Ochorenia, ktoré ohrozujú chrbticu

Dajú sa rozdeliť na tri skupiny - degeneratívne, traumatologické a onkologické. Čo vám pomôže? Ako sa dajú takéto ochorenia liečiť?

, 29.01.2021 12:00
chrbát, chrbtica, cvičenie, masáž Foto:
Myslieť si, že benígny nádor je úplne neškodný, nie je správne. Aj on pri nepriaznivom umiestnení (napr. v chrbticovom kanáli) môže vyvolať fatálne zmeny, ktoré vedú k úmrtiu pacienta.
debata

Degeneratívne

táto forma je jedným z najčastejších ochorení chrbtice, k najrozšírenejším patrí ochorenie medzistavcovej platničky

  • Krčná chrbtica. Základnou funkciou tejto časti chrbtice je spojenie lebky a horných končatín ľudského tela. Zvyčajnými príznakmi degeneratívneho ochorenia chrbtice sú bolesti krčnej oblasti spojené s bolesťou zátylku hlavy, oblasti ramien, rúk, tŕpnutím prstov alebo so zníženou citlivosťou prstov.
  • Hrudná chrbtica. Zohráva významnú úlohu pri tvorbe hrudného koša. Spája rebrá a tvorí ochranu pre pľúca. Najčastejšími príznakmi je tupá, vŕtavá alebo nárazová bolesť v medzi- či podlopatkovej oblasti.
  • Drieková chrbtica. S jej pomocou sme schopní vykonať rotácie, sedieť, predkláňať a zakláňať sa. Bežnými príznakmi je bolesť v krížoch, vystreľovanie ostrej bolesti do oblasti kostrče, nôh, mravčenie, necitlivosť končatín, poruchy hybnosti dolných končatín.
  • Krížová chrbtica a kostrč. Krížové stavce sú zrastené spolu do krížovej kosti, ktorá má tvar trojuholníka. Kostrč je anatomické ukončenie chrbtice, stavce kostrče sú zrastené spolu. Ochorenie sa prejavuje bolesťou a tŕpnutím v oblasti konečníka.

Traumatologické

vznikajú náhle, sú spôsobené úrazom, pádom, autonehodou alebo osteoporózou

  • Zlomeniny. Pri zlomeninách môže dôjsť k prasknutiu tela stavca, odlomeniu výbežkov alebo oblúka stavca, pričom tento výbežok vyvíja tlak na spinálny kanál. Následkom toho nastáva prudká bolesť v oblasti zlomeniny, náhla porucha hybnosti až úplná nehybnosť.
  • Poranenie miechy. Tento typ poranenia nastáva pri zlomeninách, pričom dochádza k prerušeniu miechy, najčastejšie úlomkom niektorej časti stavca. Medzi ďalšie poranenia patria otrasy a pomliaždenia miechy. Prejavom poranenia miechy je porucha úplnej citlivosti poškodenej oblasti.

Onkologické

patria sem nádorové ochorenia chrbtice a miechy

  • Nezhubné nádorové ochorenia. Vznikajú na povrchu kože, v podkoží, tkanive, vo svaloch a v kostiach. Rozlišujeme niekoľko typov. Každý typ závisí od druhu buniek, z ktorých vznikol. Tieto nádory sú dobre ohraničené od ostatného zdravého tkaniva, nemetastázujú, pomaly rastú a ich bunky majú normálny tvar. Aj napriek tomu, že si toto ochorenie vyžaduje správnu diagnostiku a liečbu, po histologickom potvrdení nie je potrebná onkologická liečba, len pravidelné sledovanie. Myslieť si, že benígny nádor je úplne neškodný, nie je správne. Aj on pri nepriaznivom umiestnení (napr. v chrbticovom kanáli) môže vyvolať fatálne zmeny, ktoré vedú k úmrtiu pacienta. V niektorých prípadoch sa môže pôvodne nezhubný nádor zvrhnúť na zhubný.
  • Zhubné nádorové ochorenie. Zhubné nádory môžu vznikať z rôznych buniek, nemajú ohraničený rast, ich rast je pomerne rýchly, vytvárajú metastázy a tvar ich buniek je atypický. Liečba malígneho ochorenia chrbtice a miechy si vyžaduje náročnú operačnú a pooperačnú onkologickú liečbu.

Liečba ochorení

1. Pokojový režim: pri akútnych bolestiach je lepšie mať pokoj v posteli.

2. Farmakotera­pia: tlmenie bolestí a zápalu dostupnými liekmi, pomáhajú aj obstreky lokálnymi anestetikami.

3. Fyzikálne terapie: vhodná je napríklad termoterapia (liečba teplom), infračervené žiarenie, parafínové zábaly, ale aj kryoterapia, ktorá znižuje bolesť v mieste aplikácie, elektroliečba, magnetoterapia či masáže.

4. Akupunktúra sa využíva najmä na ovplyvnenie chronickej bolesti chrbta.

5. Liečebná telesná výchova je dôležitá, pretože bez pravidelného cvičenia nie je možné problémy s chrbtom úspešne liečiť.

6. Vo vážnych prípadoch je nevyhnutná neurochirurgická operácia.

7. Liečenie: využitie prírodných liečivých zdrojov, pohybová a fyzikálna liečba.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ochorenia #bolesť chrbta #bolesť chrbtice