Pozor na chrápanie! Koronavírus číha aj počas spánku

V bezpečí nie sme ani počas spánku. Vedci upozorňujú na fakt, že ľudia, ktorí v noci chrápu, sa vystavujú vyššiemu riziku prieniku vírusov hlbšie do dýchacích ciest.

27.04.2021 06:00
spálňa, spánok, nespavosť, chrápanie Foto:
Práve v spánku sa vírusy vdychované počas dňa dostávajú nižšie do dýchacích ciest.
debata (3)

Chrápanie je bežný a rozšírený jav, ktorý sa podľa štatistík prejavuje u každého štvrtého človeka. Okrem nepríjemných a otravných zvukov však prináša aj komplikácie, ktoré ohrozujú zdravie. Samotný proces chrápania vzniká v horných dýchacích cestách. Vzduch, ktorý dýchame, sa pohybuje kvôli obmedzenej priechodnosti rýchlejšie, čím sa zvýši tlak v krku a dochádza k vibrovaniu mäkkého podnebia.

dobré zdravie Dávame do pozornosti Všetko o tom, ako rozdýchať pľúca po ochorení Covid-19 nájdete už v stredu 28. 4. v prílohe denníka Pravda – Dobré zdravie.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku tohto javu, patrí nádcha, alergie, ale aj obezita, keďže tukové tkanivo v tom prípade tlačí na dýchaciu trubicu a opäť dochádza k obmedzenej priechodnosti vzduchu. Dôsledky chrápania vidíme napríklad v podobe zvýšeného krvného tlaku, ale známe je tiež riziko náhlej cievnej mozgovej príhody. K týmto nebezpečným javom sa teraz pridáva riziko zvýšenia komplikácií spôsobených nákazou novým koronavírusom.

„Práve počas spánku, keď sa u ľudí objavuje chrápanie či zlé dýchanie, sa vírusy vdychované počas dňa dostávajú nižšie do dýchacích ciest. A práve tam spôsobuje koronavírus najväčšie komplikácie,“ vraví maďarský virológ a klinický mikrobiológ István Jankovics.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #chrápanie #koronavírus #Covid-19