Prvá návšteva dieťaťa u zubára - kedy je ten správny čas?

Do ambulancie detských zubárov zavítajú rodičia s malými deťmi zvyčajne až vo chvíli, keď musia riešiť akútny problém. Zubár sa tak v bolestivých chvíľach stáva pre deti strašiakom. Detská stomatologička MDDr. Veronika Hlaváčová hovorí o tom, prečo deťom vznikajú kazy už na mliečnych zuboch, a prečo je prvá návšteva zubára potrebná ešte pred dovŕšením prvých narodenín.

06.03.2022 06:00
ZUBAR dieta Foto:
Prvá návšteva zubnej ambulancie sa s dieťaťom odporúča už pri prvom prerezaní zúbkov a následne ju treba absolvovať dvakrát ročne.
debata

Názor, že starostlivosť o mliečne zúbky nie je potrebná, lebo veď časom aj tak vypadnú, je viac než mylný. Prvé mliečne zúbky sa začínajú prerezávať okolo šiesteho mesiaca, u niektorých detí dokonca aj skôr, a výmena prvých zúbkov za trvalé prichádza na rad približne až po šiestich rokoch. „Ak sa preventívne prehliadky odkladajú, môže sa stať, že dieťa príde prvýkrát do ambulancie s akútnym stavom, bolesťou alebo opuchom a zbytočne vzniká u detí strach z ošetrenia u zubného lekára. Preto sa snažíme budovať si vzťah s dieťaťom už od útleho veku, aby sme vychovali generáciu detí bez zubných kazov a bez strachu pred zubnými lekármi,“ hovorí Veronika Hlaváčová.

Kedy je vhodný čas na prvú návštevu zubnej ambulancie?

Radšej oveľa skôr a zábavnou formou, ako neskoro a s bolesťou. Prvú návštevu ambulancie odporúčam už pri prvom prerezaní sa zúbkov a následne ju absolvovať dvakrát ročne. Je ideálne, aby dieťa stihlo prvú preventívnu prehliadku do svojich prvých narodenín. Prvé preventívne prehliadky sú nesmierne dôležité a majú najmä informatívny a edukačný charakter pre rodiča. Zubný lekár vysvetlí, ako čistiť zúbky a zodpovie na otázky, ktoré môžu zaujímať rodiča. Napríklad o slede prerezávania zúbkov, o vplyve cumlíka na zuby, ukáže správnu techniku čistenia zubov na modeli alebo aj v ústach dieťaťa, ak si dieťa so sebou prinesie svoju zubnú kefku.

Mnoho rodičov oblizuje deťom cumlík a lyžičku. Je to správne?

Situácie, keď dieťaťu spadol cumlík a vy ste ho v dobrej viere „umyli“ olízaním, alebo ste počas kŕmenia narýchlo vložili do svojich úst detskú lyžičku, len aby kaša nespadla na zem, zažívajú rodičia dennodenne. Dieťa je síce z "nášho cesta“, tak v čom by mal byť problém. Ale jeden závažný problém priamo vplývajúci na stav detských zúbkov predsa existuje.

Ak má rodič v ústach neošetrené zubné kazy, tak môže dôjsť k preneseniu baktérií kazu do úst dieťaťa, napríklad spomínaným olizovaním lyžičky, cumlíka alebo fľašky. Zubný kaz síce nie je dedičný, ale touto cestou môžeme preniesť baktérie kazu do úst dieťaťa. A existujú aj iné ochorenia ústnej dutiny, ktoré môže rodič takto preniesť. Ak má dieťa cumlík, tak by som odporúčala ho radšej opláchnuť a pravidelne dezinfikovať. Na trhu máme aj praktické vyhovujúce dezinfekčné roztoky, ktoré stačí len nastriekať na cumlík a ten môžeme dať priamo dieťatku do úst.

Ako kaz vzniká a čo ho najčastejšie spôsobuje na mliečnych zuboch?

Nedostatočná ústna hygiena a zlé stravovacie návyky. Baktérie, ktoré sú v povlaku na zube, dokážu spôsobiť zubný kaz. Časom sa zubný kaz šíri hlbšie do druhej vrstvy zuba, čiže zuboviny a neskôr až do zubnej drene, kde prebiehajú cievy a nervy. Základom by preto mala byť dôkladná ústna hygiena pod dozorom rodičov, ale dôležitú rolu zohrávajú aj stravovacie návyky detí, najmä pokiaľ ide o častú konzumáciu sladkého.

Pre detské zúbky sú najnebezpečnejšie rôzne sladené nápoje, ak ich dieťa pije často, napríklad z fľašky s cumlíkom. Z jedál ide napríklad o lízanky, cukríky alebo kyslé gumové cukríky. Čím sú sladkosti lepivejšie, tým sú pre zuby nebezpečnejšie. Preto odporúčam piť iba čistú vodu, prípadne nesladený čaj. Ak sú deti už staršie, tak raz za čas si, samozrejme, dajú sladké. Treba ich naučiť, aby potom vypili aspoň pohár čistej vody a nezabudli si zuby čistiť dvakrát denne. Na druhej strane existujú aj potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na zuby, napríklad kvalitné tvrdé syry.

Používate ešte v modernej stomatológii kliešte?

Pokazený zub v modernej stomatológii už neznamená automaticky použitie trhacích klieští. Stomatológovia ich v súčasnosti berú do rúk len vo výnimočných, už neriešiteľných prípadoch. Základným pilierom má byť prevencia, teda dôkladná ústna hygiena už aj u malých detí a následné ošetrovanie zubov. U zubov, na ktorých sú zubné kazy a majú poslúžiť dieťaťu ešte dlhú dobu a nie sú tesne pred vypadnutím, samozrejme, vykonávame ošetrenie.

Zubné kazy, ktoré zasahujú do zuboviny, čiže do druhej vrstvy zuba, sa dajú ošetriť výplňovou terapiou a v prípade, že zubný kaz zasahuje príliš hlboko, ide až do zubnej drene a dieťa spolupracuje pri ošetrení, môžeme zhotoviť výplň koreňových kanálikov. Strach z bolesti sa dá v súčasnosti veľmi jednoducho riešiť, a to napríklad použitím znecitlivejúcich prostriedkov – gélov a následne injekcií, u nespolupracu­júcich detí je možné aj použitie rajského plynu, sedatív alebo ošetriť dieťa v celkovej anestéze.

Aby dieťa lepšie zvládlo ošetrenie a spolupracovalo, tak je veľmi dôležité nestrašiť dieťa pred ošetrením, nehovoriť svoje zlé skúsenosti z minulosti a nikdy neklamať, že sa nebude nič robiť, ak je už naplánovaná nejaká plombička a podobne. Ak už od útleho veku chodí dieťa k zubnému lekárovi a rodičia mu pravidelne čistia zúbky, tak verím, že sa deti budú na návštevy k zubnému lekárovi tešiť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #prevencia #zubár #stomatológ #zubný kaz #stomatológia #dieťa a zubný kaz