Na Slovensku to nie je inak. „Slováci najčastejšie zomierajú na srdcovo-cievne ochorenia. Trend je síce klesajúci, ale menej ako v okolitých krajinách. Choroby srdca a ciev postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva. Stále neklesá počet nových infarktov a mozgových porážok,“ hovorí kardiológ a obezitológ Ivan Majerčák. Ako upozornil, až deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik nejakého kardiovaskulárneho ochorenia.
Medzi rizikové faktory, ktoré spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia, patrí fajčenie, nadmerný príjem soli, vysoká hladina kyseliny močovej, vysoký krvný tlak, nadváha a obezita, nedostatok fyzickej aktivity a vysoká hladina cholesterolu. Alarmujúce je, že až 60 % Slovákov nepozná svoju hladinu cholesterolu a 85 % ľudí nešportuje aktívne aspoň 30 minút denne.
„Hladina cholesterolu nad 5,0 mmol/l je ukazovateľom, že máte zvýšený cholesterol, a ten sa ukladá v stene tepien a upcháva ich. Neriešením tohto problému si môžete privodiť srdcový infarkt a iné kardiovaskulárne ochorenia, na ktoré, ako už bolo spomínané, celosvetovo umrie dvakrát viac ľudí ako na rakovinu,“ upozorňuje doktor Majerčák.
Rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení nebolia a nemajú príznaky, preto ich ľudia ignorujú. A pritom choroby srdca a ciev postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva.
Pokiaľ ide o liečbu, takmer polovica ľudí preferuje liečbu na prírodnej báze. Uchyľovať sa k liekom nemusí byť teda prvým krokom v boji proti cholesterolu. Niekedy stačí zmena životného štýlu, a teda zaradiť do svojho denného programu fyzickú aktivitu, znížiť energetickú hodnotu potravín (tuk a cukor) a zvýšiť príjem ovocia a zeleniny. Samozrejme, nefajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu i soli. Nezabúdať na dostatok spánku a relaxačné aktivity.
Cholesterol je tuková látka, ktorá tvorí ochranný obal všetkých buniek v tele. Podieľa sa na tvorbe viacerých hormónov, žlčových kyselín a vitamínu D. Približne dve tretiny cholesterolu si vytvorí váš organizmus sám v pečeni, len zvyšok dodávate stravou. Základnou funkciou cholesterolu je to, že pomáha telu uzdravovať sa, regenerovať a opravovať to, čo je poškodené. Cholesterol taktiež pomáha pamäti a je potrebný pre neurologické funkcie.
Ak sa hladinu cholesterolu nepodarí znížiť životosprávou a pohybom, pacienti musia užívať lieky. Do farmakologickej lieby patria najčastejšie predpisované lieky statíny.
Test: Ohrozujú vás vysoké hladiny cholesterolu?
Konzumujete minimálne trikrát do týždňa údeniny?
Dávate si po večeri trikrát do týždňa aspoň 2 dl vína alebo pol litra piva?
Máte v jedálnom lístku aspoň trikrát v týždni mäso?
Ovocie a zeleninu konzumujete iba výnimočne?
Máte nadváhu?
Jete často sladkosti?
Fajčíte?
Používate v domácnosti klasické maslo či masť?
Pijete len plnotučné mlieko a na varenie používate smotanu?
Málo sa hýbete?
Ryby jete raz do mesiaca alebo vôbec?
Zjete viac ako desať vajec týždenne?