Nebezpečné kliešte

S pribúdajúcimi teplotami ožíva príroda a aj nebezpečné kliešte vyliezajú zo zimných úkrytov a začínajú svoju aktivitu. Nájdeme ich v rôznych nadmorských výškach od nížin až po pahorky v listnatých aj v zmiešaných lesoch. Výnimkou nie sú ani mestské parky a záhrady.

04.06.2021 00:00
kliest

Cudzopasné kliešte prenášajúce nebezpečné infekčné choroby na ľudí a zvieratá.

Kliešť obyčajný prechádza tromi štádiami vývoja – larva, nymfa a dospelý jedinec. Jeho vývoj trvá tri roky – každé štádium približne rok. Krv môžu cicať vo všetkých štádiách vývoja.

Vyhýbajú sa otvoreným priestranstvám bez stromov kríkov a tráv. Žijú v tráve a nízkych kríkoch. Visia na steblách tráv a na spodnej strane listov, preto sú neviditeľné. Nepovšimnuté sa snažia dostať na svoju obeť. Kliešte vďaka svojim špeciálnym zmyslovým orgánom reagujú na teplotu, vôňu a pohyb, čo im umožňuje presne lokalizovať hostiteľa. Môžu parazitovať kdekoľvek na tele, avšak obvykle si vyberajú miesta, kde je koža jemná a telesná teplota vyššia (hlava, uši, pazuchy, slabiny ruky a nohy). Na vhodnom mieste zavedú pod kožu svoje ústne ústrojenstvo (hypostóm) miesto vpichu znecitlivia a potom cicajú aj niekoľko dní. Po prerazení kože zavedú kliešte do rany výlučok pre lepšie prisatie a látku uľahčujúcu prijímať krv hostiteľa. Cicanie krvi prebieha v dvoch fázach – pomalé a prudké. Najväčšie riziko prenosu patogénnych mikroorganizmov vzniká vo fáze prudkého cicania krvi. Kliešť sa v tejto fáze zbavuje nadbytku tekutín prijímaných s krvou hostiteľa a uvoľňuje ich späť do rany. Tieto tekutiny môžu obsahovať mikroorganizmy.

V prípade kliešťov parazitujúcich na koži dlhšie ako 24–48 hodín sa často stáva, že prenos ochorenia je vyprovokovaný nevhodným spôsobom odstraňovania kliešťov. Všetky tradičné metódy odstraňovania (napr. natieranie, vytrhávanie) provokujú živé kliešte vylučovať vnoreným ústnym ústrojenstvom (hypostómom) patogénne mikroorganizmy do organizmu ľudí a zvierat.

Je uhryznutie kliešťom skutočným dôvodom na strach a paniku? „Na Slovensku kliešte prenášajú dve všeobecne známe choroby, a to boreliózu, nazývanú Lymská choroba a kliešťový zápal mozgu a mozgových obalov – meningoencefa­litída.

Kým boreliózu spôsobujú baktérie prenesené kliešťom na človeka, kliešťový zápal mozgu spôsobujú vírusy. Prejavy oboch ochorení, priebeh choroby, diagnostika a liečba sa líšia. „Ochoreniu na kliešťovú encefalitídu možno predísť očkovaním, no v prípade boreliózy zatiaľ účinná očkovacia látka neexistuje.“

Pred zaklieštením nás môže ochrániť vhodná obuv a priliehavý odev. Po návrate domov by sme mali telo i odev pozorne poprezerať. Ak kliešťa objavíme, musíme ho čo najskôr (do 48 hodín) z tela odstrániť. „Dbáme, aby kliešť zostal celý a nedošlo k jeho rozmliaždeniu. Pomocou pinzety kývavými pohybmi a miernym ťahom za časť najbližšiu ku koži a čo najbližšie k hlavičke, dokážeme kliešťa pomerne rýchlo odstrániť. Kliešťa by sme nemali chytať a vyberať holými prstami, pretože pri prasknutí jeho bruška sa môže ten, kto kliešťa vyberá, infikovať. Neodporúča sa ani kliešťa natrieť masťami či olejom, pretože sa začne dusiť a sliny, ktoré pri podráždení či dusení začne vylučovať, môžu obsahovať škodlivé látky, vírusy alebo baktérie.

V dnešnej dobe je na Slovenskom trhu prípravok v sprejovej forme, ktorý svojím silným kryogénnm účinkom kliešťa zmrazí a uzavrie jeho ústne ústrojenstvo čím sa obmedzí prenos rizikových tekutín na hostiteľa. Špeciálne vyvinutou pinzetou ktorá je súčasťou balenia následne umožní kliešťa jednoducho odstrániť.

ATIX spôsobí zmrazenie a vytiahnutie hypostómu, a tým aj uzavretie cesty pre tekutiny ktoré môžu obsahovať patogénne mikroorganizmy V európskom klimatickom pásme žijú 3 základné druhy kliešťov: – Rhipicephalus sanguineus, – Dermacentor reticulatus, – Ixodes ricinus – kliešť obyčajný, ktoré sú zdrojom mnohých nebezpečných infekčných chorôb ľudí a zvierat, ako sú – lymská borelióza, – babesiosis, – Q-horúčka, – ehrlichióza, – hepatozoonóza, – vírusový zápal mozgu spôsobený kliešťami. ATIX je zdravotníckou pomôckou, ktorá účinne zamedzuje prenosu ochorení prenášaných kliešťami pri odstraňovaní parazitov z kože.

ATIX, PR článok, reklama, nepoužívať
chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy