Prvá pomoc pri úpale a na koľko stupňov nastaviť v aute klimatizáciu?

V posledných rokoch si zvykáme na vlny vysokých teplôt. Myslite však na to, že slnko môže aj ublížiť, najmä deťom. Ako sa vyhnúť úpalu a letnej chrípke?

16.07.2023 11:00
dieťa, auto, autosedačka, zabudnuté dieťa Foto:
Ako sa vyhnúť úpalu a letnej chrípke?
debata

V horúčavách nepodceňujte riziko úpalu a úžehu. Úpal je prehriatie organizmu, ktoré vzniká aj bez priameho slnečného žiarenia, úžeh je prehriatie organizmu vplyvom slnečného žiarenia. Prejavujú sa bolesťami hlavy, nevoľnosťou, mdlobami až závratmi, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym, pulzom, zvýšenou teplotou, vracaním.

Postihnutého premiestnite do chladnej miestnosti s vetraním a uložte ho do stabilizovanej polohy. Zbavte ho nepotrebného oblečenia vrátane obuvi a ponožiek. Postupne ho ochladzujte, najlepšie obkladmi, nie sprchou alebo kúpeľom, a po malých množstvách, najlepšie lyžičkou, mu podávajte tekutiny. Väčšie množstvo vody naraz nie je vhodné. Pri zhoršení stavu privolajte pomoc – 155 alebo 112.

„Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu, pobyt vonku treba obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Chráňte ich slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočíka, pretože hrozí prehriatie. Staršie deti pri pobyte vonku opakovane natierajte vhodnými krémami a vhodne ich oblečte, nezabúdajte ani na klobúčik,“ radí Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na deti a mládež.

Deti a zvieratá nikdy nenechávajte v zaparkovanom aute, ani ak ste presvedčení, že sa vzdialite iba na chvíľu. Nespoliehajte sa na pootvorené okná, k prehriatiu organizmu dochádza rýchlo.

ľad, kocka, kocka ľadu, zima, mráz, smäd, Čítajte aj Cmúľajú kocku ľadu, aby vydržali nepiť v horúčave

Pozor na klimatizáciu

Pri vysokých vonkajších teplotách sú na prudké zmeny, napríklad po vstupe do klimatizovaných budov, pri jazde autom či kúpaní v chladnej vode na rozdiely najcitlivejšie deti. Náhly prechod z chladného do horúceho prostredia a naopak môže spôsobiť teplotný šok. Organizmus dostáva zabrať a stráca schopnosť brániť sa, pričom imunita, najmä malých detí, sa znižuje. Teplotný šok vyvoláva aj konzumácia mrazených maškŕt a pitie studených nápojov. A hoci chrípka a prechladnutie nie sú pre leto typické ochorenia, veľakrát sa im deti nevyhnú.

Jedným z faktorov, ktoré ich môžu vyvolať, patrí aj klimatizácia. Pri cestovaní autom ju nastavte maximálne o šesť stupňov nižšie oproti vonkajšej teplote. Vzduch nechajte prúdiť dolu, nikdy nie priamo na tvár. Nesprávne používanie klimatizácie alebo prievan v aute môžu spôsobiť napríklad nepríjemný zápal stredného ucha alebo očných spojoviek a ďalšie ťažkosti. Pamätajte i na to, že klimatizácia vzduch vysušuje, preto nezabúdajte na pitný režim.

Letné chrípky alebo prechladnutia spôsobujú najmä enterovírusy, no „pomôcť“ k nim môže aj veľa času stráveného v chladnej vode a vystavenie sa prievanu v spotenom oblečení. Ak dieťa ochorie, musí oddychovať, zabezpečte, aby malo dostatok tekutín a vitamínov. V prípade, ak mu teplota vystúpi nad 38,5 stupňa, sú vhodné antipyretiká s obsahom paracetamolu alebo brufénu. Ak do troch dní teplota neklesne, vyhľadajte lekára.

Letné oblečenie

  • má byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože bránia odparovaniu potu.

Fyzická námaha

  • robievajte si časté prestávky v tieni, v čase medzi 10. – 16. hodinou pobyt vonku obmedzte a nezdržiavajte sa na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si plánujte na skoré ráno, ideálne do 7. hodiny

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #horúčava #úpal #prehriatie #letná sezóna #úžeh