Na bolesť hrdla zohraný tím byliniek

Asi každý už zažil nepríjemný pocit bolesti v hrdle. Vo väčšine prípadov ide len o príznak nejakého ochorenia, ktorý charakterizuje opuch, sčervenanie, škriabanie, pálenie či chrapot, problémy pri prehĺtaní. Väčšinou sprevádza infekcie horných dýchacích ciest. Nasledujúce bylinky majú na tento zdravotný problém blahodarný účinok.

, 09.02.2019 06:00
bylinka, kvetina, harmanček Foto:
Harmanček bol známy už v starom Egypte a ako liečivá bylina sa úspešne používa aj dnes.
debata

Rakytník rešetliakový je ker alebo menší strom, na jeseň doslova obsypaný drobnými oranžovými plodmi, ktoré v sebe ukrývajú približne dvesto biologicky aktívnych látok. Rakytníkový olej, najcennejšia surovina vyrábaná z rakytníkových plodov, má antimikrobiálne aj antivirotické účinky a možno ho používať vnútorne aj lokálne na postihnuté miesto. Obsahuje tiež vysoké množstvo vitamínu C potrebného na boj s infekciou. Až 25-krát viac ako citrusové plody.

Šalvia lekárska je ďalšou dôležitou bylinou, ktorú poznali už naše babičky. Táto vytrvalá aromatická bylina s modrofialovými kvetmi sa používa ako korenie, ale jej najčastejšie užívanie je známe v súvislosti s ústnou dutinou, keď sa používa pri zápaloch a bolestiach v hrdle, ústach, pri drobných poraneniach v ústach, ale aj v stomatológii ako dezinfekcia po zákrokoch. Keďže sa v jej prípade preukázali antibakteriálne a antiseptické účinky, možno ju užívať už pri prvých príznakoch ochorenia. Okrem upokojujúceho účinku na hrdlo, hltan a hlasivky prispieva k prirodzenej obranyschopnosti nášho organizmu.

Nechtík lekársky je okrasná jednoročná rastlina, ktorá je známa pre svoje krásne žlté a oranžové kvety. Práve tie sú najcennejšie, lebo obsahujú väčšinu účinných látok. Vďaka antibakteriálnemu pôsobeniu sa používa napríklad ako kloktadlo pri bolestiach v hrdle, pri rôznych vriedkoch a zápaloch v ústnej dutine.

Harmanček pravý je zas známy pre svoje drobné biele kvietky a aromatickú vôňu a možno o ňom hovoriť, že je to najznámejšia bylinka používaná v ľudovom liečiteľstve. Harmanček bol známy už v starom Egypte a ako liečivá bylina sa úspešne používa aj dnes. Obsahuje široké spektrum účinných látok a je známy aj pre svoje protizápalové, dezinfekčné a regeneračné účinky. Pri nachladnutí pomáha zmierňovať dýchacie problémy pri kašli a uvoľňuje dýchacie ústrojenstvo.

Mäta pieporná je bylinka s nezameniteľnou arómou, ktorá je známa vďaka svojim upokojujúcim účinkom na ústa, hrdlo, hltan a hlasivky, poskytuje potrebnú úľavu v prípade podráždenia v hrdle, hltane. Všetky tieto bylinky, ktorých účinky sa vzájomne podporujú, tvoria zohraný tím.

Vyznáte sa v týchto názvoch?

  • Faryngitída – akútny zápal hltana
  • Laryngitída – akútny zápal hrtana (laryngu)
  • Epiglotitída – akútny zápal hrtanovej príchlopky
  • Stomatitída – zápal sliznice ústnej dutiny

VIDEO: Chrípka je vážne ochorenie, nie je to iba prechladnutie. Pozrite si vysvetlenie lekárky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #mäta pieporná #rakytník rešetliakový #bylinky #šalvia #bolesť hrdla #harmanček #nechtík
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy