Unikátny zákrok: 9-ročnému dievčatku nahradili kosť s nádorom zdravou kosťou z druhej nohy

Lekári Národného ústavu detských chorôb nahradili 9-ročnému dievčatku kosť na nohe poškodenú benígnym kostným nádorom zdravou kosťou z druhej nohy. Ihlicou, ktorá nemá žiadnu nosnú funkciu pre dolnú končatinu, nahradili poškodenú píšťalu, ktorú vzhľadom na progresiu ochorenia museli odstrániť takmer celú.

18.06.2022 06:00
kosť, ortopedická operácia, Diana Foto:
Dianka sa už teší, kedy sa bude môcť začať korčuľovať. Vpravo profesor Kokavec.
debata (3)

"Som veľmi rád, že na Ortopedickej klinike LF UK a NÚDCH lekári, ak je to možné, preferujú u detí s benígnymi nádormi takéto inovatívne operačné výkony, ktorými nahrádzajú implantácie endoprotéz. Očakávame, že zhruba po troch – štyroch rokoch bude transplantovaná ihlica adekvátna a rovnako hrubá ako píšťala na zdravej kosti a pacientka bude zdravá,“ ocenil prínos novej metódy MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH.

„Dcérka mala asi sedem mesiacov, keď sme si všimli hrčku na ľavej nožičke. Najskôr sme si mysleli, že sa niekde udrela, ale keď neskôr začala chodiť a spadla, vždy veľmi plakala, mala bolesti a časté zlomeniny. Absolvovali sme mnohé vyšetrenia, až sme sa napokon dostali na Ortopedickú kliniku,“ hovorí dnes už spokojná mama malej pacientky. A rovnako spokojná je aj Dianka, ktorá sa už veľmi teší, že sa bude môcť korčuľovať.

„Z odobratej vzorky poškodenej kosti sa potvrdil benígny nádor, tzv. fibrózna dysplázia, pri ktorej sa postihnutá kosť postupne mení na väzivo, má v sebe dutinky, hrubne, je drobivejšia a hrozia časté zlomeniny a deformity,“ hovorí prof. MUDr. Milan Kokavec, PhD., prednosta Ortopedickej kliniky LF UK a NÚDCH s tým, že mávajú pacientov s týmto ochorením, u ktorých zvyčajne postihnutú časť kosti vypĺňajú kostnými štepmi. „U tejto pacientky sme už v minulosti boli nútení kosť stabilizovať dvoma prútmi zavedenými do dreňovej dutiny, ale vzhľadom na veľkú progresiu ochorenia sme pristúpili k transplantácii vlastnej kosti odobratej zo zdravej nohy. Tým, že ochorenie postihlo takmer celú kosť, píšťalu sme resekovali v dĺžke 17, 5 cm. Plastický chirurg, MUDr. Drahomír Palenčár, PhD., prednosta Kliniky plastickej chirurgie LF UK a UNB, následne zo zdravej nohy odobral ihlicu aj s cievnou stopkou, ktorá nám zabezpečuje, aby transplantovaná kosť bola vyživovaná a dobre sa prihojila do pôvodnej časti píšťaly. Odobratá kosť nám vošla do vnútra píšťaly zhruba 2 cm hore aj dole. Titánová dlaha, ktorú sme upevnili troma skrutkami hore aj dolu, nám fixuje tenučkú fibulu a zabezpečuje mechanickú stabilizáciu v hornej aj spodnej časti kosti, aby sa pri záťaži nezlomila,“ vysvetlil prof. Kokavec.

V odbornej literatúre sa uvádza, že po tejto operácii sa transplantovaná kosť pri dostatočnom prísune krvi zhruba po 3 – 4 rokoch premení na váhonosnú píšťalu. Fixačnú dlahu lekári odstránia zhruba po troch – štyroch rokoch.

Lekári ORK aj v budúcnosti plánujú preferovať tento typ výkonov pri benígnych aj malígnych nádoroch, pri ktorých využijú telu vlastný materiál.

Fibrózna dysplázia je benígny nádor kosti (systémové ochorenie), pri ktorom sa kosť postupne mení na väzivo. Prejaviť sa môže bolesťou, hrbolčekom alebo zdureninou na končatine s následným sklonom k lámavosti a deformitám. Pri zobrazovacom vyšetrení sú viditeľné dutinky vo vnútri kosti, je zhrubnutá a drobivejšia. Príčinou ochorenia je defekt génu, ktorý zabezpečuje adekvátnu tvorbu kostí.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #nádor #kosť #ortopédia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy