Zubné ambulancie začínajú ošetrovať pacientov v štandardnom režime. Informovala o tom špecialistka externej komunikácie Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Lujza Hanová s tým, že sa budú dodržiavať prísne hygienické postupy. Celý dentálny tím bude používať ochranné prostriedky, dbať budú aj na zvýšenú dezinfekciu ambulancie, čakárne a všetkých priestorov.
Cieľom je zabrániť zabrániť šíreniu nákazy z pacienta na zubného lekára a tým na ďalších pacientov následne ošetrovaných v ambulancii.
Pacient, aj akútny s bolesťou, sa na ošetrenie objedná telefonicky alebo e-mailom. Pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať rúško. Personál zubnej ambulancie zároveň musí mať vždy prehľad, ktoré osoby v danom momente boli v čakárni. Ideálne je, ak je v čakárni iba jedna osoba. Pacient si pri vstupe do zariadenia dezinfikuje ruky dezinfekčným prípravkom s obsahom alkoholu. Pred samotným zubným vyšetrením sa pacientovi zmeria teplota, následne vyplní anamnestický dotazník. Ak je podozrenie na ochorenie Covid-19, je ošetrujúci zubný lekár povinný poučiť pacienta a odoslať ho všeobecnému lekárovi pre dospelých alebo všeobecnému lekárovi pre deti a dorast, ktorí ďalej usmerňujú pacientov.
„Je si potrebné uvedomiť, že zubní lekári si musia zabezpečiť výkonné osobné ochranné pracovné pomôcky sami, za ktoré vynakladajú nemalé finančné prostriedky. Určite nie je zámerom zubných lekárov, v tejto mimoriadnej situácii, prenášať náklady spojené s pandémiou na pacienta,“ povedal prezident SKZL Igor Moravčík. Komora preto požiadala zdravotné poisťovne o riešenie problematiky zvýšených nákladov v zubných ambulanciách. Dôležité podľa Moravčíka je, aby zdravotné poisťovne tieto oprávnené náklady zohľadnili v čo najkratšom čase tak, aby to malo čo najmenší dopad na pacienta.
Ako v reakcii uviedla hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová, poisťovňa aj v tomto roku od 1. apríla navýšila úhrady za všetky zubno-lekárske výkony. „Súčasne sme aj u zubných lekárov od 1. mája pristúpili k hradeniu príplatkových výkonov u rizikových pacientov,“ dodala. Ako upozornila, doplatky za zubno-lekárske výkony je možné vyberať len za vybrané nadštandardné zubno-lekárske výkony definované právnou úpravou. Doplatky teda musia byť v súlade s platnou legislatívou a musia byť transparentne uvedené v cenníkoch schválených samosprávnym krajom.
„Požiadavku od SKZL sme dostali a intenzívne sa ňou zaoberáme,“ konštatoval PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský. Slávka Gáborová z referátu komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne uviedla, že poisťovňa aktuálne pracuje na príprave špeciálneho príplatkového zdravotného výkonu. „Komunikuje o ňom s ministerstvom zdravotníctva v záujme čo najskoršieho aplikovania výkonu do zmluvných vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti,“ uzavrela.