Ako pri skleróze multiplex pomôže kostná dreň či pupočníková krv?

Roztrúsená skleróza je zápalové ochorenie postihujúce centrálny nervový systém. Objavuje sa v mladom veku a postihuje prevažne ženské pohlavie. Ochorenie má rôznorodý priebeh. Svetový deň sklerózy multiplex (SM) si každoročne pripomíname 30.mája – spoločný deň solidarity a nádeje.

30.04.2023 06:00
skleróza  multiplex Foto:
V poslednej dobe pokrok najmä v oblasti molekulárnej biológie prináša nové prístupy v terapii aj do oblasti neurológie.
debata

V súčasnosti aj napriek dostupnosti 18 liekov u niektorých pacientov nie je možné docieliť zastavenie pokračujúcej aktivity ochorenia. Prebieha neustále snaha nájsť čo najúčinnejšiu liečbu, ktorá by viedla k vyliečeniu ochorenia.

V poslednej dobe pokrok najmä v oblasti molekulárnej biológie prináša nové prístupy v terapii aj do oblasti neurológie. Takýmto príkladom je postupné zavádzanie transplantácie kmeňových buniek do liečby roztrúsenej sklerózy. „Ide o použitie nezrelých buniek za účelom zastavenia progresie ochorenia, a tiež súčasne podpory obnovy už poškodených častí nervového systému. Je významné, že v tejto oblasti sú prvé skúsenosti aj u nás, a to tiež u pacientov s roztrúsenou sklerózou. V súčasnosti sa ukazujú úspechy pri použití tejto liečby aj u viacerých iných degeneratívnych ochorení ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba,“ uvádza prof. MUDr. Ľubomír Lisý, DrSc.

Bunkové terapie majú potenciál zlepšiť nielen progresiu tohto ochorenia, ale aj uľaviť pacientom od symptómov, ktoré s ním súvisia. Už vyše 20 rokov sa pri liečbe SM používa transplantácia krvotvorných kmeňových buniek, ktorá umožňuje podanie vysokodávkovej chemoterapie alebo rádioterapie na potlačenie autoimunitných protizápalových procesov. Cieľom takéhoto „reštartu“ imunitného systému je nielen zastavenie zhoršovania neurologického poškodenia, ale aj zlepšenie klinického stavu.

Z dôvodu prevencie mortality spojenej s transplantáciou sa uprednostňujú vlastné – autológne transplantácie krvotvorných kmeňových buniek. Zdrojmi krvotvorných kmeňových buniek sú kostná dreň, periférna krv a pupočníková krv. V súčasnej dobe je možné na Slovensku poskytnúť túto formu liečby detským aj dospelým pacientom. „V klinickom skúšaní sú bunkové terapie so zameraním na možnú transplantáciu neurálnych kmeňových buniek alebo využitie prípravkov z mezenchymálnych kmeňových buniek získaných z perinatálnych tkanív (pupočníková krv, tkanivo pupočníka a placenta). V preklinickom skúšaní je aj špecifická CAR-T terapia so zameraním na auto-reaktívne T bunky,“ dopĺňa Dominika Valent Raffajová, Medical Advisor Cord Blood Center Group.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #skleróza multiplex #roztrúsená skleróza #esemka #SM