Zanedbaný zákal? Šošovka tvrdá takmer ako kameň

Najčastejším operačným zákrokom, ktorý sa vo všeobecnosti vykonáva na ľudskom tele, je operácia sivého zákalu, tzv. katarakty. Chirurgické odstránenie zakalenej prirodzenej šošovky je jediná možnosť liečby. Oko sa znecitliví kvapkami a použije sa veľmi šetrná mikrochirurgická metóda, keďže postačuje vytvoriť len cca dvojmilimetrový otvor, ktorý ani netreba šiť. V našom seriáli vám postupne prinesieme všetky informácie o sivom zákale v spolupráci s odborníkom z Centra mikrochirurgie oka v Bratislave MUDr. Romanom Ondreičkom. V tomto diele budeme hovoriť o príčinách a príznakoch katarakty a o tom, kedy vyhľadať odborníka.

30.03.2023 00:00
zakal, nepouzivat Foto:

Sivý zákal, čiže katarakta, je vlastne zakaľovanie, zmena priehľadnosti šošovky v oku. Šošovku si všetci vieme predstaviť (lupa, objektívy), napokon názov obľúbenej strukoviny šošovice vznikol z charakteris­tického tvaru jej zŕn. Ľudská šošovka je uložená za dúhovkou a prechádza ňou svetlo dopadajúce na sietnicu. Približne do veku 40 až 50 rokov nám umožňuje preostrovanie medzi vzdialenosťami. Normálna, zdravá šošovka je priehľadná, zakalenie šošovky však bráni prechodu svetla. „Šošovka má svoj metabolizmus, časom mení aj svoju veľkosť a zakrivenie, čím sa mení jej vplyv na kvalitu videnia,“ hovorí očný chirurg MUDr. Roman Ondreička z Centra mikrochirurgie oka v Bratislave. „V päťdesiatke je už mierne sfarbená do žlta, ale tieto ľahké formy sivého zákalu sú prirodzené. Nepoznáme konkrétne účinné látky, ktorých užívaním by sa človek sivému zákalu vyhol. Je to prirodzený proces. Samozrejme, ak má niekto zdravý životný štýl a pestrú stravu, určite to má význam, ale existujú rizikové faktory, ktoré rozvoj sivého zákalu urýchľujú a niekedy sa im nedá vyhnúť. Najdôležitejším je vek.“

Pozor na dlhodobé užívanie steroidov v očných kvapkách

Medzi rizikové faktory patrí napríklad vystavenie sa infračervenému žiareniu (to je to tepelné), sivý zákal mávali často napríklad zlievači skla. Aj neviditeľné UVA žiarenie čiastočne prechádza cez rohovku a poškodzuje šošovku. Klinické štúdie dokázali vyšší výskyt katarakty u námorníkov. Zákal šošovky však môže spôsobiť i úraz, ktorý zmení štruktúru bielkovín šošovky, a tým aj jej priehĺadnosť. Existujú aj poliekové zákaly, najmä po kortikosteroidoch (užívaných celkovo alebo lokálne vo forme očných kvapiek).

„Pojem sekundárna katarakta (druhotný zákal) je výraz vyhradený pre situáciu, keď sa po operácii sivého zákalu začne zakaľovať obal pôvodnej šošovky,“ vysvetľuje odborník. „Pri operácii katarakty totiž z pôvodnej šošovky ponechávame závesný aparát a obal, do ktorého vkladáme implantát, čiže novú šošovku. Tento obal pôvodnej šošovky je v kontakte s umelou šošovkou a môže sa časom začať zakaľovať. Dá sa to veľmi jednoducho riešiť laserom.“

Foto: SHUTTERSTOCK
zakal, nepouzivat

Nároky na kvalitu videnia sa zvyšujú

„Nemyslím si, že v súčasnosti je sivých zákalov viac, ako ich bolo v minulosti u ľudí rovnakého veku,“ konštatuje MUDr. Ondreička. „Dnes sa však na kvalitu videnia kladú omnoho vyššie nároky ako v minulosti. 70-roční ľudia šoférujú, chodia na univerzitu tretieho veku, používajú počítače a smartfóny. Takže nejde o nejakú epidémiu sivého zákalu, len o to, že ľudia sa dožívajú vyššieho veku a sú omnoho aktívnejší, dokonca ešte často pracujú a častejšie vzniká potreba riešiť ich problém so zrakom, ktorý ich obmedzuje.“

Sivý zákal nevzniká náhle. Rozvíja sa zvyčajne postupne. Na prechodnú dobu zákal šošovky starším ľuďom dokonca zlepší videnie, robí človeka umelo krátkozrakým. Mnohí pacienti sú spokojní, pretože istý čas čítajú bez okuliarov, ale často si neuvedomujú, že sa im výrazne zhoršuje videnie do diaľky. Niektorí prichádzajú na operáciu relatívne neskoro, pretože si na zahmlené videnie postupne zvykli. Zanedbaný sivý zákal však kladie vyššie nároky na operatéra a aj samotný zákrok trvá dlhšie, pretože odstraňovaná šošovka je tvrdšia.

Pre správny typ šošovky sa treba dôkladne rozhodnúť

Dnes sa odstráni malá časť predného puzdra šošovky a operatér úzkou ultrazvukovou sondou rozdrví a následne odsaje vnútrajšok šošovky. Pôvodné puzdro, steny šošovky zostávajú na svojom mieste. Potom vloží do tohto puzdra umelú šošovku. Operácia trvá na jednom oku 5–15 minút a rozhodnutie, či operovať obe oči naraz alebo „po jednom“, je už len na pacientovi. Najnovší trend je operáciou katarakty komplexne vyriešiť dioptrické chyby pacienta. Je to teda jedinečná príležitosť zbaviť sa okuliarov na diaľku, prípadne i na čítanie. „V mojej praxi sa spolieham na klinicky overené vnútroočné šošovky najmä z kvalitného hydrofóbneho akrylátu a s plnohodnotným filtrom UV žiarenia. Podľa pacientovho zdravotného nálezu, jeho životného štýlu aj zrakových potrieb potom uvažujeme o najvhodnejšom type implantátu.“

„Vek pacientov pri operácii sivého zákalu je najčastejšie medzi 60–70 rokov, hoci často operujeme aj podstatne mladších,“ podotýka MUDr. Roman Ondreička. „Ale zákrok zvládne aj 90-ročný pacient a operovali sme aj storočných. Zrak potrebujeme všetci rovnako a je jedno, či máme päťdesiat alebo deväťdesiat.“ Operácia sivého zákalu dokáže výrazne zvýšiť kvalitu života a seniori sa po nej stávajú často omnoho samostatnejšími. Zákrok má teda často veľký význam aj pre ich príbuzných.

Príznaky sivého zákalu

  • zahmlené videnie
  • zmena vo vnímaní farieb (nie sú sýte)
  • zhoršenie videnia do diaľky, pričom videnie do blízka sa prechodne môže zlepšiť (pacient odrazu číta bez okuliarov)
  • niekedy sa zlepšuje videnie za šera

Rizikové faktory pre vznik katarakty

vek, rodinný výskyt, užívanie kortikoidov (steroidný zákal), úraz oka (traumatický zákal)

chyba