Žuvačky bez cukru potláčajú tvorbu zubného kazu

Metaštúdia, ktorú v roku 2019 uskutočnila londýnska univerzita King’s College London, a ktorá zahŕňala 17 odborných článkov z oblasti dentálnej medicíny, potvrdila, že žuvanie žuvačiek bez cukru môže významnou mierou potláčať tvorbu zubného kazu.

22.03.2021 06:00
zuby, ústne zdravie, zdravý chrup Foto:
Svetový deň ústneho zdravia bol v sobotu 20. marca.

Ide o doposiaľ najrozsiahlejšiu systematickú odbornú recenziu, ktorá sa zaoberá účinnosťou žuvačiek bez cukru na zdravie ústnej dutiny.

Zdravý chrup si týmto originálnym produktom osobnej starostlivosti – žuvačkou bez cukru – môžete chrániť, kdekoľvek ste. Je dokázané, že žuvanie žuvačky bez cukru prispieva k udržiavaniu zdravého chrupu, pretože pomáha neutralizovať kyseliny v ústnej dutine, ktoré spôsobujú vznik zubného povlaku.

Tento mesiac si tiež pripomíname prvé výročie, odkedy množstvo ľudí, ktorí nevykonávajú kriticky nevyhnutné profesie, prešli na prácu z domu. „Home office“ má určite svoje výhody, ale pokiaľ ide o dentálne zdravie, súčasná pandémia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO prispieva k nárastu miery zubného kazu vo svete, pričom takmer 3,5 miliardy ľudí trpí ochoreniami ústnej dutiny. WHO navyše uvádza, že približne 5–10 % nákladov vynaložených na zdravotnú starostlivosť v industriali­zovaných štátoch ide na liečbu a ošetrovanie zubného kazu.

Stomatológ Ždiňák: Ako vytrhnúť zub?

Udržať pozornosť a sústredenie je pri práci z domu neustály boj, vedecké štúdie však opakovane potvrdzujú, že jedným zo spôsobov, ako uvoľniť napätie a lepšie sa sústrediť, je žuvanie žuvačky. Niekoľko rokov trvajúci výskum preukázal, že žuvačka pomáha znižovať duševné a fyzické napätie, znižuje stres, pomáha ľuďom uvoľniť sa a tým zvyšuje ich produktivitu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #žuvačky #žuvačka bez cukru #žuvačka #Svetový deň ústneho zdravia #bez cukru