Kŕče má na svedomí zväčša znížená hladina niektorých minerálov, najmä draslíka, horčíka a vápnika. Môže ísť o nedostatočný prívod kvalitných tekutín v priebehu záťaže a po nej, chýbanie niektorých vitamínov skupiny B či vitamínu E. "Môže však ísť aj o prejav ochorení (ischemickej choroby dolných končatín, žilovej nedostatočnosti, neurologických ochorení, zníženej funkcie štítnej žľazy) či o nežiaduci vedľajší účinok niektorých liekov (na odvodnenie, neuralgické problémy či na krvný tlak a znižovanie cholesterolu).
Silný sťah svalstva môže byť aj signálom chorobne vyklenutých medzistavcových platničiek s útlakom nervových koreňov, svalového ochorenia (myopatia), začínajúcej sa cukrovky alebo užívania návykových látok. Ďalšou možnou príčinou sú kŕčové žily. V takom prípade sa svalové kŕče najčastejšie objavujú v pokoji alebo v spánku a sprevádzajú ich pocity unavených nôh, niekedy opuchy a rozšírené žily," hovorí známy športový lekár MUDr. Pavel Malovič.
Pri kŕčoch svalov dolných končatín sú zväčša zasiahnuté svaly v oblasti lýtok, v menšej miere svaly stehien. V oblasti chrbtových svalov bývajú najčastejšie postihnuté svaly šije alebo bedrovej oblasti. V rámci prevencie svalových kŕčov je nevyhnutná primeraná pohybová aktivita (chôdza, bicyklovanie, plávanie), zníženie nadváhy, diétne opatrenia (obmedzenie nadmerného príjmu alkoholu, kávy, cigariet).
V prípade skrátenia svalov na dolných končatinách pomáha ich naťahovanie. Odporúča sa absolvovať tiež podologické vyšetrenie, ktoré posúdi stav klenby chodidla. Pri kŕčoch chrbtového svalstva následkom svalovej dysbalancie môže pomôcť fyzioterapia.
Z doplnkov výživy je na prevenciu a odstránenie kŕčov vhodné doplniť draslík, horčík, vitamíny radu B či vitamín E. Vstrebateľnú organickú formu ponúka magnézium od značky Jamieson, podobne aj ich draslík a B-komplex s postupným uvoľňovaním. K tomu chladivé či hrejivé gély a krémy plus kúpele v soli z Mŕtveho mora.