Na Slovensku vykonali prvú preemptívnu transplantáciu obličky u dieťaťa

19.06.2020 12:27
oblička, orgán, transplantácia
Ilustračné foto. Autor:

Na Slovensku zrealizovali prvú preemptívnu transplantáciu obličky u detského pacienta od živého darcu. Pacient Šimon dostal teda nový orgán skôr, ako musel podstúpiť dialýzu.

VIDEO: Jedinečná transplantácia obličky na Slovensku.

Darkyňou bola jeho mama. Transplantáciu uskutočnil Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v spolupráci s Univerzitnou nemocnicou Bratislava (UNB). Na pôde NÚDCH o tom v piatok informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a predstavitelia NÚDCH a UNB.

Krajčí označil zákrok za „niečo výnimočné“ a pozitívny príklad realizácie zákroku. Ocenil tiež matku pacienta. Vyjadril tiež nádej, že tento rok sa podarí prekonať vlaňajší rekord v počte vykonaných transplantácií na Slovensku.

Transplantačný tím viedol prednosta kliniky detskej urológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) a NÚDCH Ján Breza. „Je to tá najvhodnejšia kombinácia faktorov na to, aby oblička prežila v dieťatku čo najdlhšie,“ povedal o zákroku. Vyzdvihol tiež spoluprácu transplantačných centier.

Na snímke matka pani Šimonová, ktorá darovala...
Na snímke matka pani Šimonová, ktorá darovala obličku svojmu synovi, drží kyticu kvetov v priestoroch Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Bratislave v piatok 19. júna 2020. Autor: TASR, Pavel Neubauer

„Mamička bola hospitalizovaná u nás a hneď po odbere bola oblička v špeciálnom boxe transportovaná rýchlou zdravotnou službou do NÚDCH,“ priblížila zástupkyňa prednostu Urologickej kliniky LF UK, SZU a UNB pre transplantácie obličiek Zuzana Žilinská. Výsledky sú podľa nej veľmi povzbudivé. Upozornila na dobrú kondíciu darkyne už po týždni od zákroku.

Medicínska riaditeľka NÚDCH Jana Kosnáčová zdôraznila okrem úsilia odborníkov aj ochotu darkyne. „Mamička ukázala, že vie pomôcť a vie niesť aj to pozitívne posolstvo verejnosti, že ak môžeme, mali by sme pomôcť aspoň svojím blízkym,“ uviedla.

Podľa nefrologičky Ľudmily Podrackej potrebujú detskí pacienti transplantáciu najčastejšie pre vrodené anomálie tak ako v prípade Šimona. Do konca roka by mohli rovnaký zákrok absolvovať ďalší dvaja pacienti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#živý darca #transplantácia obličky #transplantácia #oblička #matka #dieťa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku