Vysoký tlak a cholesterol nebolia. Na čo si dať pozor pri stravovaní?

Cholesterol, fajčenie a vysoký krvný tlak sú najvážnejšie rizikové faktory ochorenia srdca a ciev. Zdravou stravou, pravidelným pohybom a minimom stresu, ich udržíte pod kontrolou.

20.01.2023 06:00
cholestelor, vysoký tlak, vyšetrenie, lekár,... Foto:
Pravidelné meranie tlaku by malo byť samozrejmosťou pre všetkých dospelých.
debata

Cholesterol k životu potrebujeme. „Bez neho nemôže organizmus správne fungovať. Vďaka nemu sa nám tvoria hormóny, vitamín D a dôležité žlčové kyseliny, ktorým vďačíme za to, že dokážeme stráviť jedlo,“ povedala o dôležitosti cholesterolu všeobecná lekárka Jana Bendová.

Ak by sme cholesterolu mali prideliť základnú úlohu, tak je pomocníkom pri uzdravovaní a regenerácii. Potrebuje ho každá bunka. Naše telo si ho z dvoch tretín tvorí samo priamo v pečeni, zvyšnú časť získavame prostredníctvom stravy.

Dôležité je oddeliť dobrý cholesterol (HDL) od toho zlého (LDL). Základný rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že kým pri tom dobrom sa báť nemusíme a vďačíme mu za to, že nám čistí tepny a zároveň priaznivo pôsobí na krvný obeh, tak pri tom zlom už treba byť na pozore. Ten nám tepny upcháva, takže aj jeho koncentrácia v krvi by mala byť čo najnižšia. Naopak, čím vyššia hladina HDL cholesterolu v krvi je, tým lepšie pre srdce.

ovocie, zelenina Čítajte aj Čo treba jesť, keď sa chceme vyhnúť mŕtvici či rakovine?

Ďalším rizikovým faktorom ochorení srdca je vysoký tlak. "Bolesti hlavy, zvonenie v ušiach, pocit nervozity a napätia. Aj takto sa dokáže prejaviť hypertenzia – keď krvný tlak presiahne normu, teda hodnoty nad 140/90 mmHg. Nerozpoznaná alebo zanedbávaná spôsobuje urýchlené a nezvratné starnutie tepien a poškodzuje tiež životne dôležité cieľové orgány,“ hovorí primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave Ivana Šoóšová.

Čím vyšší krvný tlak človek má, tým väčšie je aj riziko poškodenia srdca a krvných ciev v mozgu a obličkách. Nekontrolovaná hypertenzia je na celom svete najdôležitejšou príčinou, ktorej sa dá predchádzať, aby nespôsobila kardiovaskulárne choroby a mozgové príhody. Ak nebude vysoký tlak pod kontrolou, môže viesť k infarktu a zväčšeniu srdca, čo môže spôsobiť srdcové zlyhanie. Na krvných cievach môžu vzniknúť výdute (aneuryzmy) a slabé miesta, ktoré sa upchávajú a praskajú. Nekontrolovaný tlak v cievach môže spôsobiť krvácanie do mozgu a mŕtvicu. Hypertenzia sa podpisuje aj pod slepotu a kognitívne poruchy.

hypertenzia, vysoký tlak, meranie tlaku, tlak krvi Čítajte aj Stúpa vám tlak? Merajte si ho pravidelne. Zachráni vám to život

Pravidelné meranie tlaku by malo byť samozrejmosťou pre všetkých dospelých. Ak sú namerané hodnoty vysoké, vaše kroky by mali smerovať k obvodnému lekárovi. Niektorým sa darí znížiť vysoké hodnoty zmenami životného štýlu, napríklad zrieknutím sa fajčenia, konzumáciou zdravých jedál, pravidelným cvičením, vyhýbaním sa nadmernému pitiu alkoholu a obmedzením solenia. Ak tieto zmeny nestačia, sú potrebné lieky.

Ak vám lekár zistil zvýšený cholesterol alebo vysoký tlak, treba upraviť životný štýl. O tom, že je alfou a omegou dobrého zdravia, vieme. K tomu zákonite patrí aj kvalitná strava. Jedálny lístok by mal byť rozmanitý, bohatý na ovocie, zeleninu, vlákninu. Pri jedle je dôležitá aj pravidelnosť, mali by sme jesť päť- až šesťkrát za deň v menších porciách. K zdravému životnému štýlu patrí strava s obmedzením živočíšnych tukov, s výnimkou rýb a rybieho tuku.

Na čo si dať pozor?

  • Lekári a odborníci varujú pred tučnými jedlami a upozorňujú, že nízkotučná diéta je vhodná nielen pri zdravotných komplikáciách, ale aj ako súčasť prevencie a zdravotného životného štýlu aj zdravých ľudí.
  • Odporúčajú preto obmedziť spotrebu živočíšnych tukov, medzi ktoré patrí tučné mäso, slanina, tučné syry, maslo.
  • Vnútornosti patria na tanier len skutočne výnimočne, takže obmedzte aj mozoček, pečeň, ľadvinky, držky, jazyk. Ak ste milovníci sladkého pečiva alebo zákuskov, pozorne čítajte – obsahujú veľa skrytých tukov, transmastných kyselín, ktoré zvyšujú hladinu zlého cholesterolu v krvi.
  • Stop by ste mali dať vyprážaným jedlám, hranolčekom, majonéze a smotanovým dresingom, rôznym napolitánkam aj čokoládovým tyčinkám.
  • Kávičkári budú smutní, ale neodporúča sa ani pitie veľkého množstva kávy, snažte sa ju obmedziť na minimum. Navyše, ak si kávu ochucujete smotanou, prípadne plnotučným mliekom, zvyšujete si tak hladinu cholesterolu v krvi.
  • Naproti tomu sa viac odporúča konzumácia hydinového mäsa, zeleniny a mliečnych výrobkov s nižším obsahom tukov a kvalitné rastlinné oleje. Denná dávka zeleniny by mala predstavovať 300 až 400 gramov, ovocia 200 gramov.
  • Ak budete mať chuť na sladkosti, siahnite radšej po tabličke kvalitnej horkej čokolády alebo si môžete pochutnať na neochutených, nesolených a nepražených orechoch.
  • Stravu doplňte o vlákninu, napríklad ovsenými vločkami a zvýšte i príjem strukovín.
  • Medzi zdravšie oleje sa radí repkový a olivový olej, a to vďaka tomu, že obsahujú množstvo nenasýtených mastných kyselín. Kým repkový olej je vhodný aj na tepelnú (ale i studenú) úpravu, tak najkvalitnejší olivový olej označovaný aj ako extra virgin či virgin je vhodný do studenej kuchyne, napríklad ako zálievka do šalátov. Tepelnou úpravou sa v ňom ničia užitočné látky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #cholesterol #zdravý životný štýl #vysoký krvný tlak #prevencia chorôb #zdravie a prevencia