Zákernejší je nádor v pravej časti čreva. Dôvod je jednoduchý

Rakovina hrubého čreva (koloreaktálny karcinóm) sa môže nachádzať na pravej, ale aj na ľavej časti hrubého čreva. Prečo je pravá časť omnoho zákernejšia?

31.08.2023 10:00
črevo, hrubé črevo, kolorektálny karcinóm,... Foto:
Príznakovosť tohto ochorenia je úplne iná v pravej časti a v ľavej časti hrubého čreva.
debata

Karcinóm hrubého čreva a konečníka na Slovensku každý rok diagnostikujú takmer 5-tisíc ľuďom a každoročne na túto rakovinu v SR zomrie 1 800 ľudí. Až štvrtina z nich sa však o chorobe dozvie v metastatickom štádiu, keď je už liečba zložitejšia. Ak sa postihnutie týka výlučne črevnej steny, najbližších päť rokov prežije 90 % pacientov. Ak sú zasiahnuté lymfatické uzliny, 5-ročné prežívanie sa štatisticky zaznamenalo u 30 % pacientov. Pri vzdialených metastázach uvedené obdobie prežije len 10 % všetkých pacientov.

„Príznakovosť tohto ochorenia je úplne iná v pravej časti a v ľavej časti hrubého čreva. Pri postihnutí ľavej časti čreva pacient zaznamená príznaky skôr, okrem krvi v stolici je tu ešte tzv. rektálny syndróm. Znamená to, že pacient má raz hnačku a raz zápchu, čo je jednoznačne varovný signál,“ tvrdí gastroenterológ z Bratislavy doc. MUDr. Martin Huorka. „Medzi ďalšie príznaky postihnutia ľavej časti čreva patrí v pokročilých štádiách nepriechodnosť čreva, ktorého priesvit je zúžený, môže vzniknúť zápcha a nadmerné nafukovanie.“

Gastroenterológ Huorka: Môže aj gynekológ odhaliť rakovinu hrubého čreva?
Video
Ak sa rakovina hrubého čreva a konečníka zachytí v počiatočných štádiách, jej liečiteľnosť je 90 %. "Napriek tomu má 25 % pacientov pri určení diagnózy metastázy," hovorí doc. MUDr. Martin Huorka, CSc., hlavný odborník MZ SR pre gastroenterológiu.

Zasiahnutie pravej časti čreva je omnoho zákernejšie, pretože pacient pociťuje príznaky obyčajne neskôr, čo sa mu môže stať osudným. Do vysokého štádia rakoviny môže byť bez príznakov. Často sa vyskytuje len laboratórny príznak, pacient je málokrvný. Pri anémii býva najčastejšou príčinou krvácanie z tráviaceho traktu. U anemických mužov treba preto ihneď pátrať po tejto príčine, u žien po vylúčení gynekologického pôvodu krvácania je takisto plne indikované kolonoskopické vyšetrenie.

Celoživotné riziko kolorektálneho karcinómu
bežná populácia 3–5 %
rodinná anamnéza 8–15 %
črevné zápalové ochorenia (podľa typu) 15–40 %
HNPCC (geneticky podmienený karcinóm) 70–80 %
FAP (geneticky podmienený karcinóm) viac ako 95 %
(Zdroj: prof. MUDr. Tibor Hlavatý)  
Ilustračné foto.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina hrubého čreva #hrubé črevo #kolorektálny karcinóm