Naše oddelenie urológie sa teší z novej, moderne vybavenej operačnej sály, zameranej hlavne na endourológiu. Využíva sa pri diagnostike a liečbe pacientov s močovými kameňmi. „Operačná sála disponuje tzv. urologickou stanicou s vlastným RTG prístrojom, videoreťazcom a moderným laserom. Využívame ju predovšetkým pri liečbe urolitiázy – močových kameňov, ale aj pri diagnostike a liečbe nádorov močového mechúra a horných močových ciest,“ vysvetľuje primár Urologického oddelenia na Rastislavovej 43, MUDr. Ľubomír Velk, PhD., MPH.
Komplikácie po miniinvazívnom zákroku sú zriedkavé
S novým moderným prístrojovým vybavením a laserom vedia naši urológovia rozbiť a odstrániť z tela pacienta kamene rôznych veľkostí, či už sú lokalizované v obličke, močovode alebo močovom mechúre. Laser umožňuje zbaviť sa aj veľkých kameňov bez chirurgického rezu, jeho lúč smeruje priamo na kameň, čím ho rozbije a rozštiepi. Z tela sa postupne vylúči močom. Komplikácie po zákroku sú zriedkavé, naopak, pacient krátko po ňom pociťuje úľavu.
Zákrok môže trvať od 40 minút až do hodiny a pol. „Závisí to od zdravotného stavu pacienta, od toho, aký mal nález,“ vysvetľuje krátko po odstraňovaní kameňov u šesťdesiatročného pacienta urológ MUDr. Martin Mošon, MPH z Urologického oddelenia. „Pacient mal v tomto prípade kamene veľké 1 až 3 cm nielen v obličke, ale prakticky v celom močovode. Išlo o pokročilé štádium, bez liečby by došlo k znefunkčneniu obličky.“ Komplikácie pri obličkových kameňoch môžu viesť k poruche odtoku moču.
Urológovia odporúčajú pacientom neodkladať návštevu odborníka, najmä pri týchto príznakoch:
• bolesť v dolnej časti brucha, slabín a bokov • bolesť v dolnej časti chrbta, môže sa zintenzívniť pri športe a fyzickej námahe • časté nutkanie na močenie • nepríjemné pocity a bolesť pri močení • krv a hnis v moči • nadúvanie, nevoľnosť a vracanie
Centrum pre komplexnú liečbu močových kameňov – jediné v regióne
Ďalšou možnosťou liečby močových kameňov je využitie neinvazívneho mimotelového rozbíjania kameňov ambulantnou formou. „Vďaka týmto možnostiam sa naše oddelenie stalo centrom pre komplexnú liečbu močových kameňov v celom regióne,“ zdôrazňuje primár Velk. Dôležité je podľa neho nielen vybavenie prístrojovou technikou, ale aj lekári – špecialisti pre liečbu urolitiázy: MUDr. Monika Nováková, MUDr. Martin Mošon, MPH.
„Spolu s kolegami vedieme aj poradňu pre pacientov s urolitiázou. Takto vytvorené podmienky nám umožňujú vychovávať mladých lekárov a vzdelávať ich v súčasných moderných liečebných postupoch. Pacientovi odporučíme vždy tú najprimeranejšiu liečbu, vhodnú pre konkrétny zdravotný stav.“
Čo je urolitiáza?
Ide o urologické ochorenie charakterizované tvorbou solí a piesku v tkanive obličiek v dôsledku poruchy metabolizmu minerálov v tele. Soli rôznych minerálov sa postupne hromadia a vytvárajú tak kamene (konkrementy). Nachádzajú sa v močových cestách – v obličkovej panvičke (nefrolitiáza), močovode (ureterolitiáza), močovom mechúre (cystolitiáza) alebo močovej trubici (uretrolitiáza).
Výskyt močových kameňov je pomerne častý, oveľa viac však postihuje mužov ako ženy. Prejavuje sa vo veku od 30 do 60 rokov.