Účinné látky na liečbu hemoroidov. Aké sú to?

Hemoroidy sú chorobne rozšírené žily v oblasti konečníka. Podľa toho, či sa vytvárajú vonku alebo vnútri, sa im hovorí aj vonkajšie alebo vnútorné hemoroidy. Často sú však kombinované. Dalo by sa povedať, že je to epidémia tohto storočia. Niektorou z foriem hemoroidov trpia až tri štvrtiny populácie vo veku už od 25 rokov.

04.11.2022 06:00
hemoroidy, zápcha, toaleta, stolica Foto:
Hlavným dôvodom vzniku hemoroidov je zvýšený tlak na žily konečníka a dominantnou príčinou je vrodená porucha spojivového tkaniva.
debata (1)

Jednoznačná príčina vzniku hemoroidov nie je známa. Predpokladá sa, že hlavným dôvodom je zvýšený tlak na žily konečníka a dominantnou príčinou je vrodená porucha spojivového tkaniva. Svoju úlohu však zohráva aj životný štýl v zmysle nedostatku pohybu, stravy chudobnej na vlákninu, nedostatku tekutín, čo vedie ku zápche a nepravidelnému vyprázdňovaniu. Určite netreba podceňovať ani zadržiavanie stolice a odkladanie vyprázdňovania na neskôr či dlhé sedenie na toalete, ktoré tiež vedie ku nadmernému tlaku na žily konečníka.

Konzervatívne alebo chirurgicky?

"Hemoroidy sú chronické, pomaly postupujúce ochorenie, ktoré v istom období môže byť úplne bezpríznakové, resp. môže mať len menej obťažujúce príznaky. Veľmi bolestivý je však tzv. akútny hemoroidálny atak, veľmi nepríjemné štádium hemoroidov sprevádzané zápalom, silným krvácaním, hnisaním ako následkom infekcie a bolesťami. Do tohto štádia sa nijaký pacient nechce dostať, preto s riešením tohto zdravotného problému netreba otáľať,“ zdôrazňuje gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.

V rámci lokálnej liečby, ktorá sa nanáša priamo... Foto: SHUTTERSTOCK
hemoroidy, dubová kôra, byliny, fytoterapia, misky V rámci lokálnej liečby, ktorá sa nanáša priamo na konečník alebo do konečníka, sa v rámci fytoterapie často využíva protizápalový a sťahujúci účinok rumančeka a dubovej kôry, dubová kôra v kombinácii s rakytníkom, extrakt z nechtíka, z hamamelu, kadidlovníka...

Liečba hemoroidov môže byť konzervatívna (lieky, doplnky výživy, čapíky, masti a gély) alebo chirurgická. Celková liečba znamená užívanie venotoník, čiže účinných látok určených na tonizáciu, spevnenie ciev v podobe tabliet alebo kapsúl. Najznámejšie účinné látky sú najmä diosmín a hesperidín, ktoré sa perorálne užívajú aj v prípade kŕčových žíl. Tieto účinné látky obsahujú aj niektoré lokálne prípravky.

Lokálna liečba zlatej žily

V rámci lokálnej liečby, ktorá sa nanáša priamo na konečník alebo do konečníka, sa v rámci fytoterapie často využíva protizápalový a sťahujúci účinok rumančeka a dubovej kôry, niekde dubová kôra v kombinácii s rakytníkom, extrakt z nechtíka, z hamamelu, kadidlovníka a podobne. Problémy s hemoroidmi pomáha vďaka schopnosti ovplyvniť črevnú mikroflóru zmierniť aj užívanie probiotík. K dispozícii sú však aj lokálne prípravky (čapíky, rektálne krémy či gély), ktoré sa nachádzajú v kategórii liečiv, to znamená, že sú overené klinickými štúdiami. Tu figuruje viacero účinných látok, ktorých účinok je upokojujúci, protizápalový a zmierňujúci opuch tkaniva. Známou látkou, ktorá spôsobuje znecitlivenie a zmierňuje tak nepríjemné pocity, je lidokaín.

"Kombinácia liečivých látok tribenozid a lidokaín hydrochlorid, uľavuje od bolesti, svrbenia, pálenia, zmierňuje zápal a tonizuje cievnu stenu. Lidokaín má anestetický účinok, tribenozid zas znižuje priepustnosť a zvyšuje napätie najmenších ciev v mieste aplikácie. Okrem toho má inhibičný účinok na celý rad látok, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri zápale a navodení pocitu bolesti,“ spresňuje gastroenterológ.

Na cestách, v práci, jednoducho mimo pohodlia domova, je najlepšia alternatíva mať poruke vlhčené obrúsky určené vyslovene na intímnu hygienu v análnej oblasti. V lekárňach sú dostupné vlhčené obrúsky s extraktom z listnatca pichľavého (Ruscus acuelatus), ktorý obsahuje saponíny – ruskogenín a neoruskogenín. „Tieto obsahové látky sa používajú na liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti, čiže aj hemoroidov. Ruskogeníny majú vazokonstrikčný (cievy sťahujúci) účinok a znižujú permeabilitu (čiže priepustnosť) kapilár. Kapilára je totiž krvná cieva s veľmi tenkou stenou a táto ich vlastnosť, priepustnosť, môže za istých okolností viesť k opuchom,“ dodáva doktor Juríček. Extrakt z listnatca má aj antimikrobiálny účinok voči mnohým druhom patogénov i húb, v niektorých prípadoch porovnateľný dokonca s účinkom štandardne používaných liečiv (streptomycín, ampicilín atď.).

Kedy použiť krém a kedy čapíky? A čo obrúsky?

  • Krém aj čapíky obsahujú obvykle tie isté účinné látky. Krém je obyčajne vhodnejší v prípade vonkajších hemoroidov na natieranie okolia konečníka alebo v prípade, že pacient uprednostní zavádzanie aplikátora namiesto čapíkov. Navyše krém je vhodnejší do dovolenkovej lekárničky v oblastiach s horúcim podnebím, kde by čapíky mohli neprimerane zmäknúť. Ľudia trpiaci hemoroidmi majú na výber z množstva produktov, napríklad rektálny krém a čapíky Procto-Glyvenol, Preparation H, homeopatické prípravky AVENOC a iné.
  • Čapíky sú určené predovšetkým na vnútorné hemoroidy, ktoré sa môžu nachádzať aj niekoľko centimetrov od ústia konečníka. Sem „dočiahne“ aj aplikátor s krémom, ale každý pacient má vlastné preferencie. Aplikátor napríklad treba po každom použití dôsledne poumývať pod teplou vodou.
  • Vlhčené obrúsky sú náhradou toaletného papiera nielen v situáciách, keď toaletný papier nie je k dispozícii, ale aj počas bolestivých stavov, keď by toaletný papier mohol citlivý konečník mechanicky ešte viac poškodiť. Vhodnou voľbou je napríklad Procto-Glyvenol s obsahom extraktu listnatca alebo Fyto Hemoral a iné.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #hemoroidy #chronické žilové ochorenie #zlatá žila