Trend je jednodňová chirurgia. Zoperujú vás a idete domov

Popularita jednodňovej zdravotnej starostlivosti, keď pacient nestrávi na nemocničnom lôžku viac ako 24 hodín, na Slovensku rastie. V roku 2021 sa vykonalo 247-tisíc zákrokov, pričom počet výkonov u dospelých pacientov oproti roku predtým vzrástol o 13,4 %. Jednodňová chirurgia pacientovi prináša niekoľko výhod, zákroky sú šetrnejšie a s kratšou dobou rekonvalescencie.

05.02.2023 06:00
operácia ruka, rukavica, chirurg, operačná... Foto:
Pacienti chcú tráviť v nemocnici čo najmenej času. Jednodňová chirurgia je moderné a efektívne riešenie rôznych zdravotných komplikácií.
debata (9)

Na výkony jednodňovej zdravotnej starostlivosti mala negatívny dopad pandémia. Väčšina výkonov sa v nemocniciach v tomto čase nerealizovala, čakacie lehoty na operačné zákroky sa predĺžili a biela medicína sa ocitla na vedľajšej koľaji. Čakacia doba tiež závisí od možností pracoviska, počtu operatérov i voľných lôžok.

„Pacienti chcú tráviť v nemocnici čo najmenej času. Jednodňová chirurgia je moderné a efektívne riešenie rôznych zdravotných komplikácií. V čase pandémie sa však pozastavila medzi prvými z dôvodu reprofilizácie lôžok pre covidových pacientov i preťaženia zdravotníckych zariadení, aj preto pacientom v tejto situácii podávame pomocnú ruku. Poliklinika Bezručova otvára Centrum jednodňovej chirurgie so zameraním na ortopedické operácie chodidla, ruky a urologické operácie vonkajších pohlavných orgánov a operačné riešenie inkontinencie. Pacientom budú k dispozícii lekári, ktorí sa venujú vysokošpeciali­zovanej starostlivosti,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. s tým, že problémom nie sú len odložené operácie, ale aj nedostatočne zadefinovaná cesta pacienta. Človek často blúdi od dverí k dverám a v systéme sa stráca.

Zľava: prof. MUDr. Tibor Hlavatý, medicínsky... Foto: Grape PR
lekári, Bezručova, poliklinika Bezručova Zľava: prof. MUDr. Tibor Hlavatý, medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova, PhD., MUDr. Marek Zvanciger, vedúci lekár Urologického centra Bezručova a MUDr. Martin Romančík, PhD., MPH, urológ Polikliniky Bezručova.

„Lekár vás diagnostikuje a pošle na operáciu. Mnohí pacienti sú však odmietnutí, nemocnice sú personálne poddimenzované a preťažené. Mnohí sa nemusia dostať k termínu, čakajú v bolestiach. Toto sa na Bezručovej mení, pacienta diagnostikuje, vyšetrí a zoperuje jeden lekár, ktorý mu presne povie, kam a kedy má prísť. Zároveň vieme poskytnúť rýchle termíny na zákrok aj tým pacientom, ktorých diagnostikoval lekár mimo našej polikliniky,“ uvádza prof. Hlavatý.

Chirurgia bez následnej hospitalizácie

Centrum jednodňovej chirurgie na Bezručovej poskytne pacientom operačné výkony, ktoré je možné vykonať bez následnej hospitalizácie. Kratší pobyt v zdravotníckom zariadení neprináša len nižší stres a väčšiu psychickú pohodu pacienta, ale aj minimalizáciu vzniku nemocničnej, takzvanej nozokomiálnej nákazy a výrazné skrátenie dĺžky práceneschopnosti.

Slovensko je však na chvoste európskych rebríčkov percentuálneho podielu jednodňovej chirurgie oproti klasickým operáciám napriek tomu, že ich počet každým rokom pribúda. Zatiaľ čo vo vyspelých európskych štátoch, v USA, Kanade či Škandinávii sa v rámci jednodňovej chirurgie operuje takmer 75 % výkonov, na Slovensku je to len okolo 35 % operácií.

S rozvojom medicíny neustále narastá množstvo výkonov, ktoré môžu byť predmetom jednodňovej chirurgie. Mnohé operácie sú výnimočné a patria k najzložitejším v odbore. Poliklinika Bezručova sa v novom centre špeciálne zameriava na starostlivosť o pacientov v lekárskych odboroch urológia a ortopédia.

Rýchle riešenia uro- a ortopedických problémov

Z urologických zákrokov ponúkne poliklinika pacientom napríklad operácie fimózy, resekcie, biopsie, plastiky alebo excízie. Zákroky v tomto odbore vykonáva lekár Polikliniky Bezručova MUDr. Marek Zvanciger, ktorý v rámci jednodňovej chirurgie vidí hneď niekoľko výhod. „Pacient sa uzdravuje najlepšie v domácom prostredí, v zdravotníckom zariadení trávi len krátky čas a operačný zákrok len minimálne zasahuje do jeho bežného pracovného života,“ vysvetlil. Kvalifikovaný tím lekárov na Bezručovej posilnil od januára aj urológ MUDr. Martin Romančík, PhD., MPH, ktorý posledné roky pôsobil v zahraničí.

V rámci ortopédie rozšíri Poliklinika Bezručova služby pacientom v rámci operačnej liečby deformít chodidla a nohy, syndrómu karpálneho tunela, skákavého prsta a tenisového lakťa.

„Zdravé nohy sú základom správneho pohybového stereotypu a zdravej chôdze. To, aké dôležité sú zdravé nohy pre našu pohodu, radosť z pohybu a kvalitu života, si často uvedomíme až vtedy, keď sa vyskytne problém, napríklad v dôsledku deformácie, choroby alebo úrazu,“ vysvetlil MUDr. Tomáš Horák z Ortopedického centra Polikliniky Bezručova. Vybočenie palca, pokles klenby nohy spolu s deformitami prstov sú v súčasnosti najčastejšími chorobami nohy, vzhľadom na vysoký výskyt týchto ochorení v populácii ich môžeme zaradiť medzi civilizačné ochorenia. Napriek tomu na Slovensku absentuje špecializované centrum liečby nohy. „Naším cieľom je pacientom poskytnúť komplexnú a špecializovanú starostlivosť. Mnohí ľudia by si mali uvedomiť, že ich zdravie za to stojí a svoje problémy by mali riešiť včas,“ hovorí vedúci lekár Ortopedického centra Polikliniky Bezručova MUDr. Tomáš Török.

V lokálnej aj celkovej anestézii. Po oboch môžete ísť domov

„Operačné zákroky sa vykonávajú v lokálnej aj celkovej anestézii, po operačnom zákroku pacient v deň operácie odchádza do domácej starostlivosti. Novovzniknuté Centrum jednodňovej chirurgie si kladie za cieľ poskytovať pacientom starostlivosť na najvyššej medicínskej úrovni – od vstupnej konzultácie, cez diagnostiku až po pooperačnú starostlivosť,“ dodal prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Na výkony sa pacienti môžu objednať jednoducho a rýchlo cez moderné recepcie polikliniky, e-mailom alebo prostredníctvom online formulára na webstránke Polikliniky Bezručova.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #chirurgia #Bezručova #jednodňová chirurgia