5 vecí, ktoré patria do cestovnej lekárničky

Skôr ako si do svojho dovolenkového kufra dáte plavky, sandále či oblečenie, uistite sa, že máte aj dobre vybavenú lekárničku. V ideálnom prípade ju nebudete potrebovať, ale ak sa niečo stane, oceníte ju. Na čo všetko je dobré myslieť a čo v nej nemá chýbať?

23.07.2023 10:00
hlava, úraz, dieťa, zranenie, prvá pomoc,... Foto:
V ideálnom prípade ju nebudete potrebovať, ale ak sa niečo stane, oceníte ju.
debata

1. Alergia

Ak trpíte alergiou, je zrejme pre vás samozrejmé, že nosíte so sebou lieky na zmiernenie jej príznakov. Môže sa však stať, že o alergii zatiaľ neviete a ťažkosti vám narobí nejaká potravina či rastlina. Nepríjemnostiam sa vyhnete, ak si zoberiete antihistaminiká, pomôžu pri pálení v ústach, kožných vyrážkach, respiračných ochoreniach či svrbiacich očiach.

2. Zažívanie

Žalúdočné problémy vás môžu dostihnúť počas leta všade, nemusíte si po ne "ísť“ do Egypta. Potrápiť zažívanie môže kontaminovaná voda, zle umytá zelenina a ovocie alebo lokálne potraviny, koreniny či rôzne špeciality. Pribaľte si do lekárničky lieky proti hnačke, živočíšne uhlie, prípadne aj probiotiká.

3. Popáleniny a odreniny

Súčasťou dovolenkových dní často bývajú aj popáleniny, ktoré vzniknú pri grilovaní, odretá pokožka a rôzne drobné ranky. Tie bývajú lákavým zdrojom pre baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť infekciu. Liečivé spreje pomôžu jej riziko minimalizovať a rýchlejšie zahojiť rany. Vyhľadávajte tie, ktoré obsahujú účinné látky, napríklad Bonect Control Spray, ktorý obsahuje kyselinu hyalurónovú. Vyskytuje sa prirodzene v ľudských tkanivách a podporuje rýchlejšie hojenie. Metalické striebro v spreji zasa vytvára bariéru škodlivým baktériám.

lekaren ECZANE Natura1, Turecko, Čítajte viac Kúpili sme lieky v tureckej lekárni. Mastička na herpes stála šestinu slovenskej ceny

4. Pokožka

Dlhé opaľovanie môže okrem spálenia pokožky zvýšiť aj riziko vzniku ekzému či pigmentových škvŕn. Krémy s dostatočným ochranným faktorom SPF pokožku ochránia pred UV žiarením. Ak sa pokožka predsa len spáli, dávajte si na postihnuté miesta krém proti popáleninám.

5. Bodnutie hmyzom

Bodnutie hmyzom je vždy nepríjemné, ešte horšie však je, že komáre či kliešte môžu prenášať závažné ochorenia. Vyhnite sa takémuto riziku a majte v zásobe repelenty. Prípravky na ošetrenie po bodnutí hmyzu, napríklad krém alebo sprej s obsahom antihistaminika, pomôžu zmierniť nepríjemné príznaky vrátane svrbenia, začervenania alebo opuchu.

lekáreň, Egypt Čítajte viac Aké lieky Slováci nakupujú v Egypte? Čudovali by ste sa, čo všetko si odtiaľ nosíme

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #lieky #letná sezóna #lekárnička