- najčastejšou príčinou úmrtí detí starších ako 1 rok sú úrazy
- chlapci sú dvakrát ohrozenejší ako dievčatá
- 60 % úrazov sa deťom mladším ako 5 rokov stáva v domácom prostredí
- po 3–5 minútach bez kyslíka dochádza k nezvratnému poškodeniu mozgu
- po 7 minútach zastavenia srdca je možné bez následkov oživiť len 25 % postihnutých
Pamätaj!
5 vdychov na úvod
30 stlačení hrudníka
2 vdychy
VIEŠ MU POMÔCŤ? REAGUJ!!!
- Oslov dieťa, zatras s ním, tleskni mu pred tvárou. Nereaguje?
- Ulož dieťa na tvrdú a rovnú podložku. Jednu ruku mu podlož pod krk a druhou urob mierny záklon hlavy, aby sa uvoľnili dýchacie cesty. Pri bezvedomí sú povolené svaly, koreň jazyka klesne nadol a upchá dýchacie cesty. Pri pohľade do úst sa to nedá spoznať!
- Prilož ucho nad ústa dieťaťa, ušnica registruje aj jemný vánok. Dýcha? Dvíha sa mu hrudník? Nie? Začni s oživovaním!
- Na úvod 5-krát vdýchni dieťaťu do úst a do nosa (deti do 1 roka) alebo len do úst (väčšie deti). Vdychmi sa na rozdiel od oživovania dospelých začína preto, lebo deti majú obyčajne zdravé srdce, dieťa sa najprv dusí, spotrebuje sa mu kyslík, až následne sa mu zastaví srdce.
- Pokračuj stlačeniami hrudníka približne o 1/3 z výšky hrudnej kosti nadol. U dojčiat a batoliat dvoma prstami (cca 1,5 cm pod spojnicou medzi prsnými bradavkami). U starších detí hrana dlane spodnej ruky na stred hrudnej kosti, druhá ruka sa opiera o prvú. Stláčaj prostriedok hrudníka váhou svojho tela s vystretými lakťami. Prudko a krátko! 30 stlačení čo najrýchlejšie – 100-krát za minútu. Budeš zadýchaný a spotený, ale už 12-ročné dieťa je schopné zvládnuť oživovanie dospelého človeka.
- Teraz dva vdychy do úst (resp. nosa a úst), hlava dieťaťa je v záklone, jednou rukou mu držíš nos, druhou pridržiavaš bradu. Normálny výdych do jeho úst! Nadvihol sa mu hrudník?
- Opäť 30 stlačení hrudníka! Neváhaj, ide o život! Neprestávaj a nepoľavuj!
- 155 Volaj výlučne pri výskyte zdravotných ťažkostí, ušetríš tým cenné minúty!
- 112 Integrovaný záchranný systém volaj, ak okrem zdravotných ťažkostí predpokladáš aj potrebu technickej pomoci – hasičov!
Neboj sa, že niečo pokazíš! Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna! Zvládnuť techniky prvej pomoci nie je náročné, stačí niekoľko teoretických znalostí a praktický nácvik na modeloch pre získanie istoty pri stláčaní hrudníka a intenzite záchranných vdychov.