Cítite bolesť, únavu či máte poruchu zraku? Myslite aj na sklerózu

Neexistuje test, ktorý by dokázal spoľahlivo určiť príznaky sklerózy multiplex. Prvé problémy sa zvyknú často zamieňať za ťažkosti s chrbticou, preťaženie zraku, pracovnú vyčerpanosť, urologické infekcie, dôsledky stresu či psychické ťažkosti. Prejavy ochorenia sú totiž rôznorodé a spočiatku bývajú nenápadné.

19.03.2022 06:00
skleroza, mozog Foto:
Únava a slabosť môžu byť dlho prvým a jediným príznakom ochorenia.
debata

Poruchy zraku: Častým prvým prejavom býva zápal zrakového nervu. Mali by ste spozornieť, ak vidíte rozmazane, prípadne dvojito. Tiež ak vám občas „vypadne“ časť zrakového poľa, ak zrazu vidíte farby „vyblednuto“ alebo ak ste na chvíľu či na dlhší čas prestali vidieť. Zápal môžu sprevádzať aj bolesti oka, najmä pri pohľade hore a do strán. Bolieť vás môže aj za okom.

Poruchy citlivosti: Ďalším signálom, že niečo nie je v poriadku, sú poruchy citlivosti. Môže to byť nepríjemné brnenie, pálenie či strata citlivosti v niektorej časti tela. Najčastejšie býva postihnutá tvár, ruky, nohy a tiež prsty na rukách a nohách. Cit môžete stratiť len v časti končatiny.

Bolesť a svalové kŕče: Nepríjemné kŕče v svaloch a dlhodobá bolesť môžu tiež poukazovať na sklerózu. Môžete mať stuhnuté svaly a kĺby. Najviac postihnuté bývajú dolné končatiny. Môžete mať aj pocity pripomínajúce výboj elektrického prúdu, ktoré sa pohybujú pozdĺž chrbtice a vystreľujú do končatín.

Únava a slabosť: Môžu byť dlho prvým a jediným príznakom ochorenia. Únava postihuje až 60 % pacientov a mnohí ju neskôr opisujú ako najobťažujúcejší prejav svojho ochorenia. Táto únava nie je podobná bežnej únave. Objavuje sa často náhle a môže trvať dlhé týždne. Ak sami na sebe zbadáte výrazný pokles aktivity – nedokážete robiť bežné činnosti, únava vás obmedzuje v práci či v štúdiu, alebo máte dokonca problémy v niektoré dni vstať kvôli únave z postele, môže to byť príznak sklerózy.

Problémy s rovnováhou: Mávate závraty, pri vstávaní ste malátni a máte pocit, že svet okolo vás sa točí? Viackrát ste spadli? Ak sa vám často nedarí skoordinovať pohyby alebo sa neviete dostatočne zorientovať v okolitom priestore, tieto ťažkosti môžu poukazovať na sklerózu multiplex.

Zmeny močenia a sexuálne dysfunkcie: Mnohých ľudí upozornili na chorobu práve problémy s močením. Močenie sa zmení, zrazu môžete cítiť časté a silné nutkanie na močenie či dokonca nedokážete moč udržať. Niektorí ľudia majú aj problémy s vylučovaním stolice. Časté sú aj poruchy sexuálnych funkcií.

Problémy s pamäťou a nesústredenosť: Mentálne poruchy môžu tiež patriť k prvým príznakom. Môžete mať problémy s pamäťou, nedokážete dlhšie udržať pozornosť a vnímate, že sa neviete sústrediť. Niektorí ľudia majú problém s rečou, zrazu sa im ťažšie hľadajú či vyslovujú slová a ich blízki môžu mať pocit akoby „ohlúpli“.

Depresia, úzkosť, poruchy spánku: Hoci tieto ťažkosti bývajú často pripisované stresu či neurotickým poruchám, nemusí to tak byť. Ak ste depresívny, trpíte poruchami spánku, úzkosťou, aj tieto problémy môžu vychádzať práve z SM a navzájom sa s ochorením ovplyvňovať.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #test #vyšetrenie #skleróza multiplex #neurológ