Únik moču v menopauze nie je ničím neobvyklým

Ženy počas klimaktéria bojujú s nespavosťou, návalmi tepla či horším sústredením. Hoci menopauza môže prísť už v relatívne skorom veku - od 45. roku života, pre mnohé ženy znamená aj únik moču. Preto je veľmi dôležité, aby ženy tento problém nezanedbali už pri prvých príznakoch, ale riešili ho včas.

11.06.2022 06:00
menopauza - návaly tepla - žena v prechode Foto:
Močový mechúr vekom stráca pružnosť, svaly panvového dna majú tendenciu oslabovať sa, čo spôsobuje častejšiu potrebu močenia. V kombinácii s oslabeným svalstvom panvového dna tak môže dochádzať k spontánnemu úniku moču.
debata
  • Existuje niekoľko spôsobov, ako môže menopauza ovplyvniť kontrolu močového mechúra. Močový mechúr vekom stráca pružnosť, svaly panvového dna majú tendenciu oslabovať sa, čo spôsobuje častejšiu potrebu močenia. V kombinácii s oslabeným svalstvom panvového dna tak môže dochádzať k spontánnemu úniku moču. Ďalším z hlavných dôvodov môže byť aj narastajúca telesná hmotnosť. Akákoľvek nadváha môže oslabovať svaly panvového dna. Slabé svaly panvového dna nepodporujú močový mechúr ako by mali. K menšiemu úniku moču dochádza už len pri menšej fyzickej námahe, alebo pri kašľaní a kýchnutí. Preto je pre každú ženu dôležité, aby sa udržiavala v zdravej kondícii.
  • Únik moču môže mať za následok zanedbávanie pitného režimu. Zaužívaná predstava, že čím menej tekutín konzumuje, tým väčšia je šanca vyhnúť sa nechcenému úniku moču, je mylná. Práve naopak, nedostatok tekutín spôsobuje, že moč je koncentrovanejší a jeho kontrola o to náročnejšia. Nedostatočným pitným režimom tiež riskujeme dehydratáciu, preto by sme pravidelný príjem tekutín, a to najmä v období menopauzy, nemali podceňovať. Vyhýbajte sa močopudným nápojom, ako sú kofeínové nápoje a alkohol. Pozor aj na potraviny s vysokým obsahom vody, ktoré majú močopudný účinok, a to najmä zázvor, uhorky, zeler a cibuľa.
Video
Čo je to suchý a mokrý hyperaktívny močový mechúr? Poznáme príčinu vzniku tohto problému? Aké diagnózy s ním súvisia? V relácii Ide o zdravie o tom hovorí urologička MUDr. Nikoleta Lédererová.
  • Uvoľnené svaly panvového dna sú zvyčajne príčinou inkontinencie. Cviky fungujú ako prevencia, no pár minút cvičenia denne môže pomôcť zmierniť alebo úplne odstrániť spontánne úniky moču aj počas menopauzy. Na cvičenie Kegelových cvikov nie je potrebný žiadny špeciálny úbor ani pomôcky, dajú sa jednoducho a pohodlne cvičiť doma. Na dosiahnutie požadovaného efektu je ideálne cvičiť každý deň. Každé z cvičení by sa malo opakovať 5– až 10-krát, ale nesmie spôsobovať bolesť alebo nadmernú svalovú únavu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #inkontinencia #menopauza #únik moču