Koľko vážia baktérie v našom čreve? Črevný mikrobióm nemá takú hmotnosť, ako sa pôvodne myslelo

Spoločne s Dr. Alojzom Bombom, odborníkom na probiotiká, poďme odhaliť niektoré z mylných predstáv, ktoré ovplyvňujú výskum ľudského mikrobiómu.

15.08.2023 06:00
hnačka, črevo, črevá, chrípka, probiotiká Foto:
Mikrobióm: Súhrn mikroorganizmov (baktérií, vírusov, kvasiniek, húb, plesní), ich génov a ich prostredia. Osídľujú rôzne časti nášho tela (črevo, pľúca, kožu, pohlavný systém...).
debata (2)

1. Na každú ľudskú bunku pripadá 10 bakteriálnych buniek.

Tento mýtus bol vyvrátený. Skutočný pomer je pravdepodobne bližšie k 1:1.

2. Ľudský mikrobióm váži 1 až 2 kg.

Nie tak celkom! Podľa nedávnych dôkazov je oveľa pravdepodobnejšie, že celková hmotnosť ľudskej mikrobioty bude nižšia ako 500 gramov a v niektorých prípadoch možno dokonca výrazne nižšia. Je čas uviesť rekord na pravú mieru podľa skutočného odhadu.

ruky, brucho, srdce, trávenie, črevo, probiotiká Čítajte rozhovor Odborníci na probiotiká: V čreve sídli imunita aj dobrá nálada

3. Výskum mikrobiómu je nová oblasť.

Nie tak celkom. Táto oblasť má bohatú históriu siahajúcu až do konca 19. storočia, pričom Metchnikoffove špekulácie o dôležitosti prospešných črevných mikroorganizmov s ďalšími vtedajšími mikrobiológmi viedli k izolácii prvého probiotického kmeňa E-coli nissle v roku 1917 a ďalších bifidobaktérií. Položili základ pre vzrušujúci výskum mikrobiómu, ktorý sa dnes ďalej rozvíja.

Dr. Alojz Bomba vo svojom laboratóriu. Foto: iProbio
Alojz Bomba, probiotiká, laboratórium, iProbio, Perbiotix Dr. Alojz Bomba vo svojom laboratóriu.

4. Funkcia črevného mikrobiómu sa preceňuje.

Nie je to celkom pravda. Zatiaľ čo pri niektorých funkciách pôsobí mikrobióm ako celok, mnohé sú špecifické len pre konkrétne druhy baktérií. Funkčnosť mikrobiómu je ešte omnoho rôznorodejšia, než si myslíme!

5. Pri vývoji nových probiotík sú potrebné štandardizované štúdie ako pri liekoch.

To nie je presné. Pri výskume mikrobiómu a vývoji probiotík univerzálne postupy klinických štúdií nemusia byť riešením. Vedci musia overovať výsledky rôznymi prístupmi.

6. Väčšina ľudskej mikrobioty sa nedá umelo vykultivovať.

Už nie! Veľká časť našej mikrobioty sa dá kultivovať. Štúdie založené na kultivácii priniesli svoje ovocie a nedávno sa vykonalo niekoľko skutočne skvelých prác na vývoji médií, na ktorých sa dá laboratórne dopestovať väčšina črevných baktérií.

(Zdroj: Aliance for Education on Probiotics, iProbio)

Čo znamená…

Mikrobióm: Súhrn mikroorganizmov (baktérií, vírusov, kvasiniek, húb, plesní), ich génov a ich prostredia. Osídľujú rôzne časti nášho tela (črevo, pľúca, kožu, pohlavný systém…).

Mikrobiota: Mikrobiota alebo mikroflóra je súbor mikroorganizmov v nejakej oblasti tela (môže byť črevná mikrobiota, kožná či pľúcna mikrobiota).

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #probiotiká #mikrobióm #črevný mikrobióm #probiotické baktérie