Kým príde prvý zub

Prvý zub patrí k tým významnejším míľnikom prežívania rodičovského šťastia. Kým sa to však stane, často majú rodičia za sebou niekoľko bezsenných nocí a obáv o zdravie dieťaťa.

, 05.10.2020 12:00
dieťa, bábätko, hryzadlo, zúbky Foto:
Špeciálne hryzadlá vychladené v chladničke pomáhajú jednak chladením, ale aj masážou ďasien dieťaťa.
debata

Mliečne zuby sa tvoria v štruktúre kosti hornej a dolnej čeľuste a postupne sa posúvajú smerom k povrchu, aby mohli vyjsť von. Následne sa prerežú cez ďasno a ich vývoj pokračuje, až kým úplne nevyrastú tak, že je viditeľná celá korunka zuba.

Doba prerezávania zubov je daná geneticky. Platí pravidlo, že čím neskôr sa mliečne zuby prerezávajú, tým neskôr nastáva ich výmena za trvalý chrup. Časový posun v prerezávaní prvých zubov môže byť u detí aj pol roka, pri kompletizácii trvalého chrupu aj rok. Prvé zuby sa u dieťaťa zväčša začínajú objavovať v 4. až 6. mesiaci života. Niekedy sa však stáva, že aj ročné dieťa má stále bezzubý úsmev.

Rodičovské skúsenosti

„Môjmu synovi vyšiel prvý zúbok vo štvrtom mesiaci a o dva týždne mal už zuby štyri.“ „Našej dcérke sa prvý zúbok, resp. prvé dva zuby prerezali až vo veku osem mesiacov.“ „U nášho syna sa začalo slinenie už v treťom mesiaci, ale zuby mu začali rásť až v deviatom mesiaci.“

Detská lekárka Andrea Žemberová v súvislosti s rôznym časom objavovania sa prvých zubov hovorí: „Prerezávanie zúbkov u detí má svoje pravidlá, ale tak ako všetko v ľudskom vývoji, aj tu je možná veľká individuálna variabilita. Najmladšie dieťa s prvým zúbkom som mala v ambulancii dvojmesačné, najstaršie 15-mesačné. Výnimočne sa môže dieťatko s mliečnym zúbkom už narodiť. Ak sa zúbok neobjaví do 18. mesiaca, je vhodné poradiť sa s odborníkom. Vzhľadom na to, že v tomto období sa robí pravidelná preventívna prehliadka, nie je pravdepodobné, že by si chýbajúce prvé mliečne zúbky pediater nevšimol.“

Rast zubov mliečneho chrupu dieťaťa nie je náhodný. „Ako prvé sa prerezávajú medzi 6. a 10. mesiacom dolné rezáky, tzv. jednotky; po nich horné rezáky, nasledujú ich horné dvojky (2), spodné dvojky (2), potom horné a dolné štvorky (4) – to sú prvé stoličky. Okolo 16. mesiaca pribudnú horné a dolné trojky (3) – teda očné zuby a zadné stoličky (5) sa objavia približne pri dosiahnutí dvoch rokov.“ Prerezanie jedného zuba trvá približne osem dní a kompletný mliečny chrup obsahujúci 20 zubov – desať v hornej a desať v dolnej čeľusti – by mal byť dokončený okolo tretieho roku života dieťaťa.

Mliečne zuby sú menšie ako trvalé, majú kratšie a tenšie korene a menej odolnú sklovinu. V porovnaní s trvalejšími zubami majú aj svetlejšiu farbu. Korene mliečnych zubov sa vekom skracujú a celý tento proces sa končí uvoľnením korunky mliečneho zuba s úplne spotrebovaným koreňom zo zubného lôžka. Mliečne jednotky za trvalé sa vymieňajú okolo šiestich rokov veku dieťaťa.

Keď sú zuby „na ceste“, bolí to…

Prerezávanie zubov je prirodzený proces a patrí k vývoju dieťatka. Každý rodič veľmi skoro zistí, že zuby sú na ceste. Rastúci zub totiž počas prerezávania vyvoláva zápal ďasien a tento proces je sprevádzaný množstvom príznakov, ktoré sa u každého dieťaťa môžu líšiť. Typické príznaky spojené s prerezávaním zúbkov: zmeny nálady dieťaťa, plač a podráždenosť spôsobené bolesťou, bolestivé opuchnuté, niekedy zdurené ďasná, výdatnejšie slinenie, sklon dávať si do úst prsty alebo rôzne predmety, strata chuti do jedla, červené líca, ale často len na strane, kde sa zub prerezáva, nepokojný spánok, prípadne problémy so zaspávaním.

"Samotný proces rastu zúbkov, môžu, ale nemusia sprevádzať rôzne ťažkosti. Najčastejšie ide o zvýšené slinenie, plačlivosť, hryzenie všetkého, čo deťom príde do cesty, prípadne hryzenie vlastných prštekov, niekedy nechutenstvo a zhoršený spánok. Môj názor je, že ak má dieťa horúčku, soplíky alebo riedke stolice, ide už o prejav infekcie, ktorú si človiečik zaniesol do pusinky neustálym vkladaním hračiek, predmetov z okolia alebo vlastných prstov. Ak tieto príznaky trvajú dlhšie ako tri dni alebo sú intenzívne, odporúčam kontaktovať pediatra,“ vraví doktorka Žemberová.

Ako dodala, tolerancia bolesti u detí je rôzna. „Ak sa cítia dobre, nie je potrebné tento proces vôbec riešiť. Ak je dieťatko ubolené a plačlivé, môžeme mu pomôcť masážou ďasien čistým prstom, prípadne ponúknuť hryzadlo, ktoré je bezpečné tvarovo aj použitým materiálom a dá sa hygienicky udržiavať. Existujú rôzne gély na znecitlivenie, ale treba si dávať pozor na ich zloženie, pretože všetko, čo dieťatku dáte do úst sa vstrebe do krvi, o to viac, ak sú ďasná opuchnuté a prekrvené. Preto je potrebné vyhnúť sa najmä gélom obsahujúcim benzokaín, ktorý môže poškodiť hemoglobín, čo je krvné farbivo prenášajúce kyslík.“

Gély utlmia bolesť, ďasno mierne znecitlivia a dieťatku sa uľaví. Niektoré však obsahujú aj chemickú zlúčeninu lidokaín, ktorý síce prináša úľavu od bolesti, ale treba si uvedomiť, že lidokaín je anestetikum, ktoré sa používa aj v nemocniciach pri liečbe veľkých zdravotných ťažkostí, a na detský organizmus môže mať aj negatívne účinky.

V období prerezávania zubov je vhodné podľa lekárky podávať dieťaťu na posilnenie imunity aj vitamíny C, B a D, prípadne probiotiká. Riziko rôznych infekcií je totiž v tomto období prirodzene vysoké, pretože deti si dávajú do úst všetko, čo nájdu. „Preto aj dodržiavanie hygienických a bezpečnostných opatrení, prispôsobených veku, povahe a temperamentu dieťaťa, by malo byť samozrejmosťou,“ uviedla doktorka Žemberová.

Čo ešte pomáha?

 • Problémy s prerezávaním zubov ľahšie zvládnete s dostatkom blízkeho kontaktu s dieťaťom a trpezlivosťou.
 • Pomáha odvedenie pozornosti dieťaťa rôznymi atraktívnymi činnosťami.
 • Dôležitý je aj dostatočný príjem tekutín.
 • Pomáhajú špeciálne hryzadlá vychladené v chladničke. Chlad dokáže mierne znecitlivieť ďasno a niektoré hryzadlá vďaka tvarovanému povrchu slúžia aj ako masážna pomôcka, pomocou ktorej si dieťa dokáže citlivé miesto „poškrabať“ a pomasírovať.
 • Dieťaťu môžeme pomôcť priložením mokrého studeného uteráka alebo masážou ďasien mäkkou zubnou kefkou.
 • Vhodná je úprava stravy na tekutú, ktorá sa dá v prípade potreby podávať aj slamkou.
 • Nie je vhodné podávanie teplej stravy ani ovocných štiav, ktoré by mohli boľavé miesto ešte viac podráždiť.
 • V období prerezávania zubov treba dbať na zvýšenú hygienu.

Čo nepatrí k prerezávaniu zúbkov?

 • K prerezávaniu zubov nepatrí vysoká teplota, hnačka, kašeľ. Ak sú tieto príznaky prítomné, znamená to, že dieťa prekonáva najskôr vírusovú infekciu.
 • V prípade, ak sa objaví iný príznak ochorenia, napr. nádcha, kašeľ, a vysoké teploty pretrvávajú, konzultujte lekára.
 • Ak má dieťa vysokú teplotu, nechutenstvo alebo vracia, môže to byť známkou zápalu močových ciest.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zubná hygiena #mliečny chrup #detské zuby
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy