Je to jednoznačná indícia, že tomto momente zaspávate. Niekedy je spomínané šklbnutie také silné, že nás zo spánku ešte raz zobudí. Viete, prečo sa to deje?
Mozog potrebuje čas na vypnutie
Dr. Carl Bazil z kolumbijského centra Columbia Sleep Disorders Center pre New York Magazine vysvetlil, že sú za to zodpovedné dva systémy, ktoré proti sebe nastupujú. Oba sú v mozgu. Jeden poskytuje potrebnú svalovú relaxáciu, ktorú potrebujeme pri zaspávaní, druhý sa nás snaží udržať v bdelom stave. „Prebudená časť je ešte taká oživená, že prechádza krátkou nadmernou reakciou, ktorá spôsobí, že nám šklbne vo svaloch,“ vysvetlil Bazil. Mozog teda potrebuje čas, aby pomaly „vypol“.
Snaží sa nás zachrániť
Zášklby môže vyvolať aj zlá poloha pri spaní. Náš mozog sa totiž pokúša inštinktívne nás zachrániť. Ak nám napríklad ruky či nohy visia z postele, signalizujú nášmu mozgu, že môžeme spadnúť, šklbnutie nás privedie späť do bdelého stavu. Tento fenomén sa nazýva „hypnické trhnutie“ alebo aj „slepý začiatok“, čo znamená „začiatok spánku“. V polospánku ho zažíva až 70 percent ľudí.