Pandémia má negatívny vplyv na deti s obezitou

06.06.2020 06:00
shutterstock 96599902
Obezita trápi v súčasnosti množstvo detí. A nielen tých za oceánom. Autor:

Obmedzenia súvisiace s novým koronavírusom zavedené po celom svete negatívne ovplyvnili stravovanie, spánok a fyzickú aktivitu obéznych detí. Tvrdia to odborníci vo výskume University at Buffalo.

V štúdii pozorovali počas marca a apríla 41 detí z talianskeho mesta Verona. V porovnaní s výsledkami minuloročného pozorovania deti jedli počas dňa o jedno jedlo navyše, spali o 30 minút dlhšie a pred televíziou, počítačom či so smartfónom strávili každý deň o päť hodín viac. Dramaticky sa zvýšila aj spotreba červeného mäsa, sladených nápojov a nezdravých potravín. Fyzickej aktivite sa týždenne venovali menej o viac ako dve hodiny. Zeleninu konzumovali približne v rovnakej miere.

„Tragická pandémia COVID-19 má aj vedľajšie účinky, ktoré presahujú samotnú infekciu. Deti a tínedžeri s obezitou zostali v nešťastnej izolácii, ktorá vytvára nezdravé prostredie na zabezpečenie zdravého životného štýlu,“ povedal odborník na detskú obezitu Myles Faith zo spomínanej univerzity.

Štúdiu viedli Steven Heymsfield z Pennington Biomedical Research Center v Louisiane a Angelo Pietrobelli z Univerzity vo Verone. Faith uviedol, že deti poväčšine priberú počas letných prázdnin, keďže cez školský rok majú zabezpečenú „rutinu spojenú s jedlom, fyzickou aktivitou a spánkom – teda troma faktormi, ktoré súvisia s rizikom obezity“.

„V závislosti od trvania obmedzení, nadobudnutú hmotnosť možno nebude ľahké zvrátiť a môže prispieť k obezite počas dospelosti, ak sa neobnoví zdravšie správanie,“ vyjadril sa Faith.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vírus #obezita #koronavírus #detská obezita #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku