Možno fazetou nahradiť zub? Nahradia bielenie?

Na úsmeve a zuboch sa odráža nielen nálada, ale aj životný štýl, úrazy, nehody, choroby... Bezbolestným riešením problémov s úsmevom sú fazety. Laicky povedané, sú to pevné škrupinky, ktoré sa nalepia na prednú časť zubov a urobia malý veľký zázrak – krásny úsmev.

08.03.2022 07:30
zubar kreslo zena Foto:
Fazety nie je možné použiť, ak škrípete zubami.
debata (1)

„Fazetami dokážeme korigovať estetickú aj funkčnú stránku zuba,“ hovorí stomatológ Ľuboš Ždiňák zo zubnej kliniky Dr. Martin. Pomôžu skorigovať krivé predné zuby, medzierku medzi nimi a zamaskovať, že sú zuby oslabené, odštiepené, zafarbené alebo prasknuté.

„Riešia napríklad aj neželanú zmenu tvaru zuba, problém, ktorý vzniká vekom a opotrebovaním zubnej skloviny, čo vidieť na maličkých odštiepených častiach alebo prasklinkách. Fazety vďaka svojej tvrdosti spĺňajú úlohu náhrady tkaniva,“ pokračuje stomatológ. „Aplikácia faziet je miniinvazívny zákrok, šetrný k tvrdým zubným tkanivám.“

Vďaka minimálnej hrúbke (0,3 až 0,5 milimetra) a farbe dokonale prispôsobenej ostatným zubom vyzerajú zuby s fazetami prirodzene. Aby to tak zostalo, treba sa o ne starať. „Starostlivosť je rovnaká bez ohľadu na to, či má človek vlastné zuby, alebo zuby s fazetami,“ hovorí Ľuboš Ždiňák. „Znamená to pravidelné čistenie zubov kefkami, medzizubnými kefkami, pomocou dentálnej nite a jednoštetinovej kefky a pravidelná profesionálna dentálna hygiena.“

Zubný lekár: Čo s odumierajúcim zapáleným zubom? Ako sa dá zachrániť?

Fazety nie je možné použiť, ak škrípete zubami. Hoci sú fazety pevné a odolné, pravidelné pôsobenie veľkého tlaku by ich mohlo poškodiť a vy by ste chodili k zubárovi častejšie, než je milé. Fazety vám stomatológ neodporučí ani v prípade, keď trpíte zápalom ďasien alebo máte zuby natesno a natlačené jeden na druhom.

Fazeta sa lepí na zub, preto sa ňou nedá nahradiť chýbajúci zub, vtedy potrebujete implantát alebo mostík. Pokiaľ vám však zo zuba chýba iba malá časť, fazety sú vhodné.

Na vyčarovanie krásneho nového úsmevu stačia iba tri návštevy ambulancie. Na prvej lekár zhodnotí stav zubov a odporučí materiál, z ktorého majú byť fazety vyrobené. „Môžu byť keramické alebo kompozitné. Kompozitné dokáže zhotoviť stomatológ v ambulancii, takže je to rýchlejšie, keramické vyrába zubný technik a tento proces trvá dlhšie. Pacientovi presne vysvetlíme celý postup, urobí sa fotodokumentácia a predbežný sken,“ vysvetľuje doktor Ždiňák.

Druhá návšteva sa začne malým pichnutím – aplikáciou lokálnej anestézie, aby mohol zubár bez toho, že by ste trpeli, pripraviť povrch zubov na aplikáciu faziet. Potom urobí odtlačky a skeny – podklady na vyrobenie dokonalej fazety presne do vašich úst. A kým bude hotová, na zuby vám aplikuje dočasné fazety, nech sa hneď môžete pýšiť pekným úsmevom.

„Na poslednej, tretej návšteve špeciálnym spôsobom v lokálnej anestézii nalepíme trvalé fazety a človek sa zas môže spokojne a sebavedomo usmievať,“ dodal doktor Ľuboš Ždiňák.

Najväčšie mýty o fazetách

Vyzerajú umelo a neprirodzene

Nie je to pravda, skúsený stomatológ alebo zubný technik dokážu fazety vymodelovať a zafarbiť tak, že vyzerajú ako reálna zubná sklovina.

Sú krehké a lámu sa

Toto by mohla byť pravda, keby boli fazety vyrobené z nevhodného materiálu. Ak sú vyrobené z vhodného materiálu, a to z disilikátovej keramiky, sú niekoľkokrát odolnejšie ako zubná sklovina.

Zuby pod fazetami trpia

Vitalita zubov nie je aplikovaním faziet nijako ohrozená. Samozrejme, o zuby sa treba následne aj správne starať.

Skorigujú krivé zuby

Aplikovaním faziet sa dajú upraviť iba malé nepravidelnosti v postavení zubov a môžu vyriešiť napríklad medzierku medzi zubami, ale nikdy nenahradia strojček.

Zo zubov môžu kedykoľvek odpadnúť

Hoci sa mnoho ľudí bojí, že sa fazety môžu hocikedy uvoľniť, ide o zbytočnú obavu a mýtus. Adhezívna technika, ktorou sa fazety na zuby fixujú, je pri správnom prevedení zárukou pevnej väzby medzi zubom a fazetou.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zuby #zubný kaz #bielenie zubov #fazety
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy