisticky spracovanom roku 2013 (ŠÚ SR, 2014) sa v SR registrovalo 701 úmrtí pacientov s karcinómom pankreasu, z toho 370 mužov a 331 žien
10 príznakov, ktoré by ste mali poznať
Depresia
Po diagnóze rakoviny často nasledujú pocity depresie, ale v prípade rakoviny pankreasu môže byť depresia jedným zo symptómov tejto diagnózy (tzv. somatogénna depresia).
Žltačka – bez bolesti
- Hromadenie žlče spôsobí, že pokožka a očné bielka sa sfarbia dožlta.
- Môže ju sprevádzať svrbenie a tmavo zafarbený moč.
- Príčinou môžu byť aj nenádorové ochorenia, ako sú napríklad žlčové kamene.
Nevoľnosť
Pocity nevoľnosti môžu vznikať z rôznych dôvodov – nádor môže blokovať žlčovod alebo tlačiť na dvanástnik, čo komplikuje trávenie. Následkom môže byť zápal v okolitej oblasti alebo žltačka.
Bolesti brucha
- Často sa začínajú pocitmi nepohodlia alebo bolesťou v bruchu, ktorá vystreľuje do chrbta.
- Bolesť sa môže zhoršovať po jedle alebo poležiačky.
- Zo začiatku bolesti ustupujú, po krátkom čase však postupne pretrvávajú.
Nevysvetliteľná strata hmotnosti
- Telo spaľuje viac kalórií ako obvykle. Príznakom môže byť znížená chuť do jedla alebo preferovanie len niektorých potravín.
- Chudnutie (kachexiu) pri rakovine pankreasu zapríčiňuje predovšetkým zmena metabolizmu bielkovín.
- Strata hmotnosti nemusí byť sprevádzaná výraznými bolesťami.
Zmeny vo vyprázdňovaní: hnačka
- Pretrvávajúca hnačka (vyprázdňovanie šesť- alebo viackrát denne) môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia, aj keď to nie je príčinou rakoviny pankreasu.
- Ak hnačka obmedzuje každodenné činnosti, poraďte sa so svojím lekárom.
Zmena vo vyprázdňovaní: ílovitá stolica
- Príznakom môže byť mastná, svetlá stolica s hnilobným zápachom.
- Príčinou môže byť upchatie žlčovodu v dôsledku nádoru v pankrease.
Bolesti v krížovej časti chrbta
- Asi u 7 z 10 ľudí s karcinómom pankreasu je prvým dôvodom návštevy lekára bolesť chrbta.
- Predovšetkým, ak sa nádor nachádza v tele alebo na chvoste pankreasu a vyvíja tlak na nervy.
Rozvoj alebo zhoršenie diabetes mellitus bez zvýšenia telesnej hmotnosti
- Nádor pankreasu ničí bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín, čo môže viesť k vzniku diabetes mellitus.
- Príznaky sú rozmazané videnie, extrémna únava, pomalé hojenie rán, neustály pocit smädu a hladu.
Hlboká žilová trombóza
- Dýchavičnosť alebo bolesť môže byť spôsobená krvnými zrazeninami v hlbokých žilách nôh, panvy a ramien ako dôsledok komplikácií rakoviny pankreasu.
- Pokiaľ sa u vás prejavia dva a viac týchto symptómov, navštívte svojho lekára, tieto symptómy môžu indikovať karcinóm pankreasu.
Čo môžu urobiť praktickí lekári a špecialisti
V prípade zvýšeného rizika, pozitívnej anamnézy, prítomnosti podozrivých symptómov alebo rizikového profilu by praktický lekár mal poslať pacienta k špecialistovi.
1. Rizikové faktory
- veková skupina nad 50 rokov (existujú však aj mladší pacienti, ale riziko vzniku sa zvyšuje s vekom)
- diabetes bez zvýšenia telesnej hmotnosti
- fajčenie
- zvýšené požívanie alkoholu
- obezita: BMI ? 25
2. Anamnéza
- Vyššie riziko vzniku rakoviny pankreasu je u pacientov s touto pozitívnou anamnézou:
- predchádzajúce onkologické ochorenia, gastrointestinálne zápalové ochorenia
- familiárne nádorové syndrómy
- chronická pankreatitída
- hereditárna pankreatitída
- pozitívna rodinná anamnéza (pacienti s dvoma prvostupňovými príbuznými s karcinómom pankreasu)
- žltačka
- pretrvávajúce nevysvetliteľné bolesti brucha
- nevysvetliteľná strata hmotnosti
3. Prítomnosť varovných symptómov
- Lekár by mal sledovať u svojich pacientov výskyt 10 prvých príznakov rakoviny pankreasu, aby sa zlepšila včasná diagnostika.
- Ak má pacient dva alebo viac uvedených rizikových faktorov a symptómov, mal by praktický lekár pri vyšetrovaní a diagnostike myslieť na rakovinu pankreasu a ihneď (najneskôr do dvoch týždňov) ho odoslať k špecialistovi.
4. Vysoko rizikový profil pacienta
- Kombinácia príznakov a rizikových faktorov zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja rakoviny pankreasu. Pacienti s takýmto vysokorizikovým profilom by mali byť pravidelne vyšetrovaní a kontrolovaní, aby sa možné ochorenie zachytilo včas.
5. Špecialista diagnostikuje/vylúči rakovinu pankreasu.
Kontakty a Pacientske poradne:
aliancia NIE RAKOVINE o.z Europacolon Slovensko Cukrová 14 Bratislava 811 01
- Bezplatná infolinka: 0800 800 183
- Online pacientske poradne: www.nierakovine.sk, www.europacolon.sk
- Pacientske poradne dobrovoľníkov v osobnom kontakte poskytujúce osvetu, psychologickú, praktickú podporu:
Bratislava, NOÚ – v pondelok, utorok, v stredu od 9. hod. do 12. hod.
Košice, VOÚ – každú stredu od 10. hod. do 13. hod.