Sú dokonca ľudia, ktorí pomerne búrlivo reagujú aj na uštipnutia komárov (nielen bodavého hmyzu ako včely a osy), miesto im navrie v podobe veľkej hrče, bolí a svrbí ich, môže sa zapáliť.
- Samička sa pri vyhľadávaní hostiteľa orientuje podľa istej postupnosti signálov. Najprv podľa oxidu uhličitého, ktorý vydychuje každá živá bytosť, neskôr sú to pachy z jednotlivých zložiek potu pokožky a napokon tepelné signály. Vo všeobecnosti platí, že človeka, ktorý sa menej potí, menej doštípu komáre.
Foto: SHUTTERSTOCK
- Naše babičky odpudzovali obťažujúci hmyz aromatickými rastlinami – pomocou muškátov, levanduľou či mätou v kvetináčoch a po dome bol rozvešaný cesnak. Podobne je to aj s jedením cesnaku. Niektorí ľudia veria v prevenciu v podobe užívania vitamínu B1, čiže tiamínu. Aj preto odporúčajú denne zjesť tabletku B-komplexu, ktorý ho obsahuje, alebo konzumovať pivovarské kvasnice. Je pravda, že pri pravidelnom užívaní B-vitamínov má moč žltú farbu a špecifický zápach – onen pach sa vylučuje aj potom.
- Traduje sa, že aj alergikov, ktorí užívajú antihistaminiká, komáre obľubujú o čosi menej. Potvrdené je jedine to, že užívanie protialergických liekov znižuje možnú alergickú reakciu kože na poštípanie.
- Repelentné účinky majú aj niektoré oleje (sójový, nimbový). Účinná je aj citrónová tráva čiže citronela, z nej vytvorený aromatický olej (získaný z listov a zo stoniek citrónovej trávy) odpudzuje komáre pomerne úspešne a je súčasťou repelentov najmä v Ázii. Prírodný a esteticky vyzerajúci repelent možno vytvoriť aj tak, že limetku rozkrojíme na polovicu a napicháme do nej klinčeky.
- Existujú repelentné náramky aj mobilné aplikácie či prístroje, ktoré by mali vyludzovaním vysokej frekvencie zvuku odpudzovať komáre. Ich účinnosť je však sporná, mimochodom v časopise dTest, kde v roku 2015 testovali repelenty, úplne prepadol jeden repelentný náramok aj odpudzujúci účinok mobilnej aplikácie. Na dobrovoľníkov komáre „skočili“ už po niekoľkých sekundách.
- Účinnosť repelentov závisí od mnohých faktorov. Okrem vlastností, zloženia a spôsobu aplikácie prípravku aj od rýchlosti odparovania, teploty okolia či od pohybovej aktivity osoby. Zvýšená teplota znižuje účinnosť repelentu, podobne aj aktívny pohyb (šport). Za pomerne účinné možno považovať prípravky s obsahom DEET-u, ikaridínu a citrodiolu. Vyššia koncentrácia však neznamená aj vyššiu ochranu, skôr predĺženie ochrannej doby. Môžu sa vyskytnúť aj nežiaduce účinky u citlivých osôb, ale zdraviu nebezpečné pri bežnom používaní repelenty nie sú.
Foto: SHUTTERSTOCK
- Ich výpary vytvárajú okolo človeka – obete – bariéru, ktorá maskuje jeho skutočný pach a hmyz ho preto nevie nájsť. Najrozšírenejšou látkou používanou v chemických repelentoch je DEET, čo je skratka pre olejovitú kvapalinu pôvodne používajú ako pesticíd v poľnohospodárstve. V rozumnej miere sa považuje za relatívne bezpečnú látku. Americká akadémia pediatrov skúmala účinky DEET na ľudské zdravie. Ak boli prípravky používané podľa návodu a obsahovali zhruba 10–30 % tejto látky, vedci nezaznamenali zdravotné ťažkosti.
- Kanadské ministerstvo zdravotníctva odporúča užívanie prípravkov až s 30 % podielom DEET-u len pre dospelých a deti od 12 rokov. V prípade, že niekto cestuje do exotiky s vysokým rizikom malárie či horúčky dengue, je vhodný repelent s kombináciou dvoch účinných látok – DEET a ikaridínu.