Zdravé srdce: Držte si hladinu cholesterolu pod kontrolou

, 08.08.2020 06:00
srdce, cholesterol, infarkt, problémy,...
Hladina cholesterolu nad 5,0 mmol/l je ukazovateľom, že máte zvýšený cholesterol, a ten sa ukladá v stene tepien a upcháva ich. Neriešením tohto problému si môžete privodiť napríklad infarkt. Autor:

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) patria medzi desať najčastejších príčin úmrtí na svete kardiovaskulárne ochorenia. Zvýšený cholesterol zohráva pri ochoreniach srdca nemalú úlohu. Pritom až 60 % ľudí nepozná svoju hladinu cholesterolu.

Na Slovensku to nie je inak. „Slováci najčastejšie zomierajú na srdcovo-cievne ochorenia. Trend je síce klesajúci, ale menej ako v okolitých krajinách. Choroby srdca a ciev postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva. Stále neklesá počet nových infarktov a mozgových porážok,“ hovorí kardiológ a obezitológ Ivan Majerčák. Ako upozornil, až deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik nejakého kardiovaskulárneho ochorenia.

Medzi rizikové faktory, ktoré spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia, patrí fajčenie, nadmerný príjem soli, vysoká hladina kyseliny močovej, vysoký krvný tlak, nadváha a obezita, nedostatok fyzickej aktivity a vysoká hladina cholesterolu. Alarmujúce je, že až 60 % Slovákov nepozná svoju hladinu cholesterolu a 85 % ľudí nešportuje aktívne aspoň 30 minút denne.

„Hladina cholesterolu nad 5,0 mmol/l je ukazovateľom, že máte zvýšený cholesterol, a ten sa ukladá v stene tepien a upcháva ich. Neriešením tohto problému si môžete privodiť srdcový infarkt a iné kardiovaskulárne ochorenia, na ktoré, ako už bolo spomínané, celosvetovo umrie dvakrát viac ľudí ako na rakovinu,“ upozorňuje doktor Majerčák.

Rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení nebolia a nemajú príznaky, preto ich ľudia ignorujú. A pritom choroby srdca a ciev postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva.

Pokiaľ ide o liečbu, takmer polovica ľudí preferuje liečbu na prírodnej báze. Uchyľovať sa k liekom nemusí byť teda prvým krokom v boji proti cholesterolu. Niekedy stačí zmena životného štýlu, a teda zaradiť do svojho denného programu fyzickú aktivitu, znížiť energetickú hodnotu potravín (tuk a cukor) a zvýšiť príjem ovocia a zeleniny. Samozrejme, nefajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu i soli. Nezabúdať na dostatok spánku a relaxačné aktivity.

Cholesterol je tuková látka, ktorá tvorí ochranný obal všetkých buniek v tele. Podieľa sa na tvorbe viacerých hormónov, žlčových kyselín a vitamínu D. Približne dve tretiny cholesterolu si vytvorí váš organizmus sám v pečeni, len zvyšok dodávate stravou. Základnou funkciou cholesterolu je to, že pomáha telu uzdravovať sa, regenerovať a opravovať to, čo je poškodené. Cholesterol taktiež pomáha pamäti a je potrebný pre neurologické funkcie.

Ak sa hladinu cholesterolu nepodarí znížiť životosprávou a pohybom, pacienti musia užívať lieky. Do farmakologickej lieby patria najčastejšie predpisované lieky statíny.

Test: Ohrozujú vás vysoké hladiny cholesterolu?

Konzumujete minimálne trikrát do týždňa údeniny?

Dávate si po večeri trikrát do týždňa aspoň 2 dl vína alebo pol litra piva?

Máte v jedálnom lístku aspoň trikrát v týždni mäso?

Ovocie a zeleninu konzumujete iba výnimočne?

Máte nadváhu?

Jete často sladkosti?

Fajčíte?

Používate v domácnosti klasické maslo či masť?

Pijete len plnotučné mlieko a na varenie používate smotanu?

Málo sa hýbete?

Ryby jete raz do mesiaca alebo vôbec?

Zjete viac ako desať vajec týždenne?

Vyhodnotenie: Ak ste odpovedali súhlasne na 3 otázky, zvýšené hladiny cholesterolu vás neohrozujú. Ak bola vaša odpoveď súhlasná v 4 až 6 otázkach, začína vás cholesterol ohrozovať. Ak ste odpovedali áno na 7 až 9 otázok, zájdite radšej na preventívne vyšetrenie k lekárovi. Desať a viac súhlasných odpovedí znamená, že návštevu lekára určite nemáte odkladať a zmeňte spôsob života.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#test #srdcovo-cievne ochorenia #srdcové problémy #cholesterol
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku