Rizikové skupiny žien zhrnieme v niekoľkých bodoch:
- Rodinná anamnéza.
- Malé a útle ženy sú na osteoporózu náchylnejšie.
- Ženy, ktoré prechádzajú menopauzou. Po menopauze tvoria vaječníky veľmi málo hormónu estrogénu. Je to práve estrogén, čo pomáha chrániť hustotu kostí. Niektoré ženy stratia až 25 % kostnej hmoty počas prvých 10 rokov po menopauze.
- Signálom, že vaječníky netvoria dostatok estrogénu je aj nepravidelná menštruácia. Tento jav môže byť tiež spojený so vznikom osteoporózy.
- Ženy s nedostatkom vápnika a vitamínu D. Vápnik a vitamín D spolupracujú na vytváraní a udržiavaní silných kostí. Doplniť ho môžete prirodzene v strave alebo výživovými doplnkami.
- Ženy s nedostatkom fyzickej aktivity. Ženy všetkých vekových skupín by mali pravidelne cvičiť.
- Ženy s poruchou stravovania. Poruchy stravovania, najmä mentálna anorexia a bulímia, môžu oslabiť kosti. Anorexia môže viesť až k strate menštruácie.
- Fajčiarky. Ženy, ktoré fajčia, majú nižšiu hustotu kostí a často prechádzajú menopauzou skôr ako nefajčiarky. Fajčenie zvyšuje riziko zlomenín kostí. Toto riziko stúpa, čím dlhšie fajčíte a čím viac cigariet denne vyfajčíte.
- Ženy, ktorým sú diagnostikované choroby ako cukrovka, predčasné zlyhanie vaječníkov, celiakia a zápalové ochorenia čriev či depresia.
- Ženy, ktoré užívajú lieky na liečbu dlhodobých zdravotných problémov, ako je artritída, astma alebo ochorenie štítnej žľazy.
- Alkohol. Dlhodobé nadmerné pitie alkoholu môže spôsobiť veľa zdravotných problémov vrátane úbytku kostnej hmoty, srdcových chorôb či mŕtvice. Ženy by nemali vypiť denne viac ako pohár vína.