Takto odoženiete komáre! Ako si jednoducho vyrobiť prírodný repelent? Stačia dve veci

Na svete sa vyskytuje asi tritisíc druhov komárov (len v našich končinách asi 45 druhov), ktorých samičky nielenže nepríjemne štípu, ale prenášajú aj rôzne ochorenia. Ich protivný piskot pozná každý a ešte väčšmi sú nepríjemné svrbiace štípance na miestach, kde nám prepichli kožu.

25.07.2023 10:00
žena s repeleton Foto:
Najrozšírenejšou látkou používanou v chemických repelentoch je DEET.
debata

Sú dokonca ľudia, ktorí pomerne búrlivo reagujú aj na uštipnutia komárov (nielen bodavého hmyzu ako včely a osy), miesto im navrie v podobe veľkej hrče, bolí a svrbí ich, môže sa zapáliť.

  • Samička sa pri vyhľadávaní hostiteľa orientuje podľa istej postupnosti signálov. Najprv podľa oxidu uhličitého, ktorý vydychuje každá živá bytosť, neskôr sú to pachy z jednotlivých zložiek potu pokožky a napokon tepelné signály. Vo všeobecnosti platí, že človeka, ktorý sa menej potí, menej doštípu komáre.
Cesnak do istej miery odpudzuje komáre.... Foto: SHUTTERSTOCK
cesnak Cesnak do istej miery odpudzuje komáre. Zavesený v miestnosti, ale aj jeho samotná konzumácia.
  • Naše babičky odpudzovali obťažujúci hmyz aromatickými rastlinami – pomocou muškátov, levanduľou či mätou v kvetináčoch a po dome bol rozvešaný cesnak. Podobne je to aj s jedením cesnaku. Niektorí ľudia veria v prevenciu v podobe užívania vitamínu B1, čiže tiamínu. Aj preto odporúčajú denne zjesť tabletku B-komplexu, ktorý ho obsahuje, alebo konzumovať pivovarské kvasnice. Je pravda, že pri pravidelnom užívaní B-vitamínov má moč žltú farbu a špecifický zápach – onen pach sa vylučuje aj potom.
Bylinkárka Anna vám ukáže, ako si vyrobiť domáci repelent
Video
Známa bylinkárka Anna Kopáčová nám ukáže, čo si môžeme doma ľahko pripraviť sami. Dozvieme sa, aké bylinky môžeme použiť na štípance. Ako si vyrobiť domáci repelent?
  • Traduje sa, že aj alergikov, ktorí užívajú antihistaminiká, komáre obľubujú o čosi menej. Potvrdené je jedine to, že užívanie protialergických liekov znižuje možnú alergickú reakciu kože na poštípanie.
  • Repelentné účinky majú aj niektoré oleje (sójový, nimbový). Účinná je aj citrónová tráva čiže citronela, z nej vytvorený aromatický olej (získaný z listov a zo stoniek citrónovej trávy) odpudzuje komáre pomerne úspešne a je súčasťou repelentov najmä v Ázii. Prírodný a esteticky vyzerajúci repelent možno vytvoriť aj tak, že limetku rozkrojíme na polovicu a napicháme do nej klinčeky.
  • Existujú repelentné náramky aj mobilné aplikácie či prístroje, ktoré by mali vyludzovaním vysokej frekvencie zvuku odpudzovať komáre. Ich účinnosť je však sporná, mimochodom v časopise dTest, kde v roku 2015 testovali repelenty, úplne prepadol jeden repelentný náramok aj odpudzujúci účinok mobilnej aplikácie. Na dobrovoľníkov komáre „skočili“ už po niekoľkých sekundách.
  • Účinnosť repelentov závisí od mnohých faktorov. Okrem vlastností, zloženia a spôsobu aplikácie prípravku aj od rýchlosti odparovania, teploty okolia či od pohybovej aktivity osoby. Zvýšená teplota znižuje účinnosť repelentu, podobne aj aktívny pohyb (šport). Za pomerne účinné možno považovať prípravky s obsahom DEET-u, ikaridínu a citrodiolu. Vyššia koncentrácia však neznamená aj vyššiu ochranu, skôr predĺženie ochrannej doby. Môžu sa vyskytnúť aj nežiaduce účinky u citlivých osôb, ale zdraviu nebezpečné pri bežnom používaní repelenty nie sú.
Účinky chemických repelentov sú jednoznačné a... Foto: SHUTTERSTOCK
repelent, prevencia, ochrana, nohy Účinky chemických repelentov sú jednoznačné a overené, ale niektorí ľudia uprednostňujú tie prírodné.
  • Ich výpary vytvárajú okolo človeka – obete – bariéru, ktorá maskuje jeho skutočný pach a hmyz ho preto nevie nájsť. Najrozšírenejšou látkou používanou v chemických repelentoch je DEET, čo je skratka pre olejovitú kvapalinu pôvodne používajú ako pesticíd v poľnohospodár­stve. V rozumnej miere sa považuje za relatívne bezpečnú látku. Americká akadémia pediatrov skúmala účinky DEET na ľudské zdravie. Ak boli prípravky používané podľa návodu a obsahovali zhruba 10–30 % tejto látky, vedci nezaznamenali zdravotné ťažkosti.
  • Kanadské ministerstvo zdravotníctva odporúča užívanie prípravkov až s 30 % podielom DEET-u len pre dospelých a deti od 12 rokov. V prípade, že niekto cestuje do exotiky s vysokým rizikom malárie či horúčky dengue, je vhodný repelent s kombináciou dvoch účinných látok – DEET a ikaridínu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #komár #hmyz #repelent #bodnutie hmyzom