Bahno z Piešťan znižuje aktivitu zápalových buniek

Liečivé piešťanské bahno je svetoznáme. Má tri fázy zrenia a po spracovaní sa presúva cez potrubia do tzv. bahenných kuchýň. Piešťanské kúpele majú štyri bahenné kuchyne. Z nich putuje nahriate bahno do kúpeľných domov. A následne na pokožku kúpeľného hosťa.

31.10.2020 06:00
bahno, relax, liečba Foto:
Bahenné zábaly znamenajú, že sa bahno nanesie na niekoľko lokalít na tele.
debata

O liečivých účinkoch piešťanského bahna niet pochýb. Bahenný zábal vyvoláva zmenšenie opuchov v okolí kĺbov, zníženie svalového napätia, zlepšuje výživu chrupaviek aj spojivových tkanív.

„Piešťanské bahno znižuje aktivitu zápalových buniek aj množstvo zápalových mediátorov,“ potvrdzuje MUDr. Pavel Makovník, známy piešťanský fyziater a balneológ. Po kúpeľných procedúrach bola dokázaná zvýšená koncentrácia síry v zápalových výpotkoch kĺbov, ktorá prevyšovala jej hodnoty v krvi."

Práve aktívna síra, unikátne sulfické baktérie, tvoria onen liečivý zázrak, ktorý má výborný účinok na pohybový systém aj pokožku. Špecifický účinok sírovodíka navyše spočíva v tom, že znižuje o 30–40 % tlakovú bolesť, a to nielen počas trvania kúpeľa či zábalu, ale aj po ňom.

Piešťanské bahno sa ťaží v obtokovom ramene Váhu. Načerpá sa do tzv. zrecích bazénov. Tu sa bahno usadzuje na dne a rok dozrieva pri teplote zrenia 30 stupňov Celzia. Do bazénov neustále priteká minerálna voda s obsahom sírovodíka. Bahno sa tak nasycuje minerálnymi látkami a čerpá silu práve zo sírnatej vody, ktorá naň tečie. Z neaktívneho bahna sa stáva aktívne. V čase dozrievania sa v ňom množia teplomilné sírne baktérie. Je ich 20 kmeňov a neboli dokázané nikde inde.

Po tomto zrení sa bahno spracúva, filtruje, homogenizuje a cez potrubia putuje do tzv. bahenných kuchýň, ktoré sú v jednotlivých kúpeľných domoch. Cyklus množenia baktérií sa nepreruší, pretože bahno je 48–72 hodín pred podaním zaliate termálnou vodou, ktorá má 67 stupňov Celzia. Potrebné množstvo bahna neskôr čaká v rúrkach natlakované už večer pred použitím, aby ho bolo dostatok na presný počet naplánovaných bahenných zábalov v nasledujúci deň. Terapeuti si ho potom tankujú do antikorových nádob, tzv. škopíkov, ktoré si už len privezú ku klientovi čakajúcemu na lôžku.

Piešťanské bahno je oceľovosivé a dobre priľnie... Foto: OOCR Piešťany
bahno1 Piešťanské bahno je oceľovosivé a dobre priľnie na pokožku. Táto schopnosť je tiež súčasťou jeho liečebných účinkov.

Oceľovomodré až čierne piešťanské bahno je prírodný liečivý zdroj a zdravotnícka pomôcka. Má maslovitú konzistenciu, ktorá dobre priľne na pokožku. To človek zistí, keď ho má problém po bahennom zábale či pobyte v bahnisku v sprchovacom kúte dôkladne zmyť z tela.

„Robí sa iba čiastkový bahenný zábal, obyčajne najviac na štyri lokality na tele. Celkový bahenný zábal by bol veľkou záťažou pre kardiovaskulárny systém. Za jednu lokalitu sa považujú obe ramená, obe kolená či oba členky. Ak pacienta či klienta pobolieva iba pravé koleno, zábal dostane na obe. Ak jeden lakeť, dostane bahenný zábal na oba. Bahenný zábal však nie je iba o liečbe, je to aj prevencia. Síra spomaľuje degeneráciu kolagénu v chrupavke. Na oblasť hrudníka vždy počas terapie prikladáme tzv. chladiacu špirálu, v ktorej koluje 14-stupňová voda. Ochladzujeme tak oblasť srdca. Klient je zabalený v troch vrstvách a terapeut ho po celý čas kontroluje. Keď sa začne potiť, utiera mu pot z čela. Je nevyhnutné predtým aj potom piť dostatok tekutín a tesne po procedúre prudko nevyskočiť z lôžka, ale chvíľu si posedieť, vstávať pomaly. A takisto je po sprche nevyhnutná 15-minútová relaxácia v plachte, deke a tichu, aby sa organizmus prispôsobil,“ hovorí vedúca jedného z najväčších balneocentier v strednej Európe Balnea Ivona Hrdinová. „Hovoríme tomu suchý zábal, a ten sa neodporúča vynechať ani skracovať jeho trvanie.“

Iným druhom bahennej procedúry sú bazénové kúpele – bahniská. V kúpeľných domoch boli postavené priamo nad vývermi prameňa. Tieto bazény majú prírodné dno. Bahniská sú v Piešťanoch tri: Pro Patria, Napoleon a Irma.

V minulosti bolo možné kúpiť kocku vysušeného... Foto: Pravda, Bianka Stuppacherová
Piešťany, liečivé bahno V minulosti bolo možné kúpiť kocku vysušeného bahna, ktoré sa doma "zarobilo“ s nahriatou minerálkou.

Bahenné procedúry

  • Bahnisko: Je bazénový kúpeľ, kde do prírodného dna tvoreného 10–30 cm hrubou vrstvou pôvodného piešťanského sírneho bahna prenikajú prírodné vývery termálnej minerálnej vody. Jej hladina siaha do výšky 50–90 cm nad vrstvou bahna a má teplotu 39–40 stupňov Celzia. Pacienti v kúpeli stoja, prechádzajú sa alebo sedia. Môžu sa natierať bahnom. Trvanie kúpeľa je ideálne 5–10 minút, zakončí sa celkovým suchým zábalom v trvaní 15 minút.
  • Bahenné zábaly znamenajú, že sa bahno nanesie na niekoľko lokalít na tele. Celkový zábal sa nerobí, je to príliš veľká záťaž na srdcovo-cievny systém. Zábalová vrstva bahna na tele je 4–5 cm, aplikačná teplota bahna je cca 44–46 stupňov Celzia. Trvanie celkového alebo čiastočného zábalu je 15–20 min. Zábal sa nikdy neaplikuje na hlavu, prednú stranu krku a hrudník. Zakončí sa celkovým suchým zábalom v trvaní 15 minút.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dobré zdravie #liečivé bahno #kúpele Piešťany