Život so zápalovými artritídami

Čo všetko je nevyhnutnou súčasťou života človeka, ktorý má problémy s kĺbmi? Na čo musí myslieť, ak chce napríklad cestovať?

04.07.2021 06:00
fyzioterapeutka, cvičenie, rehabilitácia,... Foto:
Cvičenie je pri takomto ochorení veľmi dôležité, nesmie však byť príliš namáhavé.
debata

Cvičenie

Mnoho ľudí so zápalovou artritídou uprednostňuje cvičenie vo vode, pretože voda nadľahčuje kĺby. Kurzy akvaerobiku a plávanie sú skvelou možnosťou si tieto formy cvičenia vyskúšať. Ak neviete plávať, nikdy nie je neskoro naučiť sa to.

Joga, pilates, cyklistika a chôdza sú tiež vhodné druhy pohybu. Dôležité je postupovať pomaly a venovať sa cvičeniu pravidelne, no s mierou.

Cvičenie má množstvo výhod: zlepšuje spánok, znižuje bolesť, stuhnutosť a úzkosť, môže pomôcť urýchliť zotavenie po vzplanutí ochorenia. Cvičenie je tiež jedným z hlavných spôsobov, ako si môžete udržať zdravú hmotnosť. Váš lekár vám poskytne rady, ako cvičiť, ktoré vám pomôžu pri pohybe.

ženy, cvičenie, joga, pilates, strečing Čítajte viac Tip: Jednoduché cviky na boľavé kĺby

Duševná pohoda

Hýbte sa! Myšlienka na cvičenie nemusí byť práve teraz príťažlivá a môžete sa obávať, že cvičenie by mohlo vaše príznaky zhoršiť. Cvičenie je však jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zmiernili svoje príznaky a zlepšili svoju duševnú pohodu. Ak ste schopní cvičiť, prečo nevyskúšať pridať do svojho dňa o niečo viac pohybu? Snažte sa každý deň venovať nejakej fyzickej aktivite.

Dobre spite. So zápalovou artritídou môže byť ťažké spať. Môže to byť spôsobené bolesťou alebo obavami o váš stav. Nedostatok spánku môže skutočne bolesť zhoršiť, takže sa budete cítiť ešte horšie. Snažte sa dodržiavať spánkový režim, chodievajte spať pravidelne v rovnakom čase. Vypnite mobilný telefón, počítač a televíziu. V miestnosti, kde spíte, by mala byť skôr nižšia teplota. Ak tieto opatrenia nefungujú, požiadajte o radu svojho praktického lekára.

Choďte von. Keď pôjdete na krátku prechádzku, pomôže vám to zbaviť sa starostí. Pohyb vonku je priam zázračný spôsob, ako si zlepšiť náladu.

Meditujte. Ak chcete znížiť stres a podporiť svoj vnútorný pokoj, ktorý vám pomôže zvládnuť bolesť, vyskúšajte meditáciu. Meditácia môže byť výborným relaxačným prostriedkom.

Buďte v kontakte s okolím. Je dôležité zostať v kontakte so svojimi priateľmi, s rodinou a komunitou. Niektoré dni to môže byť ťažké, keď máte bolesti a možno sa necítite spoločensky. Ale kontakt s inými ľuďmi môže zvýšiť vaše emočné zdravie a pohodu.

Požiadajte o pomoc. Jednou z najťažších vecí môže byť požiadanie o pomoc. Ak ste však napríklad viac dní nespali, je skutočne dôležité s niekým o tom hovoriť. Existuje veľa možností pomoci, preto sa obráťte na svojho praktického lekára alebo zdravotnú sestru.

Prestaňte fajčiť

Fajčenie môže problémy zhoršiť, preto sa odporúča prestať s ním.

Zvládanie vzplanutí ochorenia

Vzplanutie zápalovej artritídy je obdobie, v ktorom sa príznaky zhoršujú a bolesti môžu byť silnejšie. Vzplanutie môže byť frustrujúce, stresujúce a bolestivé, či už je relatívne krátkodobé, alebo závažnejšie a narúša každodenný život. S nárastom bolesti kĺbov, opuchmi, únavou a so stresom sa dá ťažko žiť. Tieto všeobecné rady na zvládanie vzplanutí vám môžu pomôcť:

 • Dbajte na dostatočný odpočinok a myslite pozitívne.
 • Snažte sa mať dostatok spánku.
 • Ľahké cvičenie môže pomôcť zmierniť bolesť a zdvihnúť náladu, ale robte iba také cviky a v takom rozsahu, ako zvládate.
 • Vyskúšajte jogu alebo meditáciu, mnohým ľuďom pomáhajú relaxačné techniky zvládnuť bolesť.
 • Nebojte sa použiť pomôcku, ak ju potrebujete. Vychádzková palica vám môže pri chôdzi počas vzplanutia ochorenia naozaj pomôcť.
 • Pomôcť môžu aj teplé kúpele alebo sprchy, najmä ráno.
 • Vyskúšajte teplé a chladné zábaly, zmiernia bolesť a zápal.
 • Uistite sa, že užívate lieky v správnom čase a v správnej dávke.
 • Stroje TENS (transkutánne elektrické nervové stimulátory) môžu pomôcť niektorým ľuďom znížiť bolesť.
 • Hovorte o svojom stave – dajte ľuďom vo svojom okolí vedieť, že sa necítite najlepšie, nemusíte ticho trpieť.
 • Ak mávate záchvaty pravidelne alebo sa vaše príznaky zhoršujú, je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom.
Sita, PR článok, nepoužívať Čítajte viac Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy - čo robiť, ak ste jedným z nich?

Cestovanie so zápalovou artritídou

Cestovanie so zápalovou artritídou nemusí byť obťažujúce a náročné. Najlepšie je cestu naplánovať a dôkladne sa na ňu pripraviť. Treba brať do úvahy niekoľko otázok:

Mám dostatok liekov na to, aby mi vydržali celú cestu? Najlepšie je zabezpečiť si lieky navyše, pre prípad, že by cesta trvala dlhšie. Poraďte sa so svojím lekárom vopred, aby ste si mohli zabezpečiť väčšie množstvo liekov. Pri prekračovaní časových pásiem sa uistite, že užívate lieky v správnom čase, môžete sa o tom vopred poradiť so svojím lekárom.

Aké doklady musím mať so sebou? Vždy skontrolujte, či na cestovanie s vaším liekom nepotrebujete nejaké špeciálne povolenia, aby ste sa vyhli problémom na colnici. Niektoré lieky na zápalovú artritídu sa môžu prevážať iba s povolením. Spravidla je najlepšie zbaliť si lieky do príručnej batožiny, aby sa vám nestratili.

Musia byť moje lieky chladené? Niektoré lieky je potrebné stále udržiavať v chlade. Včas sa obráťte na prepravcu a kontaktujte ubytovanie, aby ste sa uistili, že vyhovejú vašim potrebám.

Mám vhodné cestovné poistenie? Uistite sa, že ste informovali poisťovňu o všetkých svojich zdravotných problémoch.

Potrebujem asistenciu alebo napríklad pomoc s taškami, alebo invalidný vozík, ak musím dlhšie kráčať? Ak letíte a používate invalidný vozík alebo máte problémy s pohyblivosťou, objednajte si „špeciálnu pomoc“. Letecké spoločnosti, letiská, výletné lode a trajekty v EÚ sú zo zákona povinné poskytovať bezplatnú asistenciu a pomoc.

Aké cestovné očkovania potrebujem? Vždy je najlepšie porozprávať sa so svojím lekárom v dostatočnom predstihu, aby ste sa uistili, že akékoľvek cestovné očkovanie, ktoré budete potrebovať, nebude mať vplyv na účinok vašich liekov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #reuma #artritída #reumatoidná artritída